• şehir içme suyuna atılsa yaşam beklentisi 80'lerin üstüne çıkar,belki de 90'ların. obezite ve diyabet bu kadar hızla ilerlerken,insülin direnci artık neredeyse her mavi yakalı çalışanda mevcutken,ek faydaları yeni çalışmalarla gösterilmeye başlamışken...bu kadar ucuz ve faydalı bir molekül nasıl olur da bu kadar az kullanılır?

şöyle olur da az kullanılır;

ilk defa 1920'lerde kullanılmaya başlanmış,sonraları faydası farkedilemediği için bir süre unutulmuş,1950'lerin sonunda bir daha ortaya çıkmış bir ilacın patenti çoktan sona ermiş. şu anda bir kaç jenerik ilaç üreten firma dışında kimse üretmiyor bu molekülü. şimdi hangi ilaç firması çıkar da bu ilaçtan para kazanmaya kalkar? para kazanmadığı ilacı hangi ilaç firması tanıtır? ilaç firmalarının tanıtmadığı ilacı hangi doktor yazar? doktorun reçetelemediği ilacı hangi hasta kullanır veya doktora bu ilaç da nedir diye sorar?

geçenlerde gördüm,sözlükte biri kalp krizini aspirinle tedavi eden doktor gibi bir başlık açmış,altında da bir dolu yerli yersiz,yarım doktorlarca yazılmış,candan edebilecek bilgiler. oysa on kuruşluk aspirin'in akut miyokard enfarktüsünde sağladığı fayda bin liralık tpa ile benzer düzeydedir. aradaki fark birinin 100 sene önce bulunması birininse yaklaşık 15-20 sene önce.

bir kaç sene sonra göreceğiz hep beraber içine metformin eklenmiş yeni moleküllerin faydalarının nasıl ve ne fiyattan pazarlandıklarını

benzeri bir molekül - hidroklorotiyazid
  • metformin kullanirken yaninda konjuke lineoik yag asidi cla ile (omega 6 yag asidi) ve yine bir konjuke lineoik yag asidi olan gamma 6 yag asidi hodan yagi (yildiz çiçegi yagi) suplement olarak alinirsa size inanilmaz derecede kilo kaybettirmektedir..metformin glikoza omega ve gama 6 yag asitleri vucudunuzdaki yaglara saldirip (kas kütlenize zarar vermeden) çilgin atar ve 2 ayda vucudunuzdaki yag oranina göre yürüyüs ve egzersiz ile desteklendiginde hizla kilo vermenize sebep olur..(2 ayda 20 kilo verdim 119,8 kilodan 99,8 e indim) bu yapilirken dikkat edilmesi gereken tek sey omega ve gama 6 yag asitlerini omega 3 dha ile desteklemenizdir..ayrica hodan yagi alkolden etkilenen karacigerinize ve alkol sorununuza mucizevi bir koruyucu etki yapmaktadir..(alkol almadan icilen hodan yaginin alkolun etkilerini azalttigi ve giderdigi kanitlanmistir)

bu bilgiyi belki degerli doktorlarimizdan bile duymamis olabilirsiniz..bu da benden siz degerli suserlara amme hizmeti olsun efendim..

not:metformini kullanirken günde max:3000mg geçmeyin ideal 2000mg. ben bazen 1000 bazen 2000 kullandim..
    kilo vermeden önce,
    tip2 diyabet sinirindaydim insilun ve aclik sekeri çilgin atiyordu 115/18..
    hashimatodan hipotiroide evrilen tirod hastasiyim..
    derin ven trombozum vardi sol bacakta 2 noktada..

suan sadece hipotiroidim ve euthyrox kullaniyorum..diger problemlerim çok sükür yok oldu..
  • insülin direncim için "sabah-akşam" gibi düz bir bilgiyle verilmişti bu bana ancak 3-4 kez kullanmayı denesem de malum ve tatsız yan etkileri yüzünden bırakmıştım. en son doktor yan etkileri için 3 ilaç daha yazdı. "bu kadar ilacı kullanmam" diyerek saldım.

geçen gün manikür sırasında manikürcü hanımla laf lafı açtı. metforminle kilo verdiğinden bahsetti, ben de yan etkileri yüzünden kullanamadığımı anlattım. "yemek sırasında içeceksin, üç lokma ye, hapı al sonra yemeye devam et" dedi. denedim. yan etki sıfır.

bu tesadüfi ve basit bilgi hayat kalitemi artırdı. burada yazılanlardan da anladım ki bazı doktorlar bu bilgiyi vermeye üşeniyor. 3 kalem ilaç yazacağına şunu deseydin ya...

evet, yemekle birlikte alınıyor bu şey.
  • yabana atılmaması gereken bir yan etkisi de b12 vitamininin emilimini bozması nedeniyle b12 anemisine neden olmasıdır - hastaların yaklaşık %30'unda (kaynak: fda glucophage label and approval history). dolayısıyla uzun dönem metformin kullanan hastaların b12 düzeylerinin değerlendirilmesi gerekiyor. üstelik metformin vitaminin emilimini bozduğundan ağızdan ilave b12 almak da yeterli olmayabiliyor. doktora ısrarla sormak gerek fikrimce, zira çok yetkin olsa dahi bunu gündeme getirmeyebilir.
  • birkaç yıldır kullandığım bu ilaç hakkında çok yeni yayınlanmış bir review'dan metformin - tip 2 diyabet - kanser üçlüsü hakkında öğrendiklerim bayağı ilgimi çekti. çok kısa bir özetini yapıyorum.

tip 2 diyabetin kanser riskini artırdığını zaten biliyorduk. benim bilmediğim bazı kanserlerde etkisinin ne kadar büyük olduğuydu. mesela pankreatik kanser hastalarının yarısı aynı zamanda tip 2 diyabet hastasıymış. bunun sebeplerinden biri olarak yüksek insulin seviyelerini örnek gösteriyorlar. şöyle ki, kanser başlangıcı ve ilk aşamalarında kandaki insulin ve insulin benzeri şeylerin yüksekliği aslında (sanıldığının aksine) kan şekerinin yüksekliğinden daha önemli ve etkiliymiş. yani metformin, bizim gibi insulin direnci ya da tip 2 diyabet hastalarının insulin seviyelerini normale indirdiği için aslında kanserden koruyor olabilir. konuştuğum akademisyenler metforminin şimdilik kanser için klinik araştırmalarda olduğunu fakat büyük ihtimalle sanıldığından az etkili görüleceğini söylüyorlar. yani mevcut bir kanserin gelişimini önlemekte belki çok etkili olmayacak fakat en azından insulinimi normal bir seviyeye indirerek diyabetle artan riskimi azalttığı doğru.

araştırmada daha birçok şeye değiniliyor fakat beni en çok şaşırtan diğerleri şöyle:
    - yağ hücrelererinin hep birlikte kanseri büyütmek için çalışmaları
    - kanser ölümlerinin %15'inden fazlasının direkt obeziteden olması
    - yaşlılıkla artan kanser ihtimalinin metabolizmadaki değişimlerden meydana gelmesi
    - farelerin yediklerini azaltıp iyi uyumalarını sağlayınca daha uzun yaşayıp daha az kanser olmaları

kaynak:
    le et al., the metabolic interplay between cancer and other diseases, trends in cancer (2019), https://doi.org/10.1016/j.trecan.2019.10.012
  • yeni teşhis edilen tip 2 diyabet hastalarının kan şekerini düzenlemek için doktorların ilk tercihi ettiği molekül. gerekli görüldüğünde hamileler tarafından da kullanılabilmesi, dahil olduğu ilaç grubundaki benzer ilaçlardan daha güvenli olduğu izlenimini yaratır. ayrıca pkos tedavisinde de kullanılmaktadır.
  • etkilerinin çoğunu dolaylı olarak ampk'yi aktifleştirmesine borçlu olan ilaç.

ayrıca yakın gelecekte yaşlılıkla gelen hastalıkları ve semptomları insanlarda ne kadar geciktirdiğini test eden bir klinik araştırma yapılacak.
  • yaşlanmaya karşı sihirli bir ilaç, üstelik zaten mevcut, patenti yok ve bedava denecek kadar ucuz "deniyor", öyle umut ediliyor. karşılaştırmalı bir çalışmada 3 gruptan oluşan bir örneklem seçmişler, 1- metformin kullanan diyabet hastaları 2- metformin kullanmayan hastalıklarına yönelik alternatif ilaçlar kullanan diyabet hastaları 3- diyabet hastası olmayan ve metformin kullanmayan kontrol grubu. 1. grubun yaşam süresi ve sağlıklı yaşam süresi 3. gruptan da yüksek çıkmış. burası şok şok şeklinde araştırmacıları daha geniş ölçekli araştırmalara yöneltimiş. 1. grup bildiğin şeker hastası obez grup nasıl olur bir yanlışlık olmalı diye şimdi daha geniş kapsamlı araştırmalar yapılıyor. metformin diyabete ek olarak, aslında yaşlılığın doğal sonucu olan kanserler ve kalp damar hastalıklarına (kalp krizi ve inmeler) sebep olan kök sebeplerin gelişmesini iyice geciktirdiği sanılıyor/umuluyor.

https://dom-pubs.onlinelibrary.wiley.com/…dom.12354
  • artık pko ile bağlantılı olarak ve bir de sporu bırakmanın etkisiyl çuvalla kilo alımından dolayı başını arşa kaldırmış insülin direncini çat diye ortadan kırmış ilacın etken maddesi.
    doktorumun dediğine göre kendisi için 21.yy'ın aspirini denmekteymiş.
    iki gündür kullanıyorum, her öğünden yarım saat sonra midemde dev bir kurt varmışçasına acıkan ben şu anda iki öğün yesem arada açlık hissetmiyorum.
    ve en önemlisi tatlı krizleri. yemek yedim, oturdum tezimle uğraşıyorum. normal ben şu ana kadar 2 gofret, bir miktar çikolata ve dolaptaki eklerleri mideye gömmüştüm. ama gel gör ki şu anda alışkanlıkla tatlı yemeği isteği olsa da, "yemezsem sanırım ölücem, daha fazla devam edemiciim" hissi yok.
    diyabet öncesi son fırsatı verendir kendisi.
  • şeker düşmanı süper molekül...obeziteyi yenebiliyorsunuz sayesinde, tabi spor yaparsanız...

ama bir erkek olarak net eminim, testesteron azalıyor dolayısıyla libido da...bence ülkenin suyuna kesinlikle katılmalı...
hesabın var mı? giriş yap