• yunan mitolojisinde io, mısır mitolojisinde isis olarak geçen tanrıçanın oğlu olan apis'in (yunan mitolojisinde epaphos, mısır mitolojisinde apis) karısıdır, nil kızlarından biridir. apis onunla evlenince yeni bir şehir kurmuş ve şehre karısının adını (memphis) vermiştir. ikisinin libya isimli bir kızları olmuştur.
  • aslen misirda bulunan, ancak cogu amerikan sehrinin oldugu gibi o kitada da ismen arak bir versiyonu bulunan sehir.
  • blues un kalbinin attığı diyarlardan biri.
    (bkz: texas)(bkz: chicago)(bkz: mississippi)
  • jeff buckley'nin boğulduğu mississippi nehrinin bulunduğu şehir
  • kabalasmadan nasil tarif edebilirim bilmiyorum ama gerçekten tam bir les yuvasi. her seyden once guvende hissedemiyorum kendimi. surekli bir olay, siren sesi, her yer polis, kavga, dövüş.. sehrin polis teskilatinin twitter hesabinda sürekli bir silahli saldiri haberi.

insanlar muazzam kaba. halki zaten kaba ama amerika'da mc donalds'ta bile crm onemlidir. çalışanlar surekli pozitif enerji sacmayabilir ama en azindan kabalasmazlar. burda nereye giderseniz gidin sizden nefret ediyormus gibi hizmet veriyorlar. ben yabanciyim diye degil, yerlilerine ayni tavirdalar.

sehrin halkinin az bir kismi beyaz amerikali ve o az sayidaki beyazlar bugune kadar amerika'da gördüğüm en burnu havada topluluk. adamlar resmen kelimenin tam anlamıyla kendilerini ustun irk olarak goruyorlar.

sehrin buyuk kısmını oluşturan zenciler ise gördüğüm en irkci zenci toplulugu. irkci olup bunu size hissettiren zenciyi ilk kez burda gordum. midwest'te küçük kasabalarda beyazlar yabancılara nasil davraniyorsa burda da zenciler ayni tavirda. ama kesinlikle belirtmem gerekiyor, gördüğüm en kibar zenciler de burda. onlara canim feda.

insanlar trafik kurallarından bihaber araba suruyorlar. highwayde defalarca en sagdaki emniyet seridinden diger arabalari 'saglayan' araba gordum.

her yer yeni-eski mustang, camaro, charger. gece saatlerinde highway yaris pistine dönüyor.

hayat ucuz değil. kiralar yuksek, ucuz olan yerler güvensiz. yeni tasinacaklar kesinlikle ucuz kiraya aldanip sacma yerlerde yasamamali.

son bir sey soylemek istiyorum, serifler ve polisler (en azindan benim gorduklerim) cok kibar ve sicakkanlilar. herkes bu kadar snob ve kabayken onlarin bu kadar nazik olmasi cok ilginc geldi.
  • tennesseeli dostlar oyle anlattilar ki burayi, gidersem kesin cuzdani kaptiririm korkusu hala icimde.
  • the milk carton kids'in paul simon'ın graceland'ine de "there's no guitar shines in the sun" sözleri ile gönderme yaptığı güzel ve üzgün şarkısı. graceland bir hayalet kasaba artık.

sözleri:

there was a dream
    ı had it too
    you could see it
    coming true

ıt would travel
    ın the air
    you could make it
    ıf you dared

now the sun goes down over dolly parton
    the one time home of soul takes our country's final breath

ı guess it takes
    more than a man
    more than a dream
    for such a fight

graceland is a ghost town tonight

this ain't a trip
    with my son
    there's no guitar
    shines in the sun

those days are gone
    may new ones come
    before it's all just
    a museum

now the sun goes down over dolly parton
    the one time home of soul takes our country's final breath

ı guess it takes
    more than a king
    more than a song
    for such a fight

ı guess it's been a long decline

god bless the souls that shook up mine

graceland is a ghost town
    graceland is a ghost town
  • nil'in 2 kolu arasında kurulan, eski krallık dönemi'nde mısır'a başkentlik yapan, mısır'ın en eski ve en önemli şehirlerden biriydi. burası akdeniz tarihinin de en önemli yerleşim yerlerinden biri olarak kabul ediliyor.

eski mısır/antik mısır'a başkent ve önemli bir din merkezi olarak hizmet eden memphis şehrinin orijinal adı hikuptah'tı. ancak daha sonra isim olarak ınbu-hedj olarak anılmaya başlandı zira bu isim beyaz duvarlar anlamına geliyordu.

normalde büyük bir tarihe sahip olmasına rağmen zamanla çeşitli sebeplerle yıkılmış, yok olmuş geriye küçük bir alan kalmıştır. mısır'ın önemli tarihi izlerine sahip olan bu antik kentte yapılan kazılarda ptah ve apis tapınağından kalan çeşitli tarihi eserler arasında 2 metrelik kaymaktaşından yapılmış ramses ıı heykelinin de bulunduğu birkaç heykel ile birlikte çeşitli tarihi eserler de ziyaretçilerini bekliyor.

memphis, mısır/kahire seyahayi yapan turistler için gezilecek yerlerden biri olarak tur organizasyonlarının rotasında yer alıyor. bireysel olarak da gittiğinizde cüzi bir miktar karşılığında gezebilirsiniz.

(bkz: kahire/#157790861)
  • antik mısır'daki kentin adının anlamı "beyaz duvarlar"mış.
hesabın var mı? giriş yap