• küçükken abim lineer cebir dersinden bahsettiğinde "lineerce bir" anladığım, lineerce'nin nasıl bir dil olduğunu sorguladığım matematik dersi.
  • donemin basinda 3-5 derse girip bu ne lan allahin vektoru matrisi ben bunlari kicimla yaparim ne gidicem derse derseniz, kaybedersiniz. vizede kagidi elinize aldiginizda ilk hissedeceginiz sey elinizdekinin sinav kagidi degil hocanin ziki oldugudur. ozetle ders kacirmamaya bakin yoksa konular cok kopuyor anlamak zor oluyor ustuste 2 ders kacirdiktan sonra.
  • dersi 3. alışımda vizeden 03 almamla hocadan pis ayar yediğim derstir.

hoca: kağıtlarınızı okudum. ali 65, ayşe 100, kamuran 85, drogo 3....drogo sen kaçıncı kez alıyosun bu dersi?

drogo: 3. kez hocam.

hoca: hmm bi istikrar var..

drogo: (içinden)sikeydim.
  • zorluğunu hocanın belirlediği bir ders.
  • geçen sene vizesinden 100 üstünden 02 aldığım bu sene de 04 alarak başarımı katladığım herhalde bir 20 sene sonra ancak çan notu alabileceğim zulüm, işkence.
  • dif ve calculus serisinin yanında çok şirin kalan derstir.
  • lineer cebir, ikiden buyuk boyutlu oklid geometrilerini anlamakta da kullanilir. tek kolondan veya tek satirdan meydana gelen matrisler uzaydaki noktalari ifade etmekte kullanilir. daha genis matrisler de iki oklit uzayi arasindaki bagintiyi ifade eder. kuantum fiziginde karsiniza cok cikabilir, kuantum mekaniginin de ta kendisidir.
  • işin mantıgını anlamadan matrisleri ters cevirip, saga sola deviren, birbiriyle carpip, birbirinden cikaranlar icin bulmacadan farki olmayan; ancak vektör uzaylari, lineer fonksiyonlar ve polinomlar ile harmanlandiginda gercekten matematigi ögrendiginizi hissettiginiz, eglendiginiz hoş ders.
  • ispatlari -benim tanisma serefine nail olduklarim- insana aman da aman dedirten hantal ders turu. ispatlarinin temelindeki felsefenin korler sagirlar birbirini agirlar olduguna inaniyorum.
  • dogrusal cebir. gelin anlasalim: dogrusal sistemleri cozmekte kullanilan bir matematiksel yontemler butunu.
    ornek koyalim:
    a11x1+a12x2=b1
    a21x1+a22x2=b2
    burada
    (a11 a12)
    (a21 a22) bir matris olusturur.
    (x1)
    (x2) ise bilinmeyen bir matristir
    (b1)
    (b2) ise sonuctur.

simdi ilk matrise a diyelim, bilinmeyen vektore (matrise) x diyelim, ve sonuca b diyelim.
    ax=b oldu mu olmadi mi? oldu.

o halde x=a^-1*b olur mu olmaz mi? genelde olur, lineer ya.

o zaman biz x1 ve x2'yi bulduk..
    e simdi x1, x2, x3, .... x1000000 olsa ne degisir, matris tersini bulabiliyor muyuz? evet. o zaman derdetme, eyfel kulesini de inceledin hadi hayirlisi.

(bkz: tansor cebri)
hesabın var mı? giriş yap