• içtiğim soğuk suyu daha ısınmadan götümden işeten ishali durduran mucizevi şey.
  • çocukluğumda kendimi tutamayıp katur kutur yediğim, annemin mutfakta benden resmen sakladığı şey. ortaokul çağlarımda neredeyse her gün öğle yemeğinden sonra evlerimizden çıkıp buluşurduk üç arkadaş ve okula gidene kadar bakkaldan aldığımız bir paketi yolda haldur huldur bitirirdik (eskiden böyle uzun ince bi silindir jelatinin içinde satılırdı, şu an rastladıklarım böyle değil). ve akşam olunca annemizin hazırlamış olduğu sıcacık yemekleri parçalanan dilimizde çektiğimiz acılardan ötürü bir türlü yiyemezdik. tabi bu şekilde kendimizi ele vermiş olurduk, azarımızı da işitirdik. asıl işin kötüsü bir sürü güzel lezzete rağmen aç kalırdık.

neyse efendim; bugün tekrar odasında rastladım buna ve tıpkı eskiden olduğu gibi kendime engel olamadım. dilim paramparça şu an ama bu lezzet herşeye değer. özlemişim.

(bkz: çocukluk yıllarına geri dönme arzusu)
  • bulaşık makinesinin deterjan gözüne koyup boşken çalıştırdığınızda makinenizi prıl pırıl eder , pislikten ve kireçten arındırır.
  • şimdi reçel yapımında kullanılıyor diycem, siktir len diyceksiniz ama vallahi kullanılıyor yahu. reçele kıvam ve renk veren bir maddedir aynı zamanda diyerek, tanımımı da yapayım yanlış olmasın.
  • kireç çözücü madde.

şöyle ki; dibi kireç tutmuş çaydanlığınızı ağzına kadar su ile dolduruyorsunuz ve içine limon tuzu atıyorsunuz. daha sonra kaynamaya bırakıyorsunuz. kaynadıktan sonra soğumaya bırakıyorsunuz ve işte mucize; çaydanlığınız pırıl pırıl. *
  • bir zamanların moda tartışma konusuydu limon tuzu (e 330 ). mide ve diş üzerinde asidik etki nedeniyle oluşturduğu tahriş dışında zararı olmadığına ikna olunduğunda mı veya işimize geldiğinden mi bilinmez artık gıda ambalajlarında e 330 arayan nerdeyse kalmadı.

şimdilerde gdo tartışmaları gündemdeyken limon tuzunun da gdo'dan nasibini aldığını öğrendik. aspergillus niger mantarı gdo mısır nişastası ile besleniyor ve ürettiği sitrik asit kimyasal işlemlerle saflaştırılarak limon tuzu elde ediliyormuş.

ülkemizde hayvanların gdo yem ile beslenmesine izin çıkmışken limon tuzunu dert etmek anlamsız olsa da tam da turşu mevsimi gelmişken kutsal bilgi kaynağına bilgi düşelim; yabancı alışveriş sitelerinde gdo'suz ibareli limon tuzu da satılıyor.
  • iricelerinden 3-4 adet ilaç yutar gibi yutulduğu takdirde, 30 dakika gibi kısa bir sürede ishale derman olan mucize şey. adet sayısını yükseltirseniz, kabız olmaktan kaçınamayacağınızı da belirtmem gerekiyor.

(bkz: sözlük yazarlarından kocakarı yöntemleri) *
  • içli köfteyi kaynattığınız suya koyarsanız dağılmasını engelleme görevi yapar aynı zamanda. bence içli köfteye tadını veren malzemeler arasında saymamız gerekir.
  • kristal bi nesnedir limon tuzu... aslı sitrik asittir. konsantre tuz gibidir ve doğanın bahşettiği bi nesnedir aynı zamanda... ekşilik katar yemeklere, ayrıca metal temizleme (kireçlenmiş bir çaydanlığa limon tuzu koyun ve kaynatın) ve gıda dayanıklılığını artırmak için de kullanılır.

ayrıca "evde gazoz imalatı" için de gerekli bi maddedir; kawanozda muhafaza edilse yeridir.
  • her yıl aralık ayında 1 paket alırım (250 gr), geçen yıl 6,50 liraya a101'den almıştım, bugün 25 liraya aldım. son paketi aldığımda görevli: “zam gelecek o yüzden devamı gelmedi” dedi. inanılmaz pahalı bir ürün. (ne ucuz ki?)
hesabın var mı? giriş yap