• kriket oynayanların, krikete gönül verenlerin, kriket öğrenmek isteyenlerin izlemesi gereken, içinde barındırdığı 72 bağımsız öykü arasında krikete de değinmiş 4 saatlik bollywood filmi.
  • zevk alarak izlediğim bir filmdi fakat gözlerine soktuğumun asaletine sahip ingilizlere karşı pek bir yumuşak durulmuş. beklemediğin karakterlerden boyunu aşan replikler vs. neyse sinematografisini geçiyorum. izlenir.

aamir khan'ı şu bakımdan takdir ediyorum: sair yerlerde de söyledim. ülkesindeki sorunları çok cüretkar bir şekilde ortaya koyup problemi çözmeye çalışıyor.

bu filmde de hindistan'ın makus talihini değiştirebilecek bir adamdan, bhuvan'dan ve arkadaşlarıyla beraber verdikleri bir nevi özgürlük mücadelesinden bahsediliyor. filmin sonunda da sanki sitem edilirmiş gibi "kahraman(larım)ız nasıl olsa yine unutulacak" diye midir nedir görüntüleri buharlaşıyor, silikleşiyor.

ha, benim unutmayacağım bir tanesi var ama :) o da guran karakterini mükemmel oynayan rajesh vivek.

belki bize gereksiz gelen yerler hindistan gençliğinin kolektif zekasında, kültüründe önemli bir yere sahiptir. ne de olsa çok bilmediğim bir coğrafya ve asıp kesmeye çok müsait bir ortamdayız.

hepsini geçiyorum son zamanlarda türk sinemasında beni heyecanlandıran bir uzun hikaye filmi oldu. tıkandık kaldık. bollywood deyip es geçiyoruz ama adamlar yapmış abi.
  • hintcede asil anlami vergidir. film ingilizlerin hindistan koylulerinden aldigi tarim vergisini anlatir. koyluler eger ingilizleri krikette yenerse 3 yil boyunca vergi odemeyeceklerdir, olaylar gelisir
  • aamir khan'ın tüm filmleri gibi, konu ve verdiği mesajlar açısından çok güzel bir film. oyunculuklar da gayet tatmin edici. zaten aamir khan'ın en çok kıskandığım yönü, tepki göstermek istediği konuları, ülkesine yapılan haksızlıkları filmlerinde çok güzel bir şekilde işlemesi. rang de basanti, 3 idiots, taare zameen par hepsi şahane filmler. ama lagaan özelinde konuşacak olursak, daha güzel olabileceğini düşünüyorum. kriket sahnelerinin bu kadar uzatılması gereksizdi bence ve kriket bilmeyenler için de çoğu sahne anlamsızdı. maç sahneleri daha az, diğer verilecek mesajlara ayrılan sahneler daha fazla olsaydı daha iyi olabilirdi belki.

ama yine de güzel bir film, arada mola filan da vermek gerektiği için 4 saat civarı ayırmak lazım, tavsiyem bir planınızın olmadığı pazar gününü buna ayırmanız, yoksa akşam bir film izliyim denip izlenecek bir şey değil yani.
  • "ganj in ne tarafa aktigini bilmedigimi mi saniyorsun" repligi zihinlerimizdeki tazeligini hala korumaktadir.
  • real madrid ve barcelona ayarında iki takım kriket oynasaydı bu filmdeki kadar zevk veremezdi. helal olsun.

- "bu oyunu eğlence olsun diye oynamıyoruz. bu, kazanmamız gereken bir savaş!"
  • temelinde basit olan bir öyküyü, etnik unsurları senaryo arasına güzelce serpiştirip, isyan içeriğini yumuşatarak sunan yapımcılar sayesinde ekrana taşıyan, türünün en başarılı örneklerinden biridir bence lagaan.

izlediğim dolby digital versiyondaki ses kalitesinden tutun, oyunculukların başarısına kadar her noktası, aktarmakta olduğu hikayeyi, sanki içindeymişçesine güzel kavrayabilmenizi sağlıyor.

lakin filmin eksik yanlarından -önemli-bir tanesi; yumuşaklığı. ingilizlere karşı verilen o muhteşem savaşın, direnişin ve kendini kanıtlayışın bu denli yumuşatılmasında politik oyunların işi olduğunu düşünmekteydim. hatırladığım kadarıyla iqbal bile daha sert bir dille eleştiriyordu her şeyi. lagaan'da en sert ve katı şekilde eleştirilen ve ortaya konan şey; ingilizlerin çektirdiği sıkıntı değil, kast sisteminin yapısı olmuş sanki. çünkü filmin içinde karakterlerin başları dik bir şekilde kendilerinden büyük konuşmalar yaptığı, sonra da toplumsal uzlaşı ile olayı çözdüğü sahnede kast sistemi mevcut. hani nerde ingiliz hegamonyasına sokulacak laflar? hani nerde koca bir toplumun uyanışına ithafen verilecek mesajlar?

neyse, yine de güzel, başarılı ve izlenebilir bir film. tavsiye edilir.
  • basrolunde en meshur bollywood starlarindan aamir khan'in oynadigi 225 dakikalik hint isi zafere kacis.. yabanci film oscar'i adayi, pek cok festivalin seyirci odulunu kazanmis blockbuster..
    muzikler ar rahman'dan..
  • biraz uzun ama izletiyor kendini. lagaan ile kriketin kurallarini ogrendik, dangalla da guresin kurallarini ogrenmistik.
  • teması hakkında bir şey bilmeyen izleyiciye bir filmi beğendirmek çok zordur. ben mesela oliver stone'un wall street'ini sevmedim. çünkü borsadan hiç anlamam. beyzbol filmlerini aynı sebepten dolayı hiç izlemem. ama lagaan 3 saate yakın süresinin üçte ikisi kriket gibi tamamen yabancısı olduğum bir temayla işlenmesine rağmen oldukça beğendiğim bir film olmuştu. çünkü filmin yönetmeni izleyiciye bir kriket maçı değil, bir film izlettireceğinin farkında olarak kurgulamıştı filmini. bunu becerebilen film çok azdır.
hesabın var mı? giriş yap