• kış masalı
    beste: onno tunç
    söz: yıldırım türker

düşünüyo insan, yıldırım isminde bi insan; nasıl olur da "şimdi artık korkudan şarkılar mırıldanan ve öpüşle yaralı bir kız çocuğu" olabilir?
  • ilk defa düğünümde dinlediğim şarkı. pisti bir anda doldurmuştu şarkının verdiği depresif duygulardan olsa gerek cesaretini toplayan tuttuğu hatunu dansa kaldırdı güzelde oldu yani.yeni evleneceklere tavsiyem listeye sıkıştırın bu şarkıyı da.

edit: vay ben kır düğünü yapacam aman sahil kenarında 3 5 arkadaş yeter bana diyen arkadaşlar o iş öle olmuyor işte. vay hatunun ailesi de mutlu olsun vay annemde söyle istiyor teyze şunu önermiş bilader şunu demiş derken elde limonata piyanist şantör eşliğinde dans ederken bulursunuz kendinizi.
  • diziyi izlemedim ama tanıtımından anladığım kadarıyla senaryosu içinde kesinlikle şöyle bi sahne barındıracaktır:

başroldeki abi* ormanda başroldeki seksi kızla* karşılaşır. bakışıp birbirlerinden acaip bi elektrik alırlar. kız niyeyse abinin yanından kaçıp gitmek ister, abi de kızı kolundan yakalar yine iyice bakışırlar. sonra abi dayanamayıp kızı dömertip çökertir ve sikertir.

ya da ıssız adamın etkisinde kaldım ne bileyim. hayır ıssız adam da ne etkisinde kalınacak film ya...

edit: hayır ablamız tabi ki de seksi değil. sadece saçı başı az önce sevişmiş de gelmiş modeli olduğu için öyle dedim. yoksa benim kız arkadaşım var..
  • sezen aksu ve onno tunç'un ders niteliğindeki parçası. başkası söylese bu kalite ve güzellikte olmayacakmış gibi geliyor insana. başkası söylese 10 saniyede geçerdim herhalde. 1989 model olmasına rağmen sanki daha dün düzenlenmişçesine modern bir altyapı, hem de o ölümcül sözler... 2010 albümüne koysa yeni diye kandırabilirmiş bizi. o derece ileri görüşlü bir parçadır.

müziğinde devamlı bir tuş vardır arka planda. onno tunç mucizesi ve zekası işte. böyle rüzgar sesi gibi, rüya müziği gibi* arka plandan uğultusu gelir o hafif detone tiz sesin. bilhassa nakaratlarda... sanki sürekli org'un bir tuşuna basılı tutuyormuş gibi... şarkının bu kadar başarılı olmasındaki en önemli etkilerden biri bence o ses. müzisyenler daha iyi bilir ne olduğunu. ben anlatamıyorum.

aynı uğultu yine sezen aksu'nun zalim şarkısında da vardı. levent yüksel versiyonunda da vardı.
  • atv'nin yayindan kaldirarak en buyuk kazigi bana attigi dizidir.

silah sevmem, kurtlar vadisi izlemem.
    entrikayi gorunce kalbim carpinti yapiyor, ask-i memnu bana gore degil.

ben %30'un icindeki bir zerre olarak; 11 bolum boyunca izledigim dolayisiyla sahsim uzerinden elde ettigi zerre reklam gelircigini bana attigi kaziktan dolayi atv'ye haram ediyorum.

masalimi kisa cevirdin atv.
  • yildirim turkerin her konuda iddali olduguna dair en iyi kanit
  • nakaratının hiç bitmemesini dilediğim, "şarkılar mırıldanan" kısmıyla her defasında ruhsal orgazm ı yakalatan şarkıdır benim için.
  • gözlerimi unuttum masallarda
    ağlayamam ki ben...sözleri geçer bir yerinde.
    orkestrasyonu özellikle yaylıları cathartis etkisi bırakır üstte başta.
    çocuk yaşta dinlediğimde soğuktan bembeyaz kesilmiş, cam aksesuarlarla bezenmiş bir elbise içinde tanrıça güzelliğinde bir kadının sırça bir köşkte oturup içine içine ağlayarak söylediğini hayal ederdim. çık dışarı pisklete bin tahterevalliden düş yar kafanı, ne bozuyon kafayı 11inde aşkla esmer tenle çucuum..*
  • çok etkileyici sözlere sahip, sezen aksu'nun da yorumuyla bir çok kişi için daha uzun yıllar 'en çok sevilen şarkı' ünvanını taşıyacak olan onno tunç bestesi. ayrıca bir çok genç kızın hayalindeki sevgiliyi anlatır:

''yabanım,sevdiğim,esmerim,sebebim... ''
  • "bir gün bir kış masalında sevip yitirdiğim" diyerek içimi acıtan sezen aksu şarkısı...
hesabın var mı? giriş yap