• soz ve muzigi vedat sakman a ait olup sozlerinin tamaminin ise;

kandilli de bir çilingir sofrası
    balık roka bir de yanında rakı
    insan hali saza söze meraklı
    martı uyur, şişe dibi görünür
    aman muhterem, yaman muhterem
    bir muhabbet bin can demek, buralarda eğlenmek
    denizde kürek
    karada direk
    rumelinde atar yürek

süslü de bebek, şarkı demek
    beyoğlunda gezer felek
    ah... beyoğlunda gezer felek

marmaradan esen yeller tez gelir
    etekleri yere değmez kız gelir
    aşıklara dünya işi vız gelir
    martı uyur şişe gibi görünür.

seklinde oldugu bir leman sam sarkisi
  • istanbul bogazi'nin en guzel manzarasini sunduguna inandigim anadolu yakasi semti.

burada bogaz hafifce bir kivrilir, l veyahut da v sekli alir. boylece bulundugunuz tarafa gore ister bogazici koprusu'nu ister fatih sultan mehmet koprusu'nu tam karsidan, sanki bogazin ortasinda oturuyormuscasina izleyebilirsiniz. tercihimiz elbette fatih sultan mehmet koprusudur, cunku bir yaninda rumeli hisari'ni, diger yaninda ise anadolu hisari'ni barindiran koprumuz, bogazici koprusu gibi pavyon temali isiklandirilmamistir. kandilli iskelesi'nin kenarindaki tas platforma oturup ayaklarinizi bogaza dogru sallandirarak tam karsidan size dogru gelen gemileri seyredebilir, kafanizin icinde donup duran "bu sehrin bu kadar guzel olduguna inanamiyorum" loop'una kendinizi kaptirabilirsiniz.
  • leman sam'ı da şarkılarını da zerre sevmem, yalan yok. sadece bu ve bir iki şarkısını o söylemiyormuş gibi düşünerek dinlerim o kadar. ki bu şarkıyı da yeni dinledim, dinler dinlemez de sevdim. belki gönderen sayesindedir, bilemiyorum altan.*

ama sevmekte ve dinlemekte haksız mıyım yav?

pre-edit: nerden, nerden, nerden diye düşünüp duranlar için, melodisi ikinci bahar'dan tanıdık.
  • yiğit özgür'ün harika bir karikatürüne konu olmuş semttir. affınıza sığınarak hatırımda kaldığı kadarıyla aktarıyorum:

kadın ile adam bi' çay bahçesinde karşılıklı oturmuş sohbet ediyorlar:

"kadın: ben de kandilli'de doğmuşum hala da orada oturuyorum, bi' türlü ayrılamadım, çok seviyorum oraları - ya da buna benzer şeyler işte -

erkek: aa, rasathane var di mi orada?
    (beyinden gelen ses: dit dit bu konu hakkındaki bilgilerinizin sonuna ulaştınız dit dit)"

elinde olan varsa bi' mesaj çaksın da linki ekleyelim entariye
  • leman samin sarkisi...muzigi ikinci baharda kullanilan sarki.
  • "kandillide bir çilingir sofrası
    balık roka bir de yanında rakı
    insan hali saza söze meraklı
    martı uyur, şişe dibi görünür
    aman muhterem, yaman muhterem
    bir muhabbet bin can demek buralarda eğlenmek
    ....."

şeklinde başlayan, insanı pek bir özendiren harika bir leman sam şarkısı. kandillide eviniz (yalınız vs...) yoksa imrendirdiği keyifli ortamı yakalamanız pek olası değil, zira deniz kenarında sadece iki üç lokanta alternatifi var ve malesef sazlı sözlü değiller.
  • insanı iliklerine kadar karadenizle buluşturan belde. henüz internetin erişemediği doğal güzelliklerden. maden ocaklarının olduğu dönemlerde zonguldak'ın en popüler beldesiydi lakin ocakların azalması ve erdemir'in kurulması sebebiyle nüfusu yavaş yavaş ereğli'ye akmış ve en nihayetinde neredeyse terk edilmiştir.

geçenlerde gittim, baştan aşağıya bakımsız kalmış, zamanında kandilli'de oturan herkes bir şekilde ya kozlu taraflarına ya da ereğli'ye göç etmiş. kandilli o kadar eskiliğine ve bakımsızlığına ve iş bilmez, doğal güzellik avcısı belediyeci zihniyete rağmen bir tarihe ev sahipliği yapıyor.

şimdilerde kimsenin başında durmadığı ve kullanılamaz durumda olan ancak eskiden deniz kıyısından ocaklara inişlerin yapıldığı raylı sistem, vargel diyorlarmış adına: http://www.flickr.com/photos/galpay/2401707082/

karadeniz : http://www.flickr.com/photos/galpay/4079710307/

bir gün karadeniz sahilini dolaşmak isterseniz mutlaka kandill'iye gidin. bozuk yollarını gördün, zamanında mühendisler için yapılmış olan güzel lojmanları görün, yine zamanında kodomanların kaldığı eşsiz manzaralı mis gibi leylak kokan ve bahçesinde süs havuzu olan eskilerin cennet denince aklına gelen, ama o hiç içeriye giremedikleri, rengarenk çiçeklere kaplı kooperatifin bakımsızlıktan ne hale geldiğini görün. bir de içerisinde nice anıların barındığı evlerin yok olmuş duvarlarını görün ve hayal edin bölgedeki işçilerin yaşam mücadelesini...

derin derin çekmesini bilene sadece 1 saatlik de olsa güzel bir nefestir kandilli ve onun kara, dalgalı denizi. düşünmesini bilene ise madendir, duygudur, gözyaşıdır, emektir, işçidir...
  • bu aralar sık sık burada yaşamak güzel olurdu dediğim semt, her ne kadar kuzguncuk ve çengelköy'ü çok sevsem de, oralardaki kalabalık içime fenalık verdiğinden, kandillinin dinginliği, sokakları hatta yokuşları ruhuma huzur katıyor diyebilirim...
  • boğazın anadolu kıyısında, vaniköy ile anadoluhisarı arasındadır. antik çağdaki adı ekhaia'dır. zaman zaman göksu'dan deniz yolu ile saraya dönen padişahlar için yakılan kandillerden ya da ıv. murat'ın revan seferinden dönüşünde bu semtteki köşkte doğan şehzadesi mehmet için yedi gece yakılan kandillerden
    dolayı semte kandilli köy adı verilmiş, zamanla kandilli adını almıştır.
  • ibb hava kalite ölçüm istasyonu verileri açıklandı.

istanbul'da hava kirliliği, 2022'de bir önceki yıla göre yüzde 9 artış gösterdi.

hava kirliliğinin en fazla arttığı yer kumköy olurken, kirliliğinin en fazla azaldığı semt ise kandilli oldu.

--- spoiler ---

istanbul büyükşehir belediyesi (ibb) hava kalite ölçüm istasyonu verileri açıklandı.

2021 yılında ortalama partikül madde (pm10) hava kirliliği konsantrasyonu 38,2 iken 2022 yılında 41,5 µg/m3 olan hava kirliliği geçen yıla göre yüzde 9 arttı.

hava kirlilik oranı 25 yerde arttı

istanbul'da hava kirlilik oranı, 2022'de önceki yıla göre 25 istasyonda artarken 9 istasyonda azaldı.

geçen yıl, 2021'e oranla hava kirliliğinin en fazla arttığı istasyonlar arasında ilk sırada yüzde 99,9 değişimle kumköy yer aldı.

kumköy'ü sırasıyla yüzde 57,5 ile göztepe, yüzde 49,1 ile çatladıkapı, yüzde 36,5 ile selimiye, yüzde 36,4 ile sancaktepe istasyonları takip etti.

hava kirliliğinin en fazla azaldığı yerler

aynı dönemde ortalama hava kirliliğinin en fazla azaldığı istasyon yüzde 40 değişimle kandilli birinci oldu.

kandilli'yi yüzde 19,7 ile başakşehir, yüzde 14,5 ile sarıyer, yüzde 13,5 ile bağcılar, yüzde 12 ile yenibosna istasyonları izledi.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap