• kamber hz alinin ünlü kölesinin adıdır. bugünkü deyimle hz alinin muhavızıdır. anadolu alevilerinin dedeleri, köyleri gezerken, onlara rehberlik yapan ve yardım eden kişilere de kamber denir. eskiden hizmet eden, görevli anlamında kullanılmıştır. düğüne gelen herkes oturur hizmet beklerse, hizmet eden kimse yoksa düğün olmaz. aslında 'olmzsa olmaz' anlamındaki 'kambersiz düğün olmaz sözü bu gün, 'gerksiz yerde bulunan gereksiz adam' anlamında kullanılıyor. bu anlam eski anlamının tam zıddıdır.
  • kamber yunanca "damat" demektir ki bu da sanirim bu guzel atasozumuzun anlamini yeterince aciklamaktadir.

edit: ne diyecegimi bilemiyorum. yunanli arkadasima haha kamber sizde damat demekmis bizim de atasozumuze konu olmus dedim. yook hayatimda ilk defa duyuyorum bu kamber lafini dedi. ustelik de yunanca damat su anda hatirlayamadigim ve kamberle hic alakasi olmayan bir sozcuk. dolayisiyla bu entry kendi kendini ucurur derim ben. hayir eminim kamber bir dilde damat demek ama o dil yunanca degil bu kesin!
  • kamber evlilik organizyon a.ş. nin sloganı.
  • (bkz: arzu ile kamber) adlı halk hikayesinden sonra ortaya çıkmış olan bir söz olması lazım gelir. malik şah tarafından hikayenin sonunda arzu'ya söylendiğine göre, bu sözün atası da malik şahtır.
  • o kişi öylesine işin içindedir ki ortamda olmayınca yokluğu şaşkınlıklardan şaşkınlık beğendirir.
    ahali konuşur o nerde o? yok mu olamaz bakın burlardadır. * ` :yüzde bin` *
    (bkz: x işi için hayatını ortaya koyan insan modeli)
  • kambersiz düğün olur mu? olmaz. “düğün” kelimesi iki şeyi birbirine bağlamak, düğümlemekten gelir. “kâm” farsçada sevgi, arzu; “kâma” ise sevgi veren manasında kullanılır. kamber ise seven, sevgi veren demek. kâmber yani sevgi olmadan iki insan birbirine bağlanamaz.
  • kamber, yunanca gambros (damat) kelimesinden dönüşmüş olan kelimedir. dolayısıyla "kambersiz düğün olmaz" deyişinin meali anlaşılabilir.
  • her toplantıda veya her işin içinde bulunmak merakında olanlar için yarı sitem, yarı şaka olarak söylenir.
hesabın var mı? giriş yap