• argo ingilizcede müptela. genelde uyuşturucu müptelası anlamında kullanıldığı için sadece bu tarz müptelalar için kullanıldığı sanılır ama aslında her tür müptela için kullanılır.

bundan bi haber cnbce çevirmenleri, bir zamanlar oynayan just shoot me isimli dizide geçen "internet junkie" ibaresini " internet eroinmanı" diye çevirerek ufak bir dumur dalgası yaratmışlardı.
  • hem com dosyalara bulaşır hem boot virüsüdür. bulaştığı dosyanın boyutunu 1041 byte uzatır. bir süre palazlandıktan sonra bilgisayarın açılmaması problemini ortaya çıkarır. fdisk/mbr ile temizlenebilir. temizlenmesinin kolay olmasından dolayı “kolay para” kazandırır.
  • genelde damardan çakan elemanlara denir.eroin,morphine gibi.geniş anlamıyla drug personlar içinde kullanıldığı olur.(bkz: junk)
  • (bkz: william seward burroughs)un "topluma morgdan gonderilen bir rapor gibi okunur" diye tanimlanan ilk romani..
  • bisikilet manyagi hollanda da 60 euro dan asagi bisiklet bulunmazken, sokak aralarinda 5 euroya calinti bisiklet satanlar junkielerden baskasi degildir.
  • hafizama kazinmis bir olay nedeniyle tiksindigim kelime. ve uc gundur agzima takildi, "junkie" diyip duruyorum kendi kendime durup dururken.

hayir, betimledigi insandan dolayi degil tam olarak, ancak bu kelimeyi ilk duydugum zaman (muhtemelen ortaokul filan, serviste bir kizdan duymustum) kullanan kizin tam bir amerikan ozentisi olarak bunu "cınn-ki" tarzi telafuz etmis olmasiydi. normal telafuzu da buna baya bir benzese de, o gun o kizin agzini kasarak ve bukerek bunu amerikan tarzi soyleyis sekli o kadar sinir bozucu gelmisti ki, o kadar yapmacik ve ozenti gelmisti ki, o gun bugundur bu kelimeden nefret ederim.

ancak dilime yapisti, son uc gundur "cınnnn-ki!" diye kendi kendime bagirip duruyorum ve o kizin o gunku soyleyisini taklit ediyorum. her yapisimda daha da sinir oluyorum ve yine soyluyorum. durduk yere yaparim ben boyle seyler.
  • burroughs'ın william lee adıyla ilk defa yayınladığı kitabı. üzerindeki kütüphaneye aittir damgası pek bir şaşırtmıştı.
  • eroin bagımlısı insan...bir eroinman için kendi durumu belli bir yere kadar pek vahim gozukmez,,junkie kişi istediği zaman bırakabilecegini yada ara verebilecegini dusunur...en azından kendine bunu inandırır..ama belli bir yerden sonra oda basına geleni anlar ve bununla yasamayı ogrenir yani kabullenir...ama naptım ben deyip uzak duramaz yada durmaz artık cunku bu onun için dogal bir surec olarak cereyan eder...iste eroin belasının en boktan yanlarından biridir bu..gercek ,gercek olmaktan cıkar ve kişi kendi gormek stediğini gercek ve dogru olarak algılar bi yerden sonra...
  • insan hurdası; tanım by ord.prof (bkz: sulhi donmezer)
hesabın var mı? giriş yap