• nedense turkceye "zevk cubugu" olarak cevrilmemistir
  • dilimize cevirisinin ne kadar sakat sonuclar doguracagini bilmeden yillarca durttugumuz (bkz: durtmek) terbiyesiz alet.yillar sonra tekrar o gunleri dusununce ne kadar buyuk bir felaketten kil payi kurtuldugumuzu anlamaktayim.

"haz cubugu","zevk cubugu" gibi evlerden irak turkce tanimlamalar bugun bile beni urpertiyor.yillarca commodore 64 de text adventure oynayabilecek kadar (cat pat iste) ingilizce bilen onca insan olmasina ragmen bu joystick denen densiz icatlarin evlerde barinabilmesi ya bizim salakligimiza(bi cevirsene be adam,hic mi merak etmezsin?) ya da ciddi bir komploya delalettir.kafanizda o gunleri canlandirin hemen,ama bu sefer turkceye cevrilmis olsun.ornek;

+ya oglum versene su zevk cubugunu,iki saattir sen oynuyorsun.
    -dur lan iki dakka,tam en keyifli yerindeyim.
    +baslicam senin arkadasligina lan,hem eve cagiriyorsun hemde haz cubuguna dokundurtmuyorsun.
    -ne yapalim be,oyunun en guzel yerinde kavramisim zevk cubugunu,birakilmaz simdi.
    +babamlara(insanlar neden kendi babasindan cogul bahseder?babamlar,annemler vesaire?) soyliycem bana da komodor alsinlar,bak ben de sana elletiyor muyum haz cubugumu.
    -sen iki gunde kirarsin onu,okuz gibi tutuyorsun.

vesaire vesaire.gordugunuz mu efendim? ne kadar ahlaka mugayir sonuclar doguran ahlaksiz nesnelermis bu joystickler? bir de bu diyalogu disaridan dinleyen ebeveynleri hayal edin.iyi ki batmis bitmis bu aletler ve yapan firmalar.boyle isim mi olur terbiyesizler? biz genc dimaglari bilmeden ne ucurumlarin kiyisina suruklemissiniz de haberiniz yok.allahtan o zamanlar kizlar arasi komodor kullanimi yaygin degildi,yoksa kesin guzin ablaya gonderilen "abla zevk cubugunu tuttum (ama ustun koru),kizligim gitmis midir ablacim?" yazilari dolanirdi gazetelerde.

ek: bir de python 1 adinda kobra seklinde (gercekten) joystick markasi mevcuttu ki,bunu yapan adamlara diyecek soz bulamiyorum.
  • bilgisayar oyunlarının altın cagını görmüş olanların elinden geçmiş olan bilgisayar yan urunu ... adını zamanında geyik olasılıkları yüksek olduğundan turkceye cevirmis olan kisilerce sonradan kıcımıza girmis olan terim ... zevk cubugu tanımının yeni jenerasyon veletlerce bilinmesi uzak ... bu yolla yine cronenberg'in existenz filminde kulanılan game pod'ların direktman vajinaya ithaf etmesi, buradan da hemen farkına varabileceginiz gibi bir zamanlar icin bilgisayar oyunlarını cuk metaforu ile oynayarak oyalanan ve zevk alan kisilerin geyiklerinin aynen bir taraflarına geri gelmesi yani bumerang cehhenemi ya da oyle bir sey iste ...
  • bozulduğu zaman yaşama sevincinizi de beraberinde götüren alet. küçükken hatırlıyorum da ; oyunun en heyecanlı yerindesinizdir, sert bir hareketle sola çekersiniz kolu ve birden "tıkk" diye acı bir ses gelir. sonra sola götürürsünüz kolu ama algılamaz. 1 hafta boyunca sola gitmeden oyun oynadığımı bilirim.
  • gunumuzde tek kullanim alani simulasyon oyunlari kaldigi icin asla beklemedigim $ekilde piyasadan yitmi$ kaybolmu$ input device.. eskiden bugun mouse'da oldugu gibi joystick'siz bir bilgisayar du$unulemiyorken bugun joystick'i flight simulator delisi arkada$lar di$inda gormek pek mumkun degildir..

steering wheel ve gamepad'leri ise joystick'e benzetmek oldukca zordur..
  • sensible soccer gibi oyunları joystick ile oynadığınızda bir daha klavyeden oynamazsınız..
  • tdk tarafindan, dilimize yonetme kolu olarak cevrilmistir.
  • c64'de ozellikle dekatlon adli oyun tarafindan katledilirdi bunlar ehe. onun disinda yakin bir zamanda bir adet edinip il2 sturmovik adli saheser oyunu adam gibi oynamak niyetindeyim..
  • oyun ve eğlence çubuğu
  • (bkz: manivela)
hesabın var mı? giriş yap