• üstün bir aileye sahiptir. babası zamanın ünlü tenisçisi yannick noah, annesi ise 1978 isveç güzellik kraliçesi cecilia rodhe'dir. ayrıca dedesi kamerunlu bir futbol yıldızı, babaannesi fransız bayan basketbol milli takımı eski kaptanıdır. basketbola ise bizzat patrick ewing'in ona bebekken hediye ettiği basketbol topu ile başlamıştır.
  • hücum yönü zayıf değildir, hücum yönü bildiğin "yoktur". arkadaş ben bu işi anlamıyorum lan; nba'de oynuyorsun, chicago bulls ile dünyanın idmanını yapıp senede en az 90 maça çıkıyorsun, o yetmiyor fransa milli takımı ile deliler gibi yaz kampı yiyorsun, üstüne avrupa ve dünya şampiyonası oynuyorsun. lan yemin ederim tahtayı bu kadar idmana soksan tepesi biraz yumuşar topa elverişli hale gelir. adam topu eline alınca adeta el bombası tutar gibi, topu potaya bir atışı var zannedersin batuhan karadeniz. gerçekten uzun zamandır bu kadar yeteneksiz ve kötü bir oyuncu izlemedim. neymiş yürekliymiş savunması canavarmış, amk yüreğine sokayım ben en sevmediğim oyuncu tipi. bunun eline 40 dakika top değmesin adamın umrunda olmaz, abuk sabuk bağırır çağırır, göğsüne vurur formasını çekiştirir, hani bana yürekli oynuyor ya at kafası, tam bir şekilci oyuncu. anderson varejao bunun yanında hücum dahisi kalıyor öyle diyeyim siz hesap edin kötülüğünün derecesini.
  • 2 sezon önce slam'da bir röportajını okumuştum. new york'ta doğan, milyon dolarlık bir evde oturan, babası efsanevi bir tenisçi, annesi eski güzellik kraliçesi olan, kamerun, fransa ve isveç kanını taşıyan bir adam olduğunu o zaman öğrenmiştim.

aradan iki sezon geçti, izlediğim her maçta sahanın en çok savaşan oyuncusuydu. özellikle bu sezon gösterdiği performanstan çok sahaya koyduğu ruhla bambaşka bir noktaya geldi gözümde. bu oyunu para için oynamıyor bu adam, oyunu sevdiği için oynuyor. sırf bu yüzden bile gözümde yeri başkadır.

ekstra olarak, tam adı joakim simon noah'tır, ve sponsoru le coq sportif'tir.
  • şimdi bu adam bi kere adamın dibidir her şeyden önce. tipik nba pivotundan çok farklı. yıllarca klasik özellikleri, aşırı gaz olması, garip bir şut stilina sahip olması inceden bir çirkefliğe göz kırpma olarak bilindi.

lakin demin de dediğim gibi, sportif olarak bakarsak bu adam bir nba pivotundan çok çok farklı. oyun bilgisi çok geniş. ve inanılmaz bir pasör. chicago'nun kendisinin tepeye çıkıp top dağıtmasıyla başlayan bir yığın seti var. hatta nba'de marc gasol'le birlikte en iyi pasör uzun diyebilirim. bu sezon kaç tane 5 + asist yaptı ben sayamadım. bunun yanında garip stiline rağmen şutlarını çok ama çok geliştirdi. orta mesafeden ciddi bir tehdide dönüştü. hustle yapısı, takım zor duruma düştüğünde çok işe yarıyor. yaptığı blok, smaç vesaire anında değiştiriyor takımın modunu.

herhangi bir maçtan sonra bakın bir box score'a göreceksiniz. adam oyunun her alanına katkı yapıyor. sayı reb asist top çalma blok vesaire. ayrıca hibbert lopez gibi adamların maksimum kontrat aldığı (nba 'in klasik sorunu. 5 maç oynayan uzuna ver kontratı. en güzel örnek jerome james'tir) ortamda oldukça da iyi paraya oynuyor.

bir diğer sevdiğim özelliği yırtık kişiliği. eminim rakipler tarafından fazlaca sevilmez bu. mesela, lebron james clevland'dayken, playoff serisinde sanırım. "cleveland sucks" demişti. takım için değil şehir için söylüyorum diye eklemişti sonra. hatta iyice üsteleyip, yapacak hiç bir şey yok, küçücük bir şehir falan diye kızdırmıştı clevlandlıları. hoş cleveland elediydi o sene chicagoyu ama taraftarın noah'a olan antipatisi hiç bitmedi. her maç yuhaladılar falan. bu sene oynanan son cleveland maçında mahvetti ortalığı. takımın en iyisiydi. maçtan sonra naapmış, twit atmış :

" i will miss you cleveland.. till next time..."

diye.

sonracığıma biraz önce biten 76ers maçı. takip edenler bilir. geçen sene philadelphia derrick rose ve joakim noah'ın sakatlandığı seride chicago bulls'u elemişti. noah sakatlığında olley çeken, itlik yapan phila taraftarı vardı. az önce deplasmanda chicago yendi philadelphia'yı. maçtan sonra noah tribüne el kol yapmış. kızdırmış. maçtan sonra muhabir sordu baba ne ayak diye. bizim ki de durur mu, yapıştırdı cevabı :

"i’m going to do it for the rest of my career every time i come here."

adam kindar beyler.
  • 2007 nba draftinda chicago bulls tarafindan 9. sirada secilen forvet/pivot. kendisi ayrica gudik saclari ve papyonlu garip takim elbisesiyle tarafimdan gecenin $ebegi secilmi$tir.
  • sabır sahibi insan evladıdır.

https://pbs.twimg.com/media/bjygdkdccaephec.jpg
  • şu sıralar oynanan chicago bulls-philadelphia 76ers maçında çıldırmakla meşgul kendisi. maçın bitimine 2.54 var, 21 sayı-20 rebo-11 blokla oynuyor hayvan evladı. şimdi araştırmaya üşendim ama 20 sayı-20 rebo-10 blok barajını aşan kaçıncı oyuncu acaba merak ettim.

edit: maçı 23 sayı-21 rebo-11 blokla tamamladı. tnt spikeri de söyledi sağ olsun, son 25 yılda 20 sayı-20 rebo-10 blok barajını aşan 4. oyuncuymuş shaq, hakeem olajuwon ve shawn bradley ile birlikte.
  • 1987-1988 yılında bu ödülü kazanan michael jordan 'dan sonra yılın savunmacısı ödülünü kazanan ilk bulls oyuncusu olan basketbolcu.
  • bu adamın çöküşüne bizzat şahit oldum diyebilirim. bu adamı bu hale getiren nene hilario'dur arkadaş. çok eski değil, 2014 yılında yılın savunmacısı, all star, all nba first team* ve nba all defensive first team'e seçilerek kariyerinin zirvesine çıkmış adam 2014 playoff'larında nene hilario tarafından hacamat edilerek bu hale geldi. bulls o sene 3. sıradan girdiği playoff'larda ilk turda wizards karşısında rezil olarak 4-1 elenmişti.

noah'ın overrated bir savunmacı olduğuna katılmasam da bu adam o seride mental olarak çöktü bir daha da düzelemedi.

nene vs noah
  • amare stoudemire'ın serbest atışını bloklayarak tarihe geçmiştir..

http://postimage.org/image/vfmm6rhnx/

peşinedit: ahahaha
hesabın var mı? giriş yap