• 1916'dan birinci dunya sava$inin biti$ine kadar istanbul'da subay olarak gorev yapmi$tir.
  • 23 ağustos 1939'da, savaşın arefesinde, kremlin'de josef stalin ve vyaçaslav molotov ile saldırmazlık paktını imzalarken "bu anlaşmayı neden 100 yıllık yapmıyoruz?" deyince, stalin de "insanları güldürmeyelim. 10 yıl olmasını öneririm." der. böyle saçma bir dışişleri bakanı.
  • molotov von ribbentrop pakti'ni hazirlayan kisi.bu bir saldirmazlik ve toprak paylasimini belirleme paktiydi.bu insan munih antlasmasi adli sahte barisin da mimari olmus basarili bi diplomatti,netekim birtakim avrupa devletlerini mihver'e katti ve japon-italyan-alman dostlugunun olusmasini sagladi.ancak 1946'da nurnberg savas mahkemesi'nin aldigi kararla idam edildi
  • sağlam ingilizce ve fransızca konuşur. babası normalde asker. babası baya uzun süre wilhem ii'nin eşcinsel olduğunu iddia edip aşağılayıp durmuş kayzeri. kayzer de durur mu 1908'de babasına yol verdiriyor ordudan. bu vesileyle yurtdışına çıkmışlar ailecek. joachim de kanada'da, amerika'da birçok şirkette çalışmış, hatta gazetecilik yapmış. birinci dünya savaşı başlayınca ülkesine dönüyor ve orduya yazılıyor. 1918'de türkiye'de kurmay subay olarak görev yapmış ve bu dönemde franz von papen'le, ki franz von papen baya bir süre türkiye elçisi olarak kalıyor nazi almanya'sının, kanka olmuşlar. savaştan sonra iş adamı olarak takılıyor ortamlarda. hitler'le tanışıyor 1928'de. sonrası mâlum.

soyisminin önünde von yazdığına bakmayın biraz çapsız ve kendini beğenmiş bir şahsiyet olduğu yönünde çok görüş bildiren var.

edit: adamdan bahsederken franz demişim bi ara, freud sürçmesi olmuş. hiçbiriniz de uyarmıyorsunuz. yazıklar olsun.
  • almanlar versailles antlaşması gereği donanma bulunduramıyorlardı. almanlar adına ingilizler'le pazarlık edip almanlar'ın kısıtlı donanma edinmesini sağlamıştır. hitler'in "hayatımın en mutlu günü" dediği bu başarıdan dolayı londra büyükelçisi olarakl atanmıştır.
  • galeazzo ciano, kendisinden sürekli embesil, vasıfsız vs gibi övgü dolu kelimelerle bahseder. büyük denyo herman göring bile bu adama (hitler'in dediklerinin sürekli tekrar ettiği için) almanya'nın en büyük papağanı demiştir.
    (kaynak: savaş günlükleri, kont galeazzo ciano)

savaşın sonunda nürnberg'de yargılanıp jürinin belirlelediği dört farklı kriterden de suçlu bulundu.
    16 ekim 1946'da nürnberg'de asılarak idam edildi.
  • devlet/parti üst yönetimindeki doğuculardan/easterners biridir, sovyetlerle kurulan paktın mimarıdır, 1939 ağustos'unda moskova'da stalin ve molotov'la, 1940 kasımı'nda berlin'de yine molotov'la yapılan müzakereleri yönetmiştir. 22 haziran 1941'de berlin'deki dışişleri bakanlığına çağırdığı sovyet elçisine teatral bir havayla ve hiddetle sovyetlerin yaptığı sınır ihlalleri ve yığınakları ileri sürerek almanya'nın sscb sınırını geçtiğini bildiren kişidir. fakat muhtemelen hakkındaki potansiyel şüpheleri gidermek yaptığı bu tiyatronun ardından, ayrılan sovyet büyükelçisinin arkasından koşmuş kulağına eğilerek ''ben saldırıya karşı çıktım, führer'i caydırmaya çalıştım, moskova'ya benim saldırıyı istemediğimi bildirin'' şeklinde fısıldamıştır*
  • resmi anlaşmalara yanaşmayıp anlaşmaları suya yazılmış yazı misali havada bırakmak amacıyla sürekli türkiye'deki büyükelçilerini uyaran, von papen'e sürekli " aman diyeyim bu konuşmaları olduğu gibi yansıtma kardeşim" tarzı mesajlar veren nazi dönemi dış işleri bakanı. nedense kendisinden haz edemedim ben.
  • nazi almanyası dışişleri bakanı...
  • en büyük başarısı alman sovyet saldırmazlık paktı’nı imzalamaktır. nurnberg mahkemelerinde yargılanıp dört farklı suçtan suçlu bulunup 1946’da asılmıştır. o 4 farklı suçun ne olduğunu bilen varsa yeşillendirsin sevinirim.
hesabın var mı? giriş yap