• ingiltere, fransa , italya ve rusya dan olusan ve 1. dunya savasini galibiyetle noktalayan devletlere verilen isim. (bkz: itilaf devletleri)
  • ''itilaf devletlerine yenik düşen milletler arasında, galiplerin dikte ettiği ağır barış koşullarını reddeden ve eşit koşullarla onları yeni bir barış imzalamaya zorlayan ilk millet türklerdir.''

kaynak: halil inalcık - atatürk ve demokratik türkiye*
  • ilkokuldan yıllar yıllar sonra itilaf kelimesinin anlamını farkettiğimde büyük bir hhasssiktiiiirrrrr!... nası farkedemedim! demiştim. özel isim sanırken sadece bi tarifmiş aslında. "var ya hani, anlaşamadığımız", yerine kısaca itilaf devletleri diyomuşuz.
  • "ihtilaf" değil "itilaf" devletleridir.
  • kelime anlamından yola çıkarsak bizim ittifak devletleri dediklerimiz onlar için ihtilaf devleti konumundadır.
    (bkz: kime göre neye göre)
  • lan ben küçükken bunların adını harbiden itilaf devletleri sanardım. hani kendi kendilerine de itilaf devletleri diyolar diye müthiş bir yanılgı içerisindeydim. ama hiç kafama yatmamıştı o zamanlar da, böyle sikim iş mi olur adamlar niye birbirlerine itilaf devleti desinler diye derin derin düşünende yine de bir sonuca varamayanda. abi düşünüyorum madem itilafta bu herifler ne diye birlik olmuşlar amına koyayım, ama hocaya da soramıyorum, tenefüste piç sınıfa girince sümsüğe evrilen bir öğrencilik hayatım oldu en nihayetinde. neyse yıllar sonra bir dost meclisinde öğrendim gerçeği, herkes için sıradan bir bilgi paylaşımıyken bu, ben çocuk beynime küfür etmekteydim içerimden.
  • 1. dünya savaşı'nda fransa, ingiltere, rusya ve italya'nın içinde bulunduğu grup (anlaşma devletleri, müttefikler)
  • osmanlı nın anasını ağlatan, onun fiilen ve hukuken sonunu hazırayan, dünya üzerinde yapılmış en ağır sartlı antlaşma olan sevres i yine osmanlı ya imzalatan, ama bu sayede türkiye cumhuriyetinin olusma sürecini daha da kamçılayan, o dömende atatürk türkiyesine yaptıramadıklarını bu dönemde tayyip erdoğan hükümeti vasıtasıyla gerçekleştirmek isteyen, basta ingiltere nin olduğu , birinci dünya savasındaki iki taraftan biridir.
  • san marino'nun 80 askerle itilafa girdiğini öğrendiğim başlık. adamların içinde resmen bir ibrahim halit çizmeci yatıyormuş.

edit: imla
hesabın var mı? giriş yap