• alkol ruhu

kaçmasın diye bir şişeye hapsedilmiş, mor bir ruh... ispinoz, ispermeçet gibi "ekstra hece"yle desteklenmiş ve böylece telaffuz kolaylığı sağlanmış kelimelerdendir. latince "ruh"/nefes alıp vermek anlamındaki spiritustan köken almaktadır; tıpkı espri kelimesi gibi. daha sonra italyanca spiritodan dilimizdeki formuna bürünmüştür.

yanıcı, uçuşkan, kötü ve keskin kokulu*, sıklıkla mora boyalı olarak piyasaya sürülen bu nane metil alkol içermektedir ve ruhani özelliklerini buna borçludur... kriz anında alkol yerine içilen ispirtonun ruhu teslim alma sürecinin başrolünde de yine bu toksik madde yer almaktadır.
  • bildigimiz alkol, yada daha teknik adiyla etanol.. icinde metanol bulunabilir(uretim sekline bagli olarak) bu yuzden tekelicine boya katar. genelde pembe veya mavi olur. icilmemelidir. icinde metanol varsa kalici korlukle sonuclanabilir. (gerci cok az olur icindeki metanol ve bu yuzden kopru alti sarhoslarinin hepsi kor degildir. ama tedbiri elden birakmamak gerekir. metanol etanole gore cok daha ucuzoldugundan katki malzemesi olarak da kullanilabilir)
  • bazilarinin kafayi bulmak icin ictigi yanici madde. icinde alkol var ve genelde mor olur.
  • hacmen %37 alkol iceren, siroza sebep olmasi muhtemel zikkim.
  • dedemi hic gormedim, ama igneciymis. oyle bir meslek varmis eskiden. ev ev dolasip hastalara igne vururmus. anneannemin mutfak dolabinin ust rafinda duran raki sisesinin icindeki koyu mor renkli ispirtoya bakarak buyudum. ben hasta oldugum zaman, bana igneyi isi babasindan ogrenmis olan teyzem vururdu. en tesirli igne oldugunu bildigim penisilin lafi gecer gecmez, icimde buyuyen korku da ispirtonun keskin kokusuna burunurdu. hala ne zaman "tesir" kelimesini duysam o sinestezik deneyim canlanir, ispirtonun mor rengi ve sert kokusunu hatirlatir, fonetigiyle konseptini ozdes kilar.
  • (bkz: spirito)
  • sokakta yasayanları viskisi. kokusu intihar ettirici güçtedir. kolonya ve portakal likörü artı süt te içerseniz ispirtoya denktir.
  • tekel bayilerinde satilir.. izmir'de ararken insanlarin bizi alkolik sanmasina neden olan madde.. oysa (bkz: ispirto ocagi) icin ariyorduk.
  • alchemyde su + ateş bileşiminin sonucu.
  • latince kökenli bir kelime olup ruh anlamına gelmektedir.
hesabın var mı? giriş yap