• bu filmde süper bir sahne var. anlık ama ileriyi görmüş sanki adamlar. takımlar sahaya çıkarken gerçek maçtan görüntüler var. ama filmin sahneleri çekilirken oyuncular başka formayı geçirmiş. sahaya çıkan takımların forma rengi ile filmin çekimine katılan oyuncuların giydiği formalar farklı. beyaz formalı takım sahaya çıkarken gs'li tribün coşkuyla tezahürat yapıyor. gs'nin nadir beyaz formayla sahaya çıktığı maçlardan biri olabilir. maçtan sahneler de var, orada gs çubuklu forma giymiş. sonra filmde küçük bir akıl oyunu yapılarak kısa bir söz söyleniyor.

tv'de maç yayınında spikere;

"ekranda renkler karıştığı için takımlar forma değiştiriyorlar"

dedirtiyor yönetmen. gelecek orada inşa edildi işte. dişinden tırnağından arttırak maç yayınlarına abone olan tv seyircisine güzellik ilk orada yapıldı. rahat rahat maçları izlemesi için futbol yayıncılığında çığır açıldı, bir çağ kapanarak yeni çağ başladı. tv seyircisinin değerini bilen sonra elini onların cebine atan futbol endüstrisinin startı burada verildi.

olmadığınız masa yok maşallah.

maç için (bkz: 23 ekim 1978 galatasaray fenerbahçe maçı)

maçın oynandığı yer beşiktaş inönü stadı.

maç 1-1 bitmiş.

bu da filmdeki sahneler:

https://youtu.be/ocl8zxd-m0u?si=isf__a64u9uxi4gh

ek:
    ülkemizdeki endüstriyel futbola etkisi olan bir maçla ilgili güzel bir entry:

(bkz: 4 şubat 1990 boluspor beşiktaş maçı)
  • bu filmde şaban'ın dinamit lokumu diye yediği şey aslında muzdur.

ayrıca bu film için çok kötü bir ad seçilmiştir (bence) . "inek şaban" hababam sınıfı filmlerine ait bir karakterdir orda kalmalıdır.
    kaldı ki bu filmde şabanın inekliği ile ilgili bir replik de geçmez zaten. bunun yerine "kaleci şaban" , "şaşkın kaleci "tarzı bir film adı seçilse daha yerinde olurmuş.
  • bin kere izledigim film desem abarti olmaz.

yillar yillar önceydi, sene 1990 falan, türkiye'de özel kanallarin daha yeni yeni acildigi o yillar.
    bir yakinim, bir yerlerden bulmus bu filmi, vhs kasette duruyor, biz de yeni video almisiz, kaseti aldik.

sanirim o, evdeki izlenecek tek film o siralar,
    agzina sicarim, hassiktir gibi laflari duyunca kemal sunal'in agzindan cok sasirmistim.
    ama cok izledim filmi,

bütün repliklerini ezberledim,
    kapatsaniz tv'yi dublajini yaparim
    o kadar
  • bu filmin afişindeki kemal sunal resmi daha çok hakan şükür'e benzemektedir.

http://www.sinematurk.com/film/3962-inek-saban/
  • - geçsene ulan kaleye!
    - napacam ben kalede ya?
    - ıspanak ekersin e mi?
    - ebegümeci eksem olmaz mı?
    - fesupanallah...
  • pek alçakgönüllüdür...örnek vermek gerekirse hababam sınıfının katıldığı bilgi yarışmasında bir bir verilen doğru cevapların arkasından kopan "ha ba bamm güm güm güm ha ba bam güm güm güm..." tezahuratlarına karşılık elini şöyleee bir kaldırır ve derki:

- tezahurat istemez canım teveccühlerinize layık olmaya çalışıyoruz...
  • filmde fenerbahçe sempatizanlığı hakim olsa da, filmin sonunda inceden fenerbahçe'ye de giydirme vardır.

--- spoiler ---

şaban'ın kaleci bülent olmadığı, sıradan bir karpuzcu olduğu anlaşılmıştır. bülent kaza geçirince çare şaban'ı ikna edip kaleye geçirmektir. kulüp başkanı ve antrenör duruma itiraz eder;

kara mithat: ne zırlayıp duruyosunuz be? inek şaban ne güne duruyor?
    antrenör: takımın kaderini bir karpuzcuya mı bırakacağız?
    kara mithat: nolmuş yani? sanki çok klas futbol oynuyoruz da.. üç haftadır o beğenmediğin karpuzcu korudu kalemizi!

--- spoiler ---
  • türk erkeğinin sosyal yapısı ve karakterinin mihenk taşı olan futbol ve delikanlılık ile ilgili tarihi dersler veren harika filmdir.
    filmin sonlarına doğru kaleci bülent ile inek şaban'ın yan yana geldiği bir sahne vardır. işte buradaki konuşmaları tek tek inceleyelim.

önce sadece daha fazla para için kravat değiştirir gibi takım değiştiren, her gittikleri klüpte doğuştan bu takımı tutuyorum, damarımı kesseniz xy renkte kan akar şeklinde açıklamalar yapan futbolculara gelen bölüm:

kara mithat: ulan sen kimsin?
    inek şaban: şaban, inek şaban..
    kara mithat: şaban mı? peki o kaledeki kurtarışlar?
    inek şaban: onlar bisey mi be, sen beni karpuz sergisinde gör.
    kara mithat: ne? karpuz sergisinde mi?
    inek şaban: bu haybeciler sizi inek gibi sağıyorlar. haram verdiginiz paralar. 4,5 milyon kaptirdiniz bu keleğe. ben 55 bin liralık başlık parası için ölümlere atıldım. allahtan reva mı be ?

şimdi de delikanlız diye geçinen kesim için gelen bölüm:

kara mithat: peki o baskınlar, kabadayılıklar?
    inek şaban: iş mi be, silaha güveniyorsunuz hepiniz. topunuz ödleksiniz. kendinizden biraz sesli havlayanı görünce hemen köpek oluyorsunuz. o kabadayı geçinenlerin ordusunu çıkar karşıma, ne yazar be...
    kara mithat: ulan senin ! (silahını çeker)
    inek şaban: işte gene silaha davrandın. iş silahta değil yürekte kara mithat...
    kara mithat: delik deşik ederim ulan seni !
    inek şaban: vur hadi, vurmazsan erkek değilsin. kalecinizi buldunuz, tepe tepe kullanın. hadi bana eyvallah...
  • rıfat ılgaz'ın yarattığı hababam sınıfı karakteri. filmdekinden farklı olarak romanda, inek gibi ders çalışan inekliği de burdan gelen bir karakterdir. memleketi de yanılmıyorsam trabzon'dur.
  • emekli insanın can sıkıntısına iyi bir örnektir.

haberde şöyle bir şey var, abim demiş ki:

"yüzde 98'i müslüman olan türkiye'de bana destek verecek avukatlar olduğunu biliyorum. bu sadece benim değil, bütün türkiye'nin mücadelesi olmalı. inek şaban filmini tarihe gömmeliyiz."

bu ülkede tarihe gömmen gereken milyon tane utanç varken, vaktini buna harcadığına göre mahalle kahvesindeki okey sırası bi türlü sana gelmiyor. sende haklısın.
hesabın var mı? giriş yap