• din ve ilim padisahi anlamina gelen kelime.
    anadoluda haci bektasi veliye yakistirilan sifat.
  • hün un farscada kan anlamına gelmesi nedeni ile kan içici anlaminda oldugu iddia edilen bir unvan
  • (bkz: dj hünkar)
  • menusu osmanli yemeklerinden olusan, etiler ve nisantasinda iki subesi olan restaurant.
  • bahçelievler'de çok güzel ve nezih ocakbaşı.. bahçesinde yapacağınız kendin pişir kendin ye konsepti ile, yanında rakısı, mezesi ve çeşit çeşit enfes etleriyle kendinizden geçebileceğiniz süper lezzet lokantası... dün gece, muhabbetle beraber kaç duble gitti ben sayamadım...
  • fulya da, harika borekleriyle, cocukluk yaillarimin en iyi borekcisidiir. hala var midir bilmem. mekan yildizdan fulyaya inen o efsane yokusun oralarda sagda, bir apartmanin giris katindaydi.
  • osmanlı padişahlarına verilen bir unvandır. uygurca unkar kelimesinden gelmektedir. talihli, umduğuna ermiş, muvaffak olmuş demektir.
  • abdal ruhum
    aşkın ateşimi köz eder
    savurur küllerimi toz eder
    ben yari seversem eller söz eder
    sözsüz bir el bulamadım
    garip gönlüm seni görünce coşar
    sanki abdal olmuş dağlar aşar
    hünkar bir garip kuldur aşkı neyler
    yinede aşksız bir hünkar'ı bulamadım
    sarhoştur bedenim aklım ince
    aklım bulanır seni görünce
    gün gelirde eli bırakıp benim olunca
    ferhat'ı mecnunu neyler (bkz: hünkar) olurum

(bkz: hünkar öztürk)
  • hüdavendgar/hüdavendigarın yaygın, kolay söylenir hali.

orhan gazi dönemine ait miladi 1348 tarihli bir belgede şöyle bir cümle var: hündgar'a on sekiz yunt virdi, irkek kolınlu [hünkar'a on sekiz kısrak verdi, erkek taylı].

belgeyi 39'da bir makalesinde kullanan uzunçarşılı benim hündgar diye okudugum yeri hondgar olarak okumuş. o da bununla kastedilenin hüdavendigar oldugu düşüncesinde.

belgede geçtigi haliyle harfler:
    kalın he. arabın hı dedigi.
    ve. vav.
    elif. ben bunu gereksiz gördügüm için yazım hatası oldugunu düşünüyorum. ama bilmedigim bir karşılıgı da olabilir.
    ne. nun.
    de. dal.
    gef/kef. kefi farisi.
    elif.
    re. ra.
  • 15-29 yaslari arasindaki osmanli sultanlarina verilen isim..
hesabın var mı? giriş yap