• gulay ve mutaf'in dokturdukleri, sozleri aysel gurel'e olan bir sarkidir.. muzik anonimdir.. sarkinin duzenlemesi derya koroglu'na aittir, bununla birlikte derya koroglu bu sarkida gitari calan kisidir.. gitar ve ney bir araya gelince insanin kabuk baglamis acisini kanatacak bir dokuya neden olmustur.. sozleri su sekildedir:

gulum yar - yar
    sar - sar
    hukum yazdin bana
    hic acimadan

o yar simdi - simdi
    kole mi - koleyim
    biz masal olduk
    simdi sevdalara

zalim yar - yar
    yar - yar
    dunu sorma bana
    gel dursun zaman

o yar simdi - simdi
    kole mi - koleyim
    bu hukum ah
    vuslatsiz sevdalara - o ask sunan kucaklara
    o gul yeminli dudaklara - ask yanip tutusanlara
    yasak asklara - eyvaaaah..

gulum yar - yar
    sar - sar
    hukum yazdin bana
    hic acimadan

o yar simdi - simdi
    kole mi - koleyim
    biz masal olduk
    simdi sevdalara

gonul vah - vah
    ah - ah
    sakin korkma
    kime ne gunahimdan

o yar simdi - simdi
    kole mi - koleyim
    ben isyankar oldumsa
    sevap bana

not: "-" isaretinden once soylenen kisim bazen mutaf'a bazen de gulay'a aittir..
  • gulay ve mutafın mükemmel düeti.
  • sözler aysel gürel e ait , gitarda derya köroğlu
    bir kısmı şöyle :

hüküm yazdın bana hiç acımadan
    ...
    biz masal olduk şimdi sevdalara
    ...
    dünü sorma bana gel dursun zaman
    ...
    bu hüküm ah vuslatsız sevdalar
    aşk sunar kucaklara
    o gül yeminli dudaklara
    aşk yanıp tutuşanlara
    yasak aşklara
    eyvah
  • cmk madde 223'e göre hüküm, duruşmanın sona erdiği açıklandıktan sonra verilir. neler hükümdür peki?
    -beraat
    -ceza verilmesine yer olmadığı kararı
    -mahkumiyet
    -güvenlik tedbirlerine hükmedilmesi
    -davanın reddi kararı
    -davanın düşmesi kararı
  • ne zaman dinlesem yerimden kalkıp gittiğim, geldiğimde şarkının beni çoktan yalnız bıraktığını anladığım gülay ve mutaf düeti. klibi de pek güzeldir. tren yolunun olduğu bir klip zaten nasıl kötü olabilir ki... bkz: http://www.youtube.com/watch?v=kl-hukrxhji
  • gülay ve mutaf'ın seslendirdiği 90'lardaki en güzel düetlerden biri..
    ...

(ibo şova katılan gülay'ı görünce aklımda direkt bu şarkının belirmesi nasıl bir ergenlik geçirmişim ben dedirtti)
  • kafka öyküsü için (bkz: das urteil)
  • bir cem adrian, mark aliyahu ve sezgin alkan parçası. klibinde depremle artık var olmayan, o acı yerlerin görüntüleri var... tüm dinleme gelirleri “sonsuza dek” depremzede insanlarımız için kullanılacak demiş adrian. ben bir daha yok oldum şarkı ve kliple..

sözleri şöyle;

“sessizlik, sessizlik, sessizlik çınlıyor sokaklarında
    bir ışık, bir ışık, bir ışık daha sönüyor ocaklarında
    var mıdır bir bildiği?
    yok mudur hiç çaresi?
    bu hak değil...
    hüküm değil...
    duymuyor mu hiç bizi
    kör mü artık gözleri
    bu kader değil...
    kader değil...
    yıkılıyor hayat
    kırılıyor zaman
    devriliyor üstümüze
    duvar değil bir insan
    direniyor umut
    dayanıyor karanlığa
    filizlenip yükseliyor bir çocuğun avucunda”

klibi ise şöyle

hüküm
  • giydik bir kere…
  • "ama biliyor musun, ben ofisteyim ve kalbimin çarpmasının tek sebebi, evde bir mektubunun bekliyor olduğu düşüncesi. sonra eve koşturuyorum, ama gelen bir şey yok, böylece de karar yüzüme okunuyor, en azından bir gün ve bir gece daha tekrar bekleyeceğim." franz kafka - briefe an felice

"ama birincisi wolff'a* karşı borçluyum, ikincisi bu hikayenin* yazılmasını biraz da o sağladı, üçüncüsü de alicenaplıkla söz verdiği üzere "ateşçi"yi senin hikayenle* ve bir diğer hikayeyle birlikte daha büyük bir kitap olarak tekrar yayınlayacak." agy

"insan pek ilgilenmediği bir konuda ne fazla titizdir, ne de iyi hüküm verebilir. artık sevmediğimiz bir insanın bizim ilgisizliğimiz karşısında iyice aşırı görünen sevecenliği, belki de aşkımız karşısında hiç de yeterli olmayacaktı." marcel proust - a l'ombre des jeunes filles en fleurs

"bugün yargıtay'da mürafaan vardı. hakkındaki hüküm kesinleşti. tam da evlilik yıldönümünde..." sevgi soysal - yıldırım bölge kadınlar koğuşu

"ama ben yine de bir amatörüm. denebilir ki ben, martin'in yaşadığı şeyi oynuyorum. (...) martin bir kadın üzerinde hüküm vermeye görsün, bana "doğa"nın kendisi, "zorunluluk"un kendisi onun ağzından konuşuyormuş gibi geliyor." milan kundera - smesne lasky

(bkz: das urteil), yargı
    (bkz: hüküm vermek), hüküm verildi
    (bkz: hüküm gecesi)
    (bkz: hükümlü)
    (bkz: ames iudicio non amore iudices)
hesabın var mı? giriş yap