• 70'lerde doğanların help kelimesiyle ilk karşılaşmaları kuşkusuz çarşaf, fırt yahut gırgır dergilerindeki "turiste tecavüz" konulu karikatürler vasıtasıyla olmuştur. mesela kadim dostum italyanmaz bu kişilerdendir ve özel bir röportaj sırasında bana sırf bu yüzden "help" kelimesinin kendisi üzerinde uyarıcı bir etkisi olduğunu, start menu'de dahi "help" kelimesini gördüğünde erekte bir vaziyete geçtiğini itiraf etmiştir...
  • sozlerini de yazayim da tam olsun:

when i was younger, so much younger than today
    i never needed anybody's help in any way
    but now these days are gone i'm not so self assured
    now i find i've changed my mind, opened up the door

help if you can i'm feeling down
    but i do appreciate you being round
    help me get my feet back on the ground
    won't you please help me

and now my life has changed in oh so many ways
    my independence seems to vanish in the haze
    but every now and then i feel so insecure
    now i know i need you like i've never done before

help if you can i'm feeling down
    but i do appreciate you being round
    help me get my feet back on the ground
    won't you please help me

help
    i need somebody
    help
    not just anybody
    help
    you know i need someone
    help
  • zipir zipir olmasina ragmen acikli sozleri olan bir sarki.
    when i was younger, so much younger than today
    i never needed anybody's help in any way
    but now these days are gone, i'm not so self assured
    now i find i've changed my mind and opened up the doors
    help me if you can, i'm feeling down
    and i do appreciate you being round
    help me, get my feet back on the ground
    (bkz: neseliymis gibi gorunen sarkilar)
  • süper uçuk bir the beatles filmi. bir tarikat kurban vermek üzere tören düzenlemektedir. tören tam başlayacakken kurban adayının parmağında sacrificial ring diye adlandırılan yüzüğün olmadığı sezilir ve bu yüzük olmadan kurban verilemeyeceği belirtilir. o anda the beatles görünür ve büyük bir enerji ile help'i çalmaya başlarlar. yüzük ringo'nun parmağındadır. tarikat üyeleri ringo'nun peşine düşer. olaylar gelişir...
  • 1965 yilinda yazilmis ve calinmis bir sarki bir album bir film.. beatles i global anlamda sohrete kavusturan ilk sarkilardan biri olmasi ile birlikte john lennon bir roportajinda "valla ne desem ki hepsi cocugum gibi.. ama "help!" in ayri bir yeri var.. help sanirim yazdigim sarkilar arasinda en sevdigim.. ama keske daha yavas bir tempoda calsaydik onu" demistir.. muzik devrimi yapildiginda ilk yokedilecek gruplardan biri olacak olan u2 bir konserlerinde bu sarkiyi yavas bir tempoda soylemistir zaten, ve paul tek basina yine daha yavas bir ritm de soylemistir bu sarkiyi bir nevi "seni duyduk john" dermiscesine..

ve yine help deep purple, the carpenters, bananarama, (hastasinim)dolly parton, tina turner, john farnham, rick wakeman, the damned ve howie day tarafindan bir güzel coverlanmistir. 1970 yilinda rolling stones dergisinin yaptigi roportajda john lennon "ya simdi tabi en güzel biz caldik da ehehe tabii henry gross un coveri da fena olmadi hatta en cok onu seviyorum" demistir..

ha bu arada sarkinin nerden esinlenerek yazildigi lennon tarafindan asla söylenmemistir "ya simdi bizim bir karizmamiz bir imajimizi var beatlescana.. onu bozmak istemiorum yener abi (bkz: yener susoy).. söylemiim ben nolur" demistir bir diger roportajinda.. ayrica efsaneye göre erkin koray john lennon in kulagina egilip "help i nereden esinlendigini biliyorum" demistir.. bu da bir dedikodumdur..
  • yardım et bana!
    kötü hissediyorum
    çok takdir ettim.

(bkz: the beatles sarkilarini haikulastirma operasyonu)
  • çok daha yavaş tempoda söylenen oasis coverıyla, orijinalinden iyi olan coverlar kategorisine girebilecekken, the beatles faktörü nedeniyle, haddimizi bilip, "oasis yorumuyla da keyif veren the beatles parçası" diyebileceğimiz güzel eser.
  • her dinlendiginde the beatles'i sevdiren, eglenceli ritmli huzunlu sozlere sahip sarki. im feeling dooooown
  • snatch, save me gibi yapımlardan tanıdığımız karizmatik stephen graham ve killing eve’in yetenek cambazı jodie comer'ın başrollerinde olduğu, covid-19'un ilk peak dönemde bakım evi sakinleri ve çalışanlarının yaşadıklarını anlatan channel 4 yapımı bir tv filmi.

pandemi döneminde ispanya'da bakım evlerinde ölüme terk edilen huzurevi sakinlerini maalesef duymuştuk. ilk covid-19 dalgası patladığında ülkeler yaşlı nüfusunu göz göre gözden mi çıkardı, yoksa o kargaşa da gerçekten bakım evi sakinlerine sıra gelmedi mi konuları halen birçok ülkede tartışılan, dönemin bakanlarını köşeye sıkıştıran mevzular. hayatlarımız ne zaman aynı değerde olmayı bıraktı, kimin yardım alıp almayacağına hangi zümreler karar verdi insan düşündükçe rahatsız oluyor. niceleri pisi pisine öldü, niceleri öldü ve unutuldu. misal, covid-19 kaynaklı ölüm oranları almanya'daki bakım evlerinde %0.4 civarında seyrederken, ingiltere ve ispanya'daki sayılar inanılmaz bir şekilde 13 kat kadar daha yüksek oranlarda seyretmiş. ingiltere hükümetinin verdiği bazı yanlış kararların -hastaneden bakım evlerine hasta transferleri gibi- ve almakta geç kaldıkları covid önlemlerinin toplumda yarattığı hayal kırıklığını göstermek ve huzurevi çalışanlarını hatırlatmak için yapılan bu film, kısa ve öz bir şekilde amacına başarıyla ulaşıyor. hiç eğmeden bükmeden kendi sistemlerini pek güzel ortaya döküp olanı biteni dıjşş güçlere yıkmadan sorgulamışlar. darısı bizim ve diğer ülkelerin de başına...

neredeyse tüm oyuncularıyla saf bir liverpudlian işi olan help, gelecek birkaç yılımızı domine edecek covid-19 temalı dram filmleri listesinde kendine güzel bir yer edinebilir. fena bir film değil. yalnız özellikle söylemem gerek, şu filmin ortalarına doğru başlayan, tek planda çekilmiş yaklaşık 22 dakikalık sahne gerçekten izleyici için de oynayanlar için de biraz acımasızca olmuş. duygusal olarak yorucu bir sekans. yardım gelmeyeceğini bilerek çaresizce çabalayan sağlık çalışanlarını, ölüme terk edilen insanları, bir türlü düşmeyen telefon yardım hatlarını hatırladıkça ürperiyorsunuz. izlerken baya can sıktı. comer’ın sahnedeki performansı ve mimikleri ise kesinlikle insanüstü. kendisine ne kadar ödül varsa versinler şimdiden, bu iş huzur içinde çözülsün.
  • the beatles'in guzel bir parcasi..
hesabın var mı? giriş yap