• yaşanan olaylar basitçe şurada ve şu resimde anlatılmış. türkçesi şu şekilde ;

şu an hisse senedi piyasalarında olanları herkesin anlamadığının farkındayım ve dünya için bir dönüm noktasında olduğumuz için açıklamak istiyorum. öncelikle ticarette "short" ifadesini anlamanız gerekiyor. short, bir hisseyi brokerdan ödünç olarak alıp o anki fiyatından hemen satmaktır. ardından hissenin fiyatlarının düşmesini bekleyip, daha düşük fiyattan hisseyi tekrar alarak ödünç aldığınızı sahibine geri iade edersiniz ve aradaki fark size kalır.

örnek olarak diyelim ki mevcut fiyatı 10$ olan xyz hissesini short olarak almak istiyorum. bir hisse alıyorum ve anında 10$ fiyatından satıyorum. elimde 10$ var ama ayrıca brokera 1 hisse borçluyum. ardından xyz'nin hisse değerinin 7$'a düştüğünü düşünelim. o anda hisse almaya ve karar veriyorum ve 7$'dan bir hisse alıp, ödünç aldığım hisseyi de brokera iade ediyorum. hisseyi 10$'dan satmıştım, geri alırken daha düşük fiyata 7$'a aldım, yani arada oluşan 3$ fark benim karım oldu.

ama diyelim ki xyz'nin hisse değeri 7$'a düşmek yerine 15$'a çıktı. elimde hala ödünç aldığım bir hisse var ve geri iade etmek için daha fazla para ödemem gerekecek. eğer 15$'dan alıp iade edersem zararım 5$ olacak. fiyatlar sonsuza kadar yükselebileceği için, benim short ile zararım da sınırsız olabilmektedir. ancak bir noktada hisseyi geri alıp sahibine iade etmem gerekiyor. fiyatlar ne kadar yükselirse benim zararım da o kadar fazla olacak.

gamestop için konuşacak olursak, birkaç hafta önce reddit'te r/wallstreetbets bölümünde bir kullanıcı hedgefund'un gamestop'a karşı yüksek miktarda short hissesi aldığını fark etti. herkese birlik olmayı ve gamestop hisselerinden alabildiği kadar almayı tavsiye etti. bu sebeple hisse fiyatları yükseldi ve hedgefund short hisseleri milyarlar kaybetmeye başladı. hedefund'un toplam zararı 13.1 milyar doları geçti ki bu miktar hedgefund'un kendi değerinden daha fazla. hedgefund'un tüm short hisselerini kapatması gerekiyordu ki bu sebeple bütün gamestop hisselerini çok daha yüksek fiyatlardan geri almak zorunda kaldılar, bu da gamestop hisselerini daha yukarıya çıkardı. buna short squeeze deniliyor. hedgefund iflasını bildirdi ancak reddit kullanıcıları hedgefund'un yaptığı gibi başkalarını da bulmaya ve onları iflasa sürüklemeye çalışıyor. wall street ise halkın bir araya gelerek böyle girişimler yapmasının yasa dışı olarak sayılmasını istiyor ancak sonuca bakıldığında kendi oyunlarında kaybetmiş durumdalar.
  • gelişmekte olan ülke borsalarına giriş yaparak koyunları bir güzel güdüp, daha sonra da arkasına bakmadan çekilip giden ve çok afedersiniz piyasaların amına koyan fonlardır
  • yatırımcılarına piyasa düşse de yükselse de para kazandıran mucizevi fon türü.

bunlar hep kazanırken kim kaybediyor diye sormak lazım tabii.

(bkz: accumulation by dispossession)
  • kanımca çok güzel bir "yanlış adlandırma" (misnomer) örneğidir.
    tek başına to hedge, hedging, riski örtmek anlamına gelirken, hedge fonlar hayvan gibi risk alabilmeleriyle ünlüdürler.
  • roubini'nin kriz tahmini silsilesinin en önemli adımlarından olan "hedge fon satışları", ekim 08 itibariyle başlamış ve borsaları, emtiaları, para birimlerini empire state'den free fall'a bırakmış kadar etkilemiştir. gün geçmiyor ki herhangi bir finansal varlıgın tarihindeki en kötü, veya herhangi bir riskölçerin en yüksek seviyesini kontrol etmemiz gerekmesin...

umarım finans veya ekonomi ögrencileri bugünleri iyi takip ediyor ve olan bitenin teknik yönünü anlayabiliyorlardır. geleceğin ekonomi literatüründeki hemen her şey şu anda yazılıyor; merkez bankacılıgı, fiat para sistemi, faizler, küreselleşme, kaldıraçlar, türev araçlar ve daha bir yıgın şey.
  • her zaman yatirim fonu ile kari$tirilan meret. aslinda hemen her $eyi aynidir. puf noktasi, hedge fund'lar sec'ye kaydedilmez. yani resmi bir denetimi yoktur, fon yoneticileri kafalarina gore davranabilir.. boyle bir serbestligi almasinin nedeni ise, sadece "cok guvenilir" yatirimcilarin bu fonlara para koyabilmesidir ofis agiziyla. aslinda guvenlik falan yoktur, eligibility tamamen yatirimcinin cuzdanina baglidir. 1 milyon papeli bastiran bu fona katilir arkada$!

son yillarda olu$an risk arti$lari ve ltcm gibi fon patlamalari nedeniyle, sec bu fonlara da goz dikmi$tir..
    eger denetim getirirse, "hedge fund = big mutual fund" olacaktir.
  • ing. çit fonu bir yatırım portföyünden bir sonuç elde edebilmek için oluşturulan para havuzudur, özel katılım esasına dayanır
  • genelde bir "hedge fon"** yatirim yapmak icin, oncelikle bu hedge fon'dan haberdar olmaniz gerekir. cunku, abd ve avrupa'da hedge fonlarin yatirim yapmalari yasaktir, sadece eski musterilerini yeni programlarindan haberdar ederler.

sonrasinda, bir sekilde haberiniz oldu, buldunuz, tanistiniz amcalarla. genelde sizden en az 1 milyon usd isterler fona giris icin.

ancak, sec yasalarina gore, abd kokenli fonlara giris icin bu kadarina gerek yoktur. accredited investor** olmaniz yeterlidir. bu ne demek? 1 milyon usd "net" parasi bulunan (yani evim arabam vs. o kadar eder degil kardesim, cebinde o kadar olacak...) veya gectigimiz 2 sene icerisinde net 200bin usd (evli ciftler icin toplamda 300 olabilir, mesela adam basi 150 gibi... ama elton john gibi bir evliliginiz varsa durum mechul...) kazanmis olan ve onumuzdeki seneler icin bu geliri garanti edenlere fona giris yolu acilir, gerisi fonun keyfine kalmis...

buyuk britanya* kokenli fonlar ise, yine kendi sartlarina gore (bkz: fsa) akretide yatirimcilara kolaylik saglar. fsa'nin tanimlarina gore, finansta sektorunde calismak akretide olmayi kolaylastirir. yani gotunde donu olmayan* bir finans calisani, yarin oburgun karsiniza gecip, "ozel sartlar vardi, bana indirim yaptilar haci, hedge fona girdik, gor bak ne buyuk adamim vs. vs." derse, bunun sebebi hedge fon sahiplerinin bu donsuz finansciya elton john'a benzedigi icin kiyak cekmeleri degil, zaten var olan yasalardir.**
  • hedge fundlar buyuk yatirim bankalarinin en buyuk gelir kaynaklarindan birini olusturur. ozellikle abd'de internet firmalarinin halka acilma cilginligi yasanirken, goldman, merrill, morgan vb, kurumlar, hatirli musterileri olan hedge fundlara halka ornegin $10 acilan hisseleri verip acilis gunu $100 gibi fiyatlara satmalarini saglamislardir( ornek: freemarkets(fmkt) ipo'su $16'ken $250 gibi bi fiyatla acilip $400 gibi rakamlara gitmisti). ote yandan bir suru arastirma raporunu ve rating haberlerini bunlara onceden verip, borsada helal :=( kazanc saglamalarinda da vesile olurlar.
  • bilinmeyenden korkuldugu icin korku salan para birimleridir. acaip rezerv biriktiren dubai, cin, hindistan gibi soverignlerin ve amerikan emeklilik fonlarinin paralaridir aslinda bunun icindekiler. sanilanin aksine birlikte hareket etmezler. oyle olsaydi $imdi hepsi batmi$ti.

agresif trading stratejileri, cok yuksek komisyonlari ve ne oldugunu bilmeyenlerce her daim ibnetorlukla suclanmalari alamet-i farikalaridir.

http://en.wikipedia.org/wiki/hedge_fund
hesabın var mı? giriş yap