• “gazi olaylarının hemen ertesinde, aksaray’da gözaltına alınan hasan ocak’tan bir daha haber alınamadı. ailesinin tüm başvurularına rağmen polis, ocak’ın gözaltına alınmadığını söylüyordu. ancak gözaltına alınıp serbest kalanlar, hasan ocak’ı içeride gördüklerini anlatıyorlardı. ailesi, ölü ya da diri geri istedikleri çocuklarını 16 mayıs tarihinde, adli tıp kurumu’ndaki kimsesizler kataloğunda bulabildi. hasan ocak işkence edildikten sonra ayakkabı bağı ile boğularak öldürülmüştü. ceset, beykoz’daki kimsesizler mezarlığı’nda yüzeye yarım metre mesafede alelacele kazılmış bir mezardan çıkarıldı. dönemin insan haklarından sorumlu devlet bakanı algan hacaloğlu, ocak’ın öldürülmesini bir demokrasi ayıbı olarak gördüklerini söylüyor ve “toplumumuzdan hükümet adına özür diliyorum” diyordu.

hasan ocak, faili bilinen bir ‘faili meçhul’ olarak kaldı.” - - - uğur mumcu suikastı ve siyasi cinayetler, karanlığın son otuz yılı. (tempo dergisi’nin çıkardığı bir kitap)
  • gözltında (nasıl olduysa artık) kaybolmuştur. bi de devletim hala insan haklarından falan bahsediyor. peeeh.
  • türkiye cumhuriyeti devleti polisinin gözaltında öldürdüğü (iddia edilen*) insanlardan biri.
  • devlet dersinin müfredatının gerekliliği olarak kaybolan, kazara bulunan istisnanın hayaleti.

--- spoiler ---
    “hasan’ı arıyoruz” biz
    hasan bizi arıyor
    seri üretim bin suret içinde
    kıymetini bilerek acının da kısa süren sevinç nöbetlerinin de
    belki ufkuma gerili gökyüzü azalmaktadır
    belki azalan benim kayda düşen fotoğraflardan
    beni arıyor kalbimin karakollarından soruyor beni elinde yırtık bir fotoğrafım
    bir daha durulmuyor o akşamlarda gülümseyerek
    adını sıkıca tutuyorum
    hasan’ı arıyoruz

http://www.haberfabrikasi.org/s/?p=3528
    --- spoiler ---
  • an itibariyle, kendisi gibi yüzlerce kayıbı unutturmamak ve üstü yıllardır örtülen gözaltında kayıplar gerçeğinin ciddi şekilde araştırılması talebiyle istanbul'dan ve diyarbakır'dan ankara'ya yürüyen kayıp yakını ve destekçileri sayesinde bir kere daha hatırladığımız insan.
  • 20 yıl önce gazi ayaklanmasında gözaltına alınıp kaybedilen kişi. devlet, kendilerinde olmadığını söyledikten ve gözaltına alınmasının üzerinden 58 gün geçtikten sonra kimsesizler mezarlığında gömülü olduğu ortaya çıktı. ayrıca kendisi cumartesi anneleri'nin sembol ismidir. cumartesi anneleri eyleminin * başlamasını sağlamıştır diyebiliriz. yarın da cumartesi anneleri 521. haftasında hasan ocak için bir araya geliyor.
  • 82 yaşındaki annesi emine ocak bugün galatasaray meydanında cumartesi annelerinin 700.hafta sivil itaatsizlik eyleminde şiddet uygulanarak gözaltına alınmıştır. cumartesi anneleri sivil itaatsizlik eylemi, hasan ocak’ın gözaltında kaybedilmesinin ardından başlamıştır. bu sebeple emine ocak ilk ‘stratejik hedef’tir polis saldırılarında.
  • polisin işkencehanelerinde yitik düşmüş devrimci.
    o'nun ve şair erol eren'in anısına saygıyla...
    http://salkimsogut.blogspot.com/…aka-erol-eren.html
hesabın var mı? giriş yap