• --- spoiler ---
    bant aradıkları sahne bugüne kadar marvel filmlerinde en güldüğüm sahnedir.
    --- spoiler ---
  • beklenti ile gitmedim ve sıkılmadan izledim. notlarım aşağıda:

- film özünde star-lord'un geçmişini anlatıyor. bu bakımından ana değil de, sanki "yan" bir hikayesi var gibi... hani bazı dizi bölümleri olur, o bölüm dizide yeni bir gelişme, yeni bir olay olmaz, sadece geçmişteki boşluklar doldurulur. bunlarınki de o hesap. bu açıdan hikaye tatmin edici değildi.

-görselliği/efektleri çok başarılıydı. bence marvel bu işi baya ileri götürdü. özellikle şu birkaç filmdir yaptıkları oyuncuyu gençleştirme işi hoşuma gidiyor.

-film espri doluydu. birkaçı sesli güldürdü, diğerleri ise tebessüm ettirdi.

-baby groot gayet şirindi. oyuncakları çıksa da alsak.

-80'lere, 90'lara göndermeleri tatlıydı. ama tabii bunları yaşınız 30 ve üzeriyse yakalayabilirsiniz. bu arada "eski" müzikler de yine bildiğimiz gibi özenle seçilmiş.

-zoe saldana yeşilken bile çok güzel olabileceğini bize tekrar gösterdi. ne kadınsın sen be...

--- spoiler ---

-knight rider ve david hasselhoff olayına bayıldım. ancak anlık göründüğü için kendisi miydi, cgi mıydı? emin olamadım. muhtemelen cgi idi.

--- spoiler ---
  • şarkıları, senaryosu, karakterleriyle, komedisiyle yine bir baş yapıttır. ciddi ciddi bu filme çöp demek için hayattan nefret ediyor olmanız lazım.
  • herkesin şarkı kullanımına bayıldığı film. ilk filmde de durum buydu ama kimse sanırım şu müthiş inceliğe dikkat çekmemiş bu notu düşmezsem içimde kalır.

https://youtu.be/r6n3ikyu8a8

şu küçücük sahnede belki de tarihin en iyi şarkılarından biri olan the chain sadece müthiş bi şarkı olduğu için kullanılmamış. fleetwood mac hayranları bilir ki bahsi geçen şarkının kaydı grubun paramparça olduğu dönemlere denk gelir. fleetwood da guardians gibi aslında bir ailedir, çok yakın dostlardır ama bu dönemde aralarındaki ilişkiler iyice çatallanmış ve hepsi birbirinden nefret etme noktasına gelmiştir. şarkı çok özel bir şarkıdır ve bu sahnenin karakter dinamiklerini kanımca bir o kadar özel hale getirmiştir.
  • öncelikle referans olarak belirteyim, bu kardeşiniz gerçek bir mcu* hayranı ve çizgi roman uyarlamalarının da sıkı bir takipçisi. "ilki gibi olamamış, yeni bir şeyler koymamış" diyenleri sakın dinlemeyin, tek kelimeyle muhteşem bir devam filmi.

uzun zamandır ilk defa bir solo marvel studios filmini "hadi şunu geçin de avengers'a bağlanın" demeden izledim. avengers'ın yeni filmiyle alakalı tek şey bir iki cümlede thanos adının geçmesi, onun haricinde olan bitenden bağımsız kendi karakterleri etrafında dönüyor hikaye.

--- spoiler ---

- açılış sahnesi harika; eğlenceli ama bir o kadar da baş döndürücü.

- sylvester stallone'un kadroda olduğunu bildiğiniz halde, göründüğü 3 sahnede de "anaaaaa" demekten kendinizi alamıyorsunuz; görsel efektli, plastik makyajlı falan değil bildiğiniz imajıyla yer almış ve hiç sırıtmamış.

- baby groot tek başına, bugüne kadar yayınlanmış bütün "kedi videoları"nı ezer geçer. ben böyle sevimli karakteri animasyon yapımlarda bile görmedim*

- yağmacılar ve özellikle yondu'nun hikayesi çok güzel işlenmiş. filmin genel teması peter'ın biyolojik babası üzerinde duruyor gibi görünse de, alttan alttan gerçek babalığı yapanın yondu olması (dramatik finaliyle de) hikayeyi etkileyici yapıyor.

- genellikle kötü karakterlerin zayıflığıyla eleştirilen marvel studios bu filmle makus talihini yenmiş; kurt russell adı üzerinde "ego" rolüyle çok başarılı bir kötü adam performansı sergilemiş. başlarda baba-oğul kavuştu diye sevinirken, "annenin beynindeki tümör'ü ben yarattım" itirafı ve sonrasında yaşananlarla seyirciyi kendinden baya bir tiksindirmeyi başarıyor. bu önemliydi.

- rocket ile başlayan "taserface" geyiği ve beklenmedik bir anda gelen ayesha kahkahası*

- after credits sahneleriyle ilgili özet şudur;

*groot büyüyor, bir sonraki filmde tanıdığımız formunda olacaktır.
    *ayesha, guardians ekibini kökünden halletmek için adam warlock'u yaratıyor.
    *yondu'dan sonra ok kraglin'e emanet. tabi ekibe katılmış olarak.
    *ve geldik büyük kısma...stallone'un başı çektiği bir ekip yondu'nun ölümü sonrasında yeniden toplanıyor...peki bu ekip kim? avengers'da mı, guardians 3'te mi yoksa solo bir filmle mi karşımıza çıkacaklar henüz bilinmiyor. tek bildiğim gişede sağlam iş yapacakları.

açılışta olduğu gibi final jeneriği de epey eğlenceli. oyuncular karakterlerinden çıkıp baya baya döktürmüşler.

--- spoiler ---

imkanınız varsa mutlaka orijinal dilinde ve imax'de izleyin; çünkü birçok sahne, ki tahmin edersiniz filmin görsel açıdan en zengin sahneleri, imax kameralarıyla çekilmiş. tam ekran 3d'nin keyfini çıkarmanızı öneririm.
  • aglattiniz ulan ibneler dedirten filmdir. bebe bir agacin ve sirret bir rakunun oldugu absurd bir bilim kurgu filminde bunu yapabildiler ya helal olsun diyorum.

tabii ki bunda 80 kusagi olmamiz ve filmdeki 70-80lere olan atiflarin da payi var (oyuncu secimleri dahil).

haa, oyle cok dolu, agir, efsane bir film miydi? degildi, ama bence bu serinin zaten oyle bir iddiasi yok.
  • harika bir devam filmi olmuş. konusunun basitliğine fazla takılmamak lazım. zaten karakterler üzerinden yürüyen bir film bu.

ana ekip yine çok iyiydi. aralarındaki atışmalara hasta oluyorum. bir rakun ve bir insan kavga ediyor fakat sahne çok doğal geliyor. karakterler başarılıydı.

müzik seçimleri harika yapılmış. film boyunca güzel müzikler eşliğinde görsel şölen izledik. görsel efektler ilk filme göre daha özenli olmuş.

bu karakterler oturup muhabbet etse izlerim.
    hemen 3. film yapılsın.*
  • o kadar çok seviyorum ki, bu gebeşlere karşı olan hislerimi buraya uzun uzun dökmezsem bu gece uyuyamam.

özellikle marvel filmlerinin yapaylığına bir türlü ısınamasam da süper kahraman filmlerini izlerim, izlemeyeni dövüyorlar çünkü :/ son zamanlarda birbiri ardına çıkan bu tarz filmler artık baymaya başladı çünkü artık birbirlerinin kopyası gibiler, izleyiciye yeni bir şey veremiyorlar. bütün o süper bilgisayarlarla yapılmış devasa uzay görüntüleri, thor çekicini vurunca ortadan iyile ayrılan yıldızlar, stark'ın yaptığı ışık sıçan uçan robotlar falan tat vermiyor çünkü eldeki teknoloji ile bunun bir sınırı olmadığını biliyorsun. daha ne gelebilir ki amınakoyim diyemiyorsun çünkü hep dahası geliyor. izleyicinin öngöremeyeceği bir gizem yok, her şeye hazır halde basıyorsun play tuşuna.

guardians of the galaxy'ye gelince, bu filmi diğerlerinden ayrı bir yere koymak gerekiyor çünkü filmin izlenebilir kılan bambaşka özellikleri var. öncelikle müzikleri şahane, zaten bunun için ayrı bir paragraf açıyorlar filmde. sonra karakterler; karakter derinliği, karakterler arasındaki etkileşim. o kadar mükemmel ki hiç hikaye, aksiyon olmasa; karakterler bir odada üç saat konuşsa sadece vallahi izlerim, keyifle izlerim hem de. karakterleri o kadar mükemmel işliyorlar ki marvel'in veya dc'nin hiç bir filminde yapamadağı vurucu, duygusal sahneyi bu filmin sonunda yaptılar, gözyaşları sel olmasa da çiseledi hafif.

marvel'in elindeki en taşaklı elemanları bir filme yığdığı filmler bile bu kadar tat vermiyor çünkü o kadar çok karakter ve olay var ki aynı takımda olmasına rağmen birbirine selam vermeye fırsat bulamayanlar oluyor amk. çizgi romandan film uyarlıyorsun ama script yok, abi toplanmamız lazım mevzu var deyip hemen olaya giriyorlar. pat, güm, fiçuv derken bir bakmışsın film bitmiş.

yani diyeceğim odur ki; fuck you tony stark, we are groot.
  • en az ilki kadar güzel olmuş nefis serinin devam filmi. 3-4 sahnede öküz gibi güldüm gerçekten, pacman'i hatırladıkça gülüyorum hala ahdhshshds. her hafta bu tatta film çıksa sıkılmadan ölene dek giderim heralde.

edit: kapanış jeneriginde cast'in aktigi kisma dikkat edin. belirli araliklarla i am groot yaziyor once ondan sonra filmdeki rolu ve gercek ismi paylasiliyor bazilarinin ahshdhsh.
  • ilk filmden daha güzel ve komik olmuş. baby grootu da evlat edinmeyi düşünüyorum

edit: bu filmin sonunda 5 ek sahne varmış. ben 3.de çıkmıştım.yıllar sonra son 2 sahneyi digiturkten izledim
hesabın var mı? giriş yap