• alphaville'in sadece bir sarkisi degil, 1984 tarihli ilk albumleri ayriyeten. catchy sarkilarla dolu harika bir synth pop albumudur. pek cok turk gencinin yabanci muzikle ilk temasi big in japan, benim albumdeki favorim melankolik, hatta karanlik summer in berlin, melodi overdose'u sounds like a melody, ortasindaki enstrumantal bolume bayildigim a victory of love, mars havasindaki forever young benim icin one cikanlar. ama hic bir zaman to germany with love, fallen angel'a da itiraz etmem..
    alphaville, sanirim bu albume kafalarindaki tum muzikal fikirleri doldurduklari icin, sonrasinda bir daha iyi bir album yapamadilar. zaten biz de buyuduk, gitar sesine vurulduk, peslerini biraktik bir sure sonra..
  • alphaville'in söylediği benim için en özeli, şarkı ilk çıktığında bile ileride hep anımsayacağımı biliyordum.

vuran rüzgarla tutuk bir sırtla oturan (ki ben kışın açık camla uyurdum, defalarca üstüme kar yağmıştır, domuz gibi de uyanırdım hasta olmadan), gözlük takan (lakabım "kedigöz"dü), yaşı ilerlemiş (kahkahalarımı duyan sen asla yaşlanmazsın derdi) bir kadın olsam da şarkının bana hissettirdikleri aynı.

yan odada bişiyler izleyen, şu an gülme sesini duyduğum genç bir kadın var, bana anne diyor. forever young dinlemeyi seviyorum ben, hala ufak tefeğim, gözlerim hala aynı şekilde bakıyor, hala küçük el ve ayaklarım, hala gizlice bişiyler yiyor ve annemden gizliyorum. içerideki kızı zamanında bana hastanede sattılar herhalde, ben de tatlı bulup aldım, o kadar bulanık ki her şey. benim olması mümkün değil gibi geliyor, bunu dramatize etmek için söylemiyorum, inanın imkansız geliyor.

üstelik bir de acıtan özlem var bu şarkıda, her dinlediğimde 13 yaşımda tanıştığım en iyi arkadaşımla (o artık başka bir ülkede çok zor bir hayatı yaşıyor) okulun karşısındaki durağa zıplaya hoplaya gidiyormuşuz gibi hissediyorum. her gün yazışsak da onu çok özlüyorum, biz hala okula illallah dedirtmiş o iki kızız, kızlarımız olduğunu iddia eden, bizden uzun ve iri olan bu danalar da bizim değil. çocuk doğurmaktan çok korkardık biz hem, yapmayız derdik, mümkün değil.

durum bu (henüz) genç olan hanımlar ve beyler, genç olmak çoook güzel, anımsaması bile çok güzel. ekşi itirafta falan ota boka zırlaklıklarınızı okuyup çok kötü küfrediyorum bilesiniz, önemsiz şeylerle heba ediyorsunuz en değerli zamanlarınızı. sizi üzen varsa üzmeyenle karşılaşacağınız zaman var, zaman sizin, değilmiş gibi saçmalamayın. biriniz de "ben ne yapıyorum" desin. yok ama.

bu arada alphaville'in solisti marian da quick china şefine dönmüş kilo ala ala, gözleri çekikleşip almandan çok çinliye benzemiş. kim bilir onu kimler nasıl kandırdı:)

adisin zaman.
    eklemesem olmazdı. https://www.youtube.com/watch?v=t1tcdhrkqyg
  • en fazla 3-5 sene icinde ya$landik hesabi her dinledigimde aglayacagima emin oldugum, nefis sozlere, besteye ve yoruma sahip $arki. ozellikle;

it's so hard to get old without a cause
    i don't want to perish like a fading horse

derken insani uzen, burkan $arki.
  • alphaville

let's dance in style, lets dance for a while
    heaven can wait we're only watching the skies
    hoping for the best but expecting the worst
    are you going to drop the bomb or not?

let us die young or let us live forever
    we don't have the power but we never say never
    sitting in a sandpit, life is a short trip
    the music's for the sad men

can you imagine when this race is won
    turn our golden faces into the sun
    praising our leaders we're getting in tune
    the music's played by the madmen

forever young, i want to be forever young
    do you really want to live forever, forever and ever

some are like water, some are like the heat
    some are a melody and some are the beat
    sooner or later they all will be gone
    why don't they stay young

it's so hard to get old without a cause
    i don't want to perish like a fading horse
    youth is like diamonds in the sun
    and dimonds are forever

so many adventures couldn't happen today
    so many songs we forgot to play
    so many dreams are swinging out of the blue
    we let them come true
  • alphaville 'in de youth group'un da ayrı ayrı şahane söyledikleri şarkı.
    belli bir yaşa gelmek gerekiyor sanırım bunu yeterince anlamlı bulabilmek için. bunu dinlerken şu an dışarı da dünyanın herhangi bir yerinde olabileceğinizi ve algılarınız süreki açıkken durmadan öğrenip eğlenerek yaşayabileceğinizi, böyle bir ihtimal teknik olarak mümkünken işe gidip eve gelmeyle geçen her gününüze ve saatinize ne kadar yazık olduğunu düşünüyorsunuz. do we wanna live forever?. fakat bunları düşündükten sonra kafanızı bacaklarınızın arasına alıp ağlamak istemiyor sunuz, tam tersine dışarı çıkıp gününüzü değerli hale getiricek birşeyler yapmak istiyorsunuz, yeni hikayeleriniz olsun ve hergün yeni bir hikayeyle kapansın istiyorsunuz.
    sonra kıçınızı kaldırmak yerine sözlüğe entry giriyorsunuz çünkü yarın iş var, birsürü stres var falan filan.
    "ölümün tek nedeni yaşamaktır" sözünü hatırlayıp güzel bir neden yaratmak için neler yapabileceğinizi düşünüp duruyorsunuz. sabah olunca da döngü tamamlanıyor.
    229 saniyede bunları düşündürdüğü için de bu şarkı başarılı şarkıdır diyebiliyorum.
  • alphaville'in bu isimli parçası axel rudi pell tarafından cover'lanmıştır.(bkz: orjinalinden iyi olan coverlar)
  • the ocnin 3. sezon 4. bölümünde çalmış olan alphavillein youth group coverı.music from the oc mix 5te bulunmaktadır.

edit: 3. sezon 16. bölümde 4. bölüme gönderme yapıcak bir şekilde çalmıştır tekrar bu şarkı. cuk oturmuştur valla.
  • (bkz: bob dylan) ın nasıl essiz bir müzisyen oldugunu anlamanın onlarca sebebinden biri...nasıl olmus da bu klasik eserin sözleri yazılamamıs buraya..o da ayrı mevzu..
    sözler;

may god bless and keep you always,
    may your wishes all come true,
    may you always do for others
    and let others do for you.
    may you build a ladder to the stars
    and climb on every rung,
    may you stay forever young,
    forever young, forever young,
    may you stay forever young.

may you grow up to be righteous,
    may you grow up to be true,
    may you always know the truth
    and see the lights surrounding you.
    may you always be courageous,
    stand upright and be strong,
    may you stay forever young.

may your hands always be busy,
    may your feet always be swift,
    may you have a strong foundation
    when the winds of changes shift.
    may your heart always be joyful,
    may your song always be sung,
    may you stay forever young
  • bugün 24'ü devirdiğim üçün kendime armağan ettiğim muazzam alphaville parçası. hemen akabinine de big in japan patlatıp, mum üflemek istiyorum.
hesabın var mı? giriş yap