• icine zeytinyagi katilmis ekmek hamurundan yapilan hamur isi.
  • zeytinli, soğanlı ve kurutulmuş domatesli olanı bana göre en güzeli olan italyan ekmeği. evde bu versiyonunu yapıp yerken yanında beyaz peynirin çok yakıştığını fark edip zeytinli, soğanlı, kurutulmuş domatesli ve peynirli versiyonunu denedim çöp oldu inat ettim. kurutulmuş domatesin tadı dengelemediğine kanaat getirdim ve birde zeytinli, soğanlı, taze domatesli ve beyaz peynirli bir versiyonunu denedim bu ikinci lokması bile yenemeyecek kadar kötü bir focaccia oldu. anladım ki baştan beri elimdeki reçete olan zeytinli (focaccia’nun siyah olması istenirse yarı yarıya zeytin ve zeytin ezmesi konmalı), soğanlı, ve kurutulmuş domatesli olanı bana göre en idealiymiş. kahvaltıda yerken üzerine zeytinyağı gezdirilmiş domates ve beyaz peynir eşlik ederse focaccia’nun lezzeti ve verdiği haz nirvanaya ulaşmakta ama baştan focaccia’nun içine konulur ise ucubeye dönmekte.
  • "fokaça" diye okunan bir çeşit pizza/poğaça.
  • türkçesi poğaça; ama alakası yok.

hamuru daha değişik hazırlanıyor. üstelik tepsiye yayılarak fırına veriliyor. malzemesi üzerine konuyor. yani pizzanın atası gibi birşey. italyanlar da yunanlılardan almış.
  • bildiğin pide..hani kaşarlı,kuşbaşılı falan olan,ama tabi daha kibarlaştırılmış,daha italyan malzemelerle hazırlanan..
    ve de zeytinyağlı.
    ayrica patlican severlere "peynir ve patlicanli"si tavsiye edilir.
  • pizza hamuru da olur bundan. oyle cok ince acmamak gerekir. akdeniz usulu yapin abidik seyler denemeyin.
  • öncelikli olarak italyanların yaptığı bir çeşit ekmektir. ahan da tarifi. şimdi geliyoruz önemli olan bilgiye. bu isimle kek, kurabiye zart zurt satan bir mekan var ve kahveli kurabiyelerine hasta oldum. buraları okuyorlarsa istedikleri kadar hediye gönderebilirler.*
  • hafta sonu kahvaltılarına pek bir yakışan epey leziz italyan işi ekmek. peynir ve çay ile şahane olur.

öncesi/sonrası

görsel

görsel
  • metroya girdiğiniz anda kaç metre ötede olursa olsun kokusu gelen ancak kokuya yükselip almaya kalktığınızda iğrenç ve bayat poğaça/açma satan çakma pastane zinciri.
hesabın var mı? giriş yap