• müthiş bir makarna şekli. alfredo sosunu evde kolayca yapabilirsiniz. tereyağı eritilir içine yarım litre süt boca edilir ve bir kutu krem beyaz peynir ilave edilir. varsa bir yemek kaşığı kaymak ve bir miktar sarımsak ezmesi bir güzel karıştırılır bir iki kere taştı mı servise hazır demektir. makarna olarak fettucine bulamazsanız papardelle kullanın, çünkü aynı şey.

iyi bir fettucine alfredonun ilk lokmasını ağzınıza götürdüğünüzde önünüzdeki devasa servis tabağının aslında ne kadar da küçük olduğunu düşünürsünüz..
  • su yalan dunyada en sevdigim seylerden biri. bir de animi anlatayim madem karnimiz ac.

simdi yeni acilmis hos bir restorana gitmistik ilk gunlerinde. ben tabi yine bunu siparis ettim. bir sure sonra baktim sef tekerlekli masa gibi biseyle sirita sirita bize dogru geliyor. anlatmaya basladi bu tombul beyaz sacli sakalli sevimli insan. icimden de diyorum ki amca gozunu sevim acim nolur kisa kes. saygisizliga bak. zamaninda bu sosu icat eden sefin restoranina gitmis bu sanirim. bunu siparis etmis. sef elleriyle getirip sosu anlatmis, ikram etmis. bu da demiski ben sef olucam, olunca da bunu siparis edene aynisini yapicam. o restoranda da ilk ben istemisim bunu. cok hevesle anlatip ben yarisini yiyene kadar basimda beklemis ve 'harika olmus, muhtesem, hapur supur' seslerinin yuksekliginin bikac masayi rahatsiz ettigine emin olmadan da olay yerini terk etmemisti. cok tatli biriydi.
  • çoğu insanın bildiğinin aksine fettucini alfredo'da krema bulunmaz. hatta italyanlar makarnalarına prensip olarak krema koymazlar koyanları da çok yererler.

peki o sostaki kremamsılık nereden geliyor? tereyağındaki ve parmesandaki yağdan geliyor.

şaşırtıcı bir şekilde fettucini alfredo tereyağı ve parmesandan ibarettir.

al dente pişirdiğiniz makarnalarınızı metal, uzun saplı bir tavaya aldıktan sonra kısık ateşte terayağınızı eritin, nişastasını almış makarna suyundan bir bardak ekledikten sonra bir çırpma teliyle karıştırmaya başlayın yavaş yavaş tereyağın kıvam alarak krema gibi bir sos oluşturduğunu göreceksiniz. iyi rendelemiş parmesanınızı karışıma ekleyip erittikten sonra emülsiyon haline gelmiş sosunuza makarnanızı ekleyin ve sosu iyice kapladığından emin olun.

bu makarnanın belki de en trik noktası ve genel olarak makarna yapmanın trik noktası hem metal tavanızı sapından tutarak ileri geri hareketiyle hem de elinizde bir maşa yardımıyla makarnayı karıştırmak ve en önemlisi de düzenli aralıklarla tavadaki ileri geri hareketiyle makarnayı havaya savurarak sosun içerisine hava girmesine izin vermektir. yağlı hissettirmeyen kremamsı bir fettucini alfredo için bu kritik bir noktadır.

diğer trik nokta ise makarnanızı kaynattığınız tencereye bol miktarda, neredeyse yarım kase kadar tuz atmanızdır. bunu yapmadığınız taktirde sosa tuz atmanız bir şeyi değiştirmez makarnanız size lezzetli gelmeyecektir.

ince kıyılmış maydanoz ve hunharca rendelenmiş parmesan serpiştirerek servis edin.

afiyet olsun.
  • orjinalinde tereyağı ve parmesan peyniri olan, hamuru elle yapılan muhteşem ötesi orgazmik makarna.

yapılırken kırılmaması gereken bir process zinciri var. tabağın en altına dört beş küp tereyağı. yaklaşık 80 grama denk geliyor. tereyağını sıcak tabağa koyuyoruz. en altı hafif böyle ateşteki plastik gibi erimeye başlıyor ama bütünü erimeyecek hemen.

üstüne tencereden hemen kevgire aktarıp bekletmeden tabağa makarna eklenmesi gerekiyor. bu makarnanın sıcaklığı alttaki tereyağının bütünlüğüne tecavüz etmeye başlarken bir elin avucunu dolduracak kadar toz parmesan peyniri boca ediliyor.

en son aşama olarak tabakta kaşık ve çatal yardımı ile dibi de karışacak şekilde nazikçe makarnamızı parçalamayacak kadar karıştırılıyor.

eğer güzel karıştırırsanız makarnanız krem rengi kadifemsi bir görünüme bürünecektir.

orjinalindeki gibi hafif görünmesini sağlayan ise fransız ekolü italyanların yaptığı tereyağıdır. türkiyede bu ayarda tereyağları da üretiliyor ama marketlerde satılanlar bu işi görmüyor.

eğer bu tür bir tereyağı bulamıyorsanız üzülmeyin toz parmesanı bir kasede bir çay kaşığının yarısı kadar zerdeçal ile birlikte karıştırıyoruz.

bir de tereyağını eklemeden önce tabakların sıcak olması gerekiyor. yirmi otuz saniye sıcak suda beklese yeterli fakat bunu evde yapabilme imkanınız yok ise veya çok kalabalık iseniz fırında tabakları ısıtabilirsiniz veya bu adımı atlarsınız ama tereyağınızın erime kalitesi bu tabakların sıcak olmasına bağlı olduğundan bu da en önemli faktör.

internette sürüyle ev yapımı makarna tarifi var. içinde irmik olmayan sadece unla yapılanlardan yapmanızı öneririm. türkiye'de makarna fabrikalarında niye irmik kullanıldığını da çözemedim. spagetti, penne vs.. gibi makarnaları yapabilmek için makineye ihtiyacınız var fakat fettuccine için makinesiz de çok başarılı bir şekilde sonuç alabilirsiniz.

(bkz: il vero alfredo)

[http://www.youtube.com/watch?v=qt5s2mrmvzg http://www.youtube.com/watch?v=qt5s2mrmvzg]
  • fettucine alfredo, yağ, krema ve parmesan peyniri'nin karışımından elde edilen bir sosla yapılan, akabinde parmakları yedirtecek lezzette bir besindir. ilk defa alfredo di lelio isminde bir adamcağız tarafından, 1920lerde yapılmış olan bu parmesan soslu italyan eriştesi, mantarla karıştırıldığı ve üstüne karabiber ekildiği zaman tadından yenmez.
  • fettucine adı verilen erişteye benzer taze hamurdan yapılma makarnanın kremalı, peynirli ağır bir sosa bulanmış türü.
  • yassı uzun şeritler halindeki fettucini makarnanın, alfredo usulü, krema, mantar, parmesan peyniri, sarımsak vs. diğer malzemelerle hazırlanan ve üzerinde jülyen doğranmış tavuk dilimleri ile servis edilen harika bir makarna yemeği.
  • sürekli etli yemek ve kebaplarla beslenen pek çok kişinin denedikten sonra çok beğendiği makarna.

insan içinde ağırlıklı olarak et olmayınca, kalorisi az sanıyor lakin işin özünü öğrendiğimde makarna diyetinin pek de bana göre olmadığını bir kez daha anladım.
  • yalvarırım şu makarnanın içine krema mantar ve tavuk koymayı bırakın. muhteşem lezzetli ve hafif bir makarna çeşidini mahvediyorsunuz. tarif açık ve net bir şekilde belli:
    malzemeler (2 tabak için):
    fettuccine makarna
    pecorino peyniri (bulamıyorsanız parmesan pahalı geliyorsa izmir tulumu veya benzer sert peynirler)
    tereyağı
    makarna suyu
    hazırlanışı:
    makarnayı haşlayın (bol su ve bol tuz ile). haşlandıktan sonra suyunu süzün ama o sudan 1 bardak kadar ayırın. daha sonra tereyağını eritin. pecorinoyu ve makarna suyunu ilave edin. hazırlanan sosun krema gibi bir hal alacağını göreceksiniz (makarna suyunun nişastası ve peynir birbirini bağlıyor). kıvam alınca makarnanızı katıp karıştırın. bitti. alfredo soslu makarnaniz hazır. isterseniz ızgara tavuk falan koyun üzerine. ama sosta tavuk mantar falan pişirmeyin. hadi pisirdiniz. buna alfredo sos deme cüretine girmeyin.
    not: bol tuzlu sevmiyorsanız tuz katmayin. peynir yetiyor.
    not 2: karabiber koyarsanız bu makarna yine alfredo soslu olmaktan çıkıyor. bu sosa karabiber eklenirse adı cacio e pepe oluyor.
  • sosun bir yemek için ne denli önemli olduğunun kanıtı olan italyan menşei lezzet.
hesabın var mı? giriş yap