• devletin yaptigi ve burokrasideki yuku kaldiran super bir hizmettir. ama buyuk bir bug acik bulunmaktadir.
    sayin yetkililer asagida yer alan acigi kapatabilir misiniz ?

eger ki bankaci iseniz istediginiz kisinin tc kimlik numarasina ulasabilirsiniz. bankalarin sistemi mernis sistemi ile entegre bir sekilde calismaktadir.

akabinde x bankasinda sizin hesabinizin olmadigini dusunelim. x bankasinda calisan personel sizin ismininiz soy isiminiz ile tc kimlik no nuza ulasip hesap acabilir. acilan hesaba kendi cep telefonu numarasini ekleyerek internet bankaciligini giris segmesini kullanarak sizin e devletinize girip size ait olan tapularinizi davalarinizi mezuniyetinizi her seyinize erisebilir.

pekale cozum nedir ?
    cok basit e devletinize kayitli olan cep telefonunuza banka hesabi acilirken bildirim gelmesi gerekmektedir. hatta bildirim gelmesi yetmez onay kodu gelmesi gerekmektedir.
    ya da
    e devlet uzerinden kisinin izin verdigi bankalarin internet bankaciligi hizmetleri araciligi ile e devlete girilmesi geremektedir.

(bkz: kvkk) geregince bu tarz onlemlerin alinmasi gerekmektedir.

edit: numara illa kendi numarasi olmasina gerek yok. sistemde kayitli olmayan bir numara.
    bos dosya tarayarak cogu bankada hesap acilir. isin sonunda buyuk para kazanacaksa bankaci kariyerini gozunu kirpmadan yakar. (ne kariyeri 5 bin tl maas alan adam ) ya da ufak bir is ise. isin sonunda sehven acilmis hesap diyerek kapatir.

her bankada cift onay vardir. ama onay dedigin nedir ki ? “namik abi bir onay vardi.” dedin mi is biter.

edit 2: ayarlar kismindan internet bankaciligi ile giris kismini kapatiyoruz. her giriste e anahtar sormasi butonunu da aktif ediyoruz. bu sekilde sifreniz ile bir giris yaparken sms kodu gelecektir.
    bu guvenlik uygulamasinin default olarak olmasi gerek.

e nabizda da ayni sekilde. tum bilgiler her doktora acik. default olarak kapali olmasi gerek. kisiler isterse acmasi gerek. yoksa hasta bakici adam kankisi hemsire ile senin tum e nabizini cikartir. (bkz: #130868254)

bununla birlikte banka hesabi acmak cok zor degil 2 dk'lik bir istir.

son olarak yahu size niye kredi kullandirsin ki ? kredi hesaba iner hesaptan parayi cekmek icin ikinci aksiyon gerekir.
    burada anlatmak istedigim sey x onemli kisinin bir bilgisine y bankasinda calisan kisi
    aile bilgisi uzerine kayitli cep telefonu bilgisi dava bilgisi kisacasi her seyine erisebilir.

bireysel kkb sorgulama ekranlarinin da sms kodu ile yapilmasi gerek. zaten krediye basvuran kisi bankacinin bakmasi icin onay verecek.

bircok kisi hakkinda bilgi her yoldan edineblilir. ve bir kisiyi dolandirirken adama onu hakkinda 2 bilgi verdigin zaman kisinin akli ucuyor. ve psikoljik olarak bu kisiye kendini kaptiriyor. bankaci adam senin herhangi bir bankadaki kart harcamani gorebilir. sana bu bilgiyi verip seni etkileyip dolandirabilir.
    yasli ve varlikli bir kisiye bunu yapabilir.
    daha kkb kismini yazacagim biraz sabir.

yeni budut: altta bir arkadas tc kimlik no olmadan olmaz yazmis. hatta isim soyisim ile tc kimlik no ya ulasilmaz demis. iddia coktu ilk paragrafta :)
  • ptt çalışanı olarak sadece şifre almaya gelenleri değil biz şifre verenleri de çileden çıkaran şey. milli piyango bileti satmak dahil her şeye atlayan genel müdürmüz sayesinde yeterince iş yükümüz varken bir de e devlet kapısının tek dağıtıcısıyız maalesef. sistem düzgün çalışsa sorun yok ama öyle zaman oluyor ki bir şifre verebilmek için dakikalarca uğraşıyoruz. vatandaşlar isyanda haklı olarak. iki saat bekledikten sonra tam sıra size geldiğinde sistemin gittiğini düşününün. küfür eder gibi. hırslarını bizden çıkarmak isteyenler de oluyor. ama en azından sözlük camiasına bu teknik aksaklıkların biz çalışanların istemleri dışında olduğunu belirtmek isterim. bir dakika boyunca bir kimlik numarasını ekrana belki 70-80 kere yapıştırıp sürekli "db ye erişilemiyor ya da işlem gerçekleştirilemiyor" uyarısını görmek inanın bizi de çıldırtıyor.
  • bizim e-devlet olayının bir bölümü var ki uluslarasi kabul görmüş normlarin tamamen aksinde, kendi şarkiyatimizi gösterir şekilde.. kim ki devlette belli bir pozisyona geliyor, (yani öyle cumhurbaşkanı olmasına gerek yok, bir bakan, bir müşteşar, bir ilkokul müdürü hatta) hemen o hadisenin internet sitesine kendi fotografini koyuor.. (tercihen sola) hemen ornekler verelim

ulaştırma bakanlığı: http://www.ubak.gov.tr/ (merhaba binali bey!)
    salihli belediyesi: http://www.salihli.bel.tr/
    izmir atatürk lisesi: http://www.izmirataturklisesi.k12.tr/ (bu atatürk ve cengiz topel liselerini bir araya toplayıp bunları topluca yonetseler ya? bari tüm cengiz topel liseleri ve atatürk liseleri bambaska egitim yapsalar.. neyse konu bu degil)
    tunceli üniversitesi: http://www.tunceli.edu.tr/ (bu en süperi.. rektorun slayt gösterisi var direk anasayfada.. okulla ilgili tek bir foto da yok)

hayir banane sizin şeklinizden şemalinizden, veyahut verdiğiniz mesajlardan.. çok merakliysaniz yapin kendinize bir blog oradan takip etsin insanlar.. zira batili öyle yapiyor:

united kingdom ministry of transportation: http://www.dft.gov.uk/ (twitter, youtube ve flickr sayfalarına linkler vermişler)
    almanya kadindan ve aileden sorumlu devlet bakanligi: http://www.bmfsfj.de/ (altta kristina şiroyderin bir konusmasi var gerçi. ama kristinaya serbest ya herşey.. )

örnekler çoğaltılabilir.. ama yurt dışında sistem bizimki gibi değil işte.. kimse devletin sitesini, kendi şahsi sitesi gibi kullanmıyor.. avradını sevdiğimin ülkesinde herkes mevkileri kendininmiş gibi sahipleniyor.. yahu devleti yonetiyorsunuz be arkadaş, devletin sitesi o sizin değil! bunun hakkinda bir genelge falan çıkartılmalı "devlet internet sitelerinin yapilandirilmasi" konusunda bir şeyler yapilmali.. internet bakanlığı bile kurulabilir hatta.. böyle başıbozukluk, böyle delişmenlik hiç bir ülkede yok çünkü. ve internet en kolay rezil olabileceğimiz yer.. youtube'u bizi aşağılıyor diye kapatanlarin siteleri şahsen beni aşağılıyor..
  • imzaymis oymus geciniz bunlari.
    vatandasin isi hallolabiliyor mu?

efenim pasaport suresi uzatimi icin emniyet mudurlugune gitmis idim. polis amcanin soyledigi evraklari tamamlayip, parayi yatirip emniyet mudurlugune geri dondum. polis amca evraklari inceledi en son nufus cuzdanimi istedi. uzattim alttan ustten bakti falan derken yuzu eksidi. polisle pek muhattap olmak istemeyen bunyede de bir tedirginlik basladi haliyle.
    daha sonra "nerden aldin bunu" dedi; cakma bir tisortu nerden aldigimi sorar gibi.

haliyle aldigim nufus mudurlugunu soyledim. gene inceledi nufus cuzdanini.
    "olmaz, soguk damgayi begenmedim, sahte bu dedi" akabinde dumur alemlerine gittim geldim bir. daha sonra yanindaki bayan polis memurlarina bas komisere falan gosterdi polis amca nufus kagidimi. onlarda baktı falan, daha sonra "ya bunlar oluyo cuzdanda duruken pvc kaplama asindigindan damga asiniyo, bisi olmaz ama gitsin degistirsin" falan dediler.

noluyoz lan diye dusunurken ben polis amca devam etti:
    "sahte bu, sen fotografi falan degistirmissin" dedi.
    ulen madem sahte al beni iceri, madem sahte zanliyi niye salion di mi..?
    neyse efendim e devlete geliyorum.
    madem boyle bi durum var basvuralim hemen e devlete bakalim on line neymis bu adam. ki polis amcam nufus kagidi ve pasaport tarihlerine bakmaya dahi tenezzul etmemistir. bahsi gecen, uzatilacak pasaport, bahsi gecen sahte(!) pnufus cuzdaniyla alinmistir.

sonuc olarak polis amca tatmin olmaz ve vatandasa, devletin gulen yuzunu gostererek; "nufus cuzdanin sahte ama seni saliyorum, hadi git nufus mudurlugune degistir gel" dedi.
    evet e devlet hani nerde?

ben de emniyet mudurlugunden cikip, nufus mudurlugune gitmeden once bi kutu lokum alip, camiye gidip polis amcanin bana yaptigi kiyaktan dolayi bi mevlut okuttum.

daha sonra nufus mudurlugune gittim. gayet rahat bi sekilde nufus cuzdanimi degistircem falan dedim ordaki gorevliye. ordaki amcam da senin kaydin burda degil git memleketinde yap dedi. o ara goruntu bi gitti geldi bende.
    velhasili kelam nufus mudurlugunde de isim olmadi.

madem e devlet var, tc kimlik no var, bak bilgisayardan, bak adam nedir it midir, kopuk mudur.
    simdi benim memleket allahtan ikamet ettigim sehre yakin, peki ya tekirdag'da yasayan vanli arkadasimiz ne yapsin.

e (nerde) devlet!!!
  • benim o şifreyi almam için ptt'ye gitmem gerekiyosa o başındaki "e" harfi ne merak içerisindeyim. şaka mısınız nesiniz ya.
  • sezar'ın hakkı sezar'a, ak parti iktidarının "bizi kıskanıyorlar" diyebileceği yegane hizmettir. dünyada pek eşi benzeri de yoktur. hele pimpirikli bir insansanız ihtiyacınız olan tüm belgelerin elinizin altında olması ayrı bir ferahlık yaratıyor. e-devlet belgelerinin geçerliliği ve güvenirliği noksansız hale gelirse deme keyfine. bir örnekle açıklayalım. emlak kredimi tamamladım, ipotek fekki işlemi yaptıracağım. banka görevlisi e-devlet üzerinden başvurumu yapıyor ve tamamlanan başvuruyu e-devlet üzerinden görebiliyorum. bu esnada cep telefonuma bilgilendirici mesajlar geliyor. e-devlet sözlüğe konuk çağrılsın. iktidar bu hizmetteki başarısını diğer her alana yaysa "uzay aracımız göklerde" sloganı b-film senaryosu gibi durmazdı.
  • sabika kaydimi ofisteki printer'dan alirken bir ara gozlerimi dolduran site.
  • türkiye'de işlerin neden boktan olduğunu bir kere daha gösteren sistem. bre g...zekler, madem alt-üst soy bilgi sorgulama diye bir nane koyacaksınız, ulan ülke 85 milyon, merak eden, haberi duyan en az 4-5 milyon insan girip bu sistemden bakmaya çalışacak. yani parasını mı vermiyorsunuz, sunucular mı boktan anlayamadım. 2 saat oldu bir şey ortaya çıkartamadı.

bu sırf e-devlet'le ilgili de değil. türkiye'deki hemen hemen kamu ve özel bütün firmalarla ilgili. hepsiburada sitesine indirim hedesi bir şey koysa, sistem çöker. başka bir platform sistemine bir şey koysa, sunucular kaldırmaz. e o zaman yapma o işi! ya da "şu an x kadar kullanıcı bakmaktadır ve tıkanıklık vardır, 1 saat sonra deneyiniz" gibi bir şey deyin. sisteme aldığınız kullanıcı sayısında bir kota olsun. yemin ediyorum 200 kişinin otobüs beklediği durada, 2 saat içinde sadece 50 kişi kapasiteli otobüs getirmek gibi bir şey bu. bu türkiye'nin özetidir, bu toplumun ve vatandaşın özetidir. s....in gidin!
  • bu siteye giriş için verilen şifre kağıdında yazan http://giris.turkiye.gov.tr/ adresini, girls.turkiye.gov.tr olarak okursanız bir kere daha okuyun. devlet internet üzerinden genelev hizmeti vermiyormuş zira.
  • sabah sabah giriş yapayım dedim niyetimi yanlış anladı.

ahahahahaaa

edit: link ölmüş. aşağıdaki "sayıları" giriniz kutucuğu için verilen karakterler "abaza" idi.
hesabın var mı? giriş yap