• sahip olamayıp, onun yerine düzenli baş ağrısına sahip olduğum olay.
    geç, ama her gün yine de aynı saatlerde yatıyorsanız zaten sorun yoktur. benim sorunum arada gittiğim okuldan kaynaklanıyor. düzenimi bozuyor bu sosyal hayat.*bir gün yattığın saatte, diğer gün kalkmaya çalışırsan olmaz tabii.
  • sağlığınız ve zihinsel durumunuz için yapabileceğiniz en iyi şey ve üstelik bedava. eğer ruhsal ya da fiziksel (ki bunlar aslında aynı şey) durumunuzdan memnun değilseniz, doktora gitmeden önce üç şey yapın 1) düzenli uyku rutinine geçin 2) az miktarda yemek yiyin 3) yürüyün. eğer bunları yapmadan doktora gidip, ilaçlardan medet umuyorsanız, yanlış yapıyorsunuz.

peki senelerce günde 3-5 saat düzensiz uyuduktan sonra, düzenli uykuya nasıl geçeceğiz? ben senelerce bu haltı yedim. işleri son ana bırakıp, çalışarak sabahladığım gecelerin haricinde, gece erkenden uyumamı engelleyen birincil faktör pipo içmekti. uzun bir günün ardından çoluk çocuk uyuduktan sonra pipo içip, film izlememin, bilgisayar oynamamın, ya da garaja gidip marangozluk işleriyle uğraşmamın bir hak olduğunu düşünüyordum. gece 2 hatta 3e kadar yatmayıp, sonra da her gün 6:30'da kalkıyordum. zamanla zihinsel berraklığımı kaybettim. sonra bir gün pipo tütünüm bitti ve yenisini gidip almadım. artık bıraktım diyemedim, zira bunu demek çok zor geliyordu. 2009'dan beri pipo içiyordum (bkz: pipo/@uko) ve pipoyu bırakmak en yakın arkadaşımı kaybetmek gibi geliyordu. sadece birkaç gün ara vereyim diye başladım. akşam pipo içmeyince uyumamak da manalı gelmemeye başladı, zira piposuz hiçbir şeyin tadı yoktu. akşam 9-9:30 gibi yatmaya başladım.

birkaç gün böyle geçti. erken yatıp, uykumu aldıkça irade gücüm arttı. pipo tütünü almayı ertelemek daha kolay geldi. bir de 9 gibi yatınca sabah 3 gibi kalkmaya başladım. sabah üçte kalkıp 4 olmadan işe gitmeye, işten de öğleden sonra 3 gibi çıkmaya başladım. sabahın köründe çalışmaya başlayınca iş verimliliğim de arttı.

birkaç hafta sonra sabah daha önce tecrübe etmediğim bir enerji ve zihinsel berraklıkla uyanmaya başladım. uzun süredir ertelediğim işleri daha kolay yapmaya başladım. 20 şubattan beri bu rutini düzenli ve istisnasız şekilde devam ettiriyorum. bugün pazar ve şu an saat sabah 7:25. ev ahalisi uyuyor. ben 5 buçuktan beri ders çalışıyordum. lan ne güzel çalışıyorum deyip, keriz gibi çalışmayı kesip sözlükte bunu yazmaya karar verdim. bir taraftan da umut sarıkaya'nın yarrak gibi adamı gibi olmadan, benim gibi uykusuzluk ve sikko alışkanlıklarla kendini darlayan tiplere, "tek yol bu değil kardeşlerim, gidin uyuyun" diye haykırmak istiyorum. senelerce bana erken yat, sigara içme zart zurt gibi öğütler veren tiplere kıl oldum. bu değişiklikler dışardan verilen telkinlerle olmuyor. ancak, uykusuzluk saçmalığının dibine vurmuş bir kardeşiniz/abiniz olarak tecrübelerimi paylaşmak istedim. başka bir yol mümkün. varsın size yarrak gibi adam desinler:

"sabah 6 oldu mu tak ayaktayımdır. her sağlıklı insan gibi kalkar kalkmaz sıçarım. lifli gıdalardan bolca tükettiğim için kayısı gibi sıçarım. ardından bir bardağa kırdığım iki yumurtayı içerim. eşofmanları çeker sahilde koşarım. belediyemizin yaptırdığı spor parkurlarında aletli jimnastik yaparım. ardından eve dönerim. kahvaltımda bitki çaylarını tercih ederim, tatlı ihtiyacımı kuru kayısıyla karşılarım, ceviz olmazsa olmazımdır, belki biraz yağsız peynir. kahveyi ağzıma sürmeyeli aylar oldu, şekeri bırakalı ise yıllar. işe giderim, işimi severim. bence insan mutlu olduğu işi yapmalı. ofiste masamı süslerim. mutluyum dolayısıyla insanlara gülümserim. sevdiğim şarkıları sık sık mırıldanırım. hiç tanımadığınız birine selam vermek, insanlardan bir merhabayı esirgememek bence dünyanın güzel ve yaşanabilir bir yer olması için yeter de artar bile. bilgisayarımı açarım ona buna çocuk, yavru kedi resmi yollarım. gelen forward maillere ağız dolusu gülerim rakı ve sigara içen maymun resmine güldüğüm dün gibi aklımdadır. çünkü sigara ve rakı içmek insanlara özgü davranışlardır fakat bunu bir maymundan beklemek imkansızdır. işte ben buna gülerim... dostlarıma değer veririm, özel günlerimi unutmam. durup dururken hediyeler alırım onlara. bir işi başardığımda kendimi ödüllendiririm. bir siyah çikolata veya bir meyveli yoğurtla. kendimle barışığımdır, severim kendimi, insanları sevdiğim gibi... tanıdınız mı beni? bilin bakalım kimim ben? yarrak gibi adamım ben"
  • sahip olamadığım uyku düzeni
  • hasretimin, özlemimin diğer adıdır
    beklentilerimin, arzumun yegane nesnesi,
    ulaşamadığım, ulaşamayacağımdır
  • benim için 3 gün yemek yemesem sorun olmaz ama düzenli uyumadığımda hayatımda yaptığım her şey kötü gidiyor. uyku benim için ilk sırada ve uykusuz kalmaktan çok korkuyorum. tatillerimde bile düzenim bozulmasın diye aynı saatte uyumaya çalışıyorum. bir yandan bakınca sürdürmesi bile çaba istiyor. uygulandığında ise hayat kaliteni arttırıyor.
  • düzen saatlerinin kime göre, neye göre ayarlandığını anlayamadığım uyku vakitleri..illa ki çoğunluğumu baz almak lazım ? mesela benim de uyku düzenim var; sabah 07:00 öğlen 14:00 ne olacak şimdi ? bence gayet düzenli..
  • erasmus yapan ve sadece haftada üç gün öğleden sonra dersi olan bi insan için imkansız olan durum.
  • rutine bağlamış bi şekilde 01:00-09:30 arası uykuda oluyorum. olumlu yanları çok fazla bi kere güne erken başlamak yaşadığımı hissettiriyo bana günü dolu dolu yaşıyorum daha ne olsun :) 7-8 saat uyku insanı zinde tutuyor. en güzeli de gün içerisinde uyumak zorunda kalmayarak zamanı öldürmemiş oluyorsunuz. gün uzun olduğu için herşeye zaman ayırabiliyorsunuz. işe gidip okula gidebilirken akşam arkadaşlarımla da vakit geçirebiliyorum. günde üç öğün yemek yiyerek normal şartlarda besleniyorsunuz.

haftasonu dezavantajını görmüyo değilim tabi, ne kadar geç yatarsam yatayım biyolojik saatten dolayı 9-10 gibi uyanıyorum malesef :)
  • başarabilen insan üzerinde olumlu etkilere sahip uyku şekli. senelerce düzensiz ve bir o kadar az uykuyla yaşayan bünye alışınca geçen yıllara tiksinerek baktırır.
  • hasret kaldım ben ona
hesabın var mı? giriş yap