• filmdeki en vurucu kisimlardan biri $oyledir;

$aban aslinda zengin olan ahu tugba'yi gezdirmeye cikartir, ayakta minibus'e binip tıkış tıkış yolculuk etmeye ba$larlar. bu sirada arac icinde para almada-gondermede sıkıntı olur olaya $aban el koyar.. milletten paralari tek harekette toplar hatta bir ki$i parasinin ustunu istedigi halde vermez.. bunu goren figuran $ofor $aban'a doner; "walla abi senin gibi muavinim olsun amerika'ya kredi acarim" diyerek olaya son noktayi koyar.
  • unutulmaz filmin unutulmaz minibüs sahnesi;

(şaban ile oya* bütün gün çılgın aşıklar gibi gezmişlerdir. şaban, kovacam iti dediği şoförü ökkeş'e sinirlendiği için arabayı yanında getirmez. haliyle oya çok yorulur. bunun üzerine şaban; "minibüse binelim" der oya'ya ve sahne başlar.)

+ şaban: yoruldun mu?
    - oya: iki saattir yürüyoruz.
    + şaban: minibüse binelim.
    - oya: minibüs mü aa?
    + şaban: hoop. dur lan dur! acelen ne? geliyoruz. bir iki.
    - muavin: (minibüsün kapısını açar, aşağı iner) yer yok be abicim.
    + şaban: hadi lan tereyağı.
    - muavin: hadi geç bakalım geç; geç sen de geç bakalım. hadi.
    + şaban: 'içerisi hep boş' diyeceksin oğlum. ah senin ustan ben olacağım ki.
    + şaban (kalabalıktan sıkışan ve bunalan oya'yı iterek) sen de nazlanma sıkış işte hadi.
    - yolcu: şoför efendi, yer yok hala müşteri alıyorsun. yeter artık yahu! sıkıştık kaldık burda.
    + şaban: ne olmuş yani? benzine zam, lastiğe zam, yedek parça yengen; sıkışacaksın tabi teyze hııh.
    - şoför: helalsın be abi.
    + şaban: eyvallah anam.
    + şaban: ah ulan! şoför olsun da çamurdan olsun be.
    - oya: allah allah! nerden öğrendin bu ağızları?
    - şoför: muavin daha yeni; bir zahmet şu paraları toplayıverir misin anam?
    + şaban: ne demek anam, ayıp ettin.
    + şaban: pamuk eller ceplere, mangırları görelim.
    - yolcu: sarıyer iki.
    + şaban: nereden bindin?
    - yolcu: taksimden.
    +şaban: adam başı birer kağıt daha.
    - yolcu: bu ne zammı be.
    + şaban: zammı beklesek aç kaldık oğlum.
    - yolcu: paranın üstü ne oldu?
    + şaban: bozuk verelim beyler, elli kuruşumuz yok. para üstü köy sandığına langırt. ona göre ha.
    + şaban: (muavin'e dönerek) öğren oğlum bunları.
    - yolcular: al, al. (paraları uzatırlar)
    + şaban: başka, arkadan beyler.
    - yolcu: bir lira.
    + şaban: hadi anam, hadi canım.
    - yolcu: benim para ne oldu abi?
    + şaban: ver bakıyım.
    - şoför: ah be ah! senin gibi muavinim olsa amerika'ya kredi açarım; allahıma kitabıma be.
    + şaban: sağol anam. köşede hafifle de; dökülelim. (ve dökülürler. sahne biter.)
  • 10 derste capkinlik

1- israr edilir
    2- cok israr edilir ama dans bilinmiyosa nafiledir
    3- ask namelerinin en icteniyle sarki soylenir
    4- gece odasina girilir
    5- eger bundan hoslanmadiysa penceresine merdiven dayanir
    6- cicek verilir (celenk de olabilir)
    7- sporcu kisilik gosterilir
    8- gezmeye cikarilir. 2 saat yurutulup minibuse bindirilir
    9- evlenme teklif edilir
    10- hic biri kar etmediyse ugrunda olunur. ama bi moka yaramaz...
  • kemal sunal ve ahu tugba nin oynadigi en guzel en gercekci ask sahnelerinden birinin oldugu filmdir .

--- spoiler ---

kemal sunal ahu tugba ile disarida elele kolkola geziniyordur. fonda romantik muzik calarken ahu tugba ve kemal sunal bir bankta oturmus cekirdek yiyordur.cekirdek paketi ahu nun elindedir .kemal nazikce paketten bir iki tane cekirdek almak isterken ahu kemal in eline vurur. once duran kemal 2 dk boyunca ahu nun elindeki cekirdek paketine baktiktan sonra o sinirle cekirdek paketini eliyle vurup yere atar . ahu gulup kemal in cenesinden makas alir .

--- spoiler ---

ayrica sert ama kibarimdir .iyi dans ederim israrciyimdir repligini bol bol tekrarladigi filmdir*`*
  • şaban ahu tuğba yı gezmeye çıkardığı sahne. ahu sorar:

-arabayı neden getirmedin? şaban şöförünü kastederek:

- ökkeş iti biz gezmeyelim diye arabayı kaçırmış...
  • kemal sunal filmlerinin en süper repliklerini sıralasak, dokunmayın şabanıma'dan da birçok replik en üst sıralarda yer alır. korkusuz korkak'taki mehtap&mesela yani sahnesi gibi (bkz: korkusuz korkak/#14542568) üç sahne vardır bu filmde de. fakat bu sefer tam tersi, adamlar alay etmektedir bizim şaban'la. diyaloglar kadar kemal sunal'ın delikanlı tavırları da süper ötesi... o üç sahnenin replikleri şu şekilde;

- hayrola bugün çok geciktin şaban abi?
    - merhaba!
    - bi durum oldu da...
    - ee?
    - ne o karı kız dalgası mı gene?
    - bildiin gibi diil!
    - anlat be kardeşim, anlat aslanım!
    - anlat be!
    - binerken yanıma oturdular. o saat alarmı almışım (millet kopuyor tabii). emirgan'ın orda, anlıyo musun? bi ters garda getirdim ikisini de, o saat baktım tavdalar.
    - anlat be şaban abi, koçum benim be (gaza getirmeler sürekli)!
    - milleti indirdim kavşakta, "siz kalın dedim" kızlara. "ıh mıh" dediler, "ulan dedim keserim kulağınızı ha!" çektim surların oraya, ver allahım ver, ver allahım ver! bi ona bi ona!
    - helal olsun be! (tam gaza gelip gittikten sonra da, "bu herif manyak yaa! bizi inanıyo sanıyo ya! gülüşmeler, yarılmalar")

bir daha ki sefere,

- hah şaban abim geldi, anlat şaban abi, allahaşkına anlatsana!
    - yine iki kız ayarlamış.
    - yapma yaa!..
    - tabii ya, kuş bile kaçmıyo elinden!
    - allah aşkına anlat!
    - gene iki fıstık davası!
    - ee?
    - bu defa işi naza döktüler. patron kızarmış, geç kalamazlarmış.. tuttum kollarından, doğru çemberlitaş! sinemaya... "açın lan bi loca" dedim, daha kapı kapandı kapanıyo, cepheden hücum! bi ona bi ona, bi ona bi ona! hadi eyvallah!
    - helal sana be!

- anlat şaban abi, anlat!
    - anlat abi!
    - bi kavradım saçlarından.. "üüuuuf dedi". o saat baktım tamam. çektim fatih orman'ına... allaaaaaaaaah! ver allahım ver, ver allahım ver, ver allahım ver!..
  • saban kitaptan bir sonraki taktigi okur :
    "kadinlar dans etmeyi bilen erkeklere dayanamaz. onu dansa davet edin. israrci olun."

hemen ahu tugba'ya gidip kolundan tutar:
    "cok iyi dans ederim, israr ederim"
  • ya komik işte :))

- sert, haşin, gaddar fakat bilakis çok kibarım. iyi dans ederim. israr ederim. o kadar.
  • şu an kanal 7'de oynayan film.

bu filmdeki meşhur dolmuş sahnesinde, dolmuş şoförünü oynayan adamın kim olduğunu, sinema kariyerini, şu an neler yaptığını söyleyen kişinin 40 yıl kölesi olurum, 40 yıl.

amerika'ya kredi veren minibüsçü. müslüm gürses'in kayıp kardeşi, figürasyon olup başrolden rol çalan adam.

neredeysen çık ortaya.

ekleme: o kişi gerçek dolmuş şoförüymüş.

"70-80li yillarda bahçelievler-bayezit hattinda calisan 53 plakali "rüzgar eyüp" lakapli kişi."

bilgisi geldi. bundan sonra tek efsane rüzgar eyüptür.
  • bu filmde halit akçatepe bazı sahnelerde kendi sesini kullanmış, bazen de onu şener şen (veya ona benzer bir ses) seslendirmiştir. hatta sesler aynı sahnelerde bile bazen değişmektedir. evlenme teklifi sahnesinde ise kemal sunal'ın saçı başı dağınıktır. belki de bunları bilerek yapmışlardır, kim bilir?
hesabın var mı? giriş yap