• gelenekselcileri dellendiren sanat dalıdır. bizim ölmeyi unutmuş resim,heykel,baskı,vs hocalarının yeni teknolojilere bakış açısını olumsuz yönde etkiler. hocanın tekiyle aramızda geçen dialog;

+dijital sanat denen şeyi başkalarının ürettiği programlarla yaptığınız sürece buna bir sanat diyemeyiz.
    - hocam yağlı boyalarınızın renklerini tek tek topladığınız çiçeklerin pigmentlerinden mi yapıyorsunuz?
    + %+^'%6/#$½'
  • aşağıdaki php kodunu çalıştırabilirseniz hem random hem de dijital bir görsel almanız mümkün.
    ben anlamam bu işlerden diyorsanız da aşağıdaki kodu http://phptester.net/ e yazıp click to test your php code butonuna basmanız durumunda güzel bir görsel alabilirsiniz.
    <?php

$image = imagecreatetruecolor(800, 800);

$bg = imagecolorallocate($image, rand(0,55), rand(0,55), rand(0,55));

imagefill($image, 0, 0, $bg);

$col = imagecolorallocate($image, 255, 255, 255);

for($i=1;$i<=20;$i++)
    {
    $col = imagecolorallocate($image, rand(0,255), rand(0,255), rand(0,255));

$x1=rand(20,780);
    $y1=rand(20,780);
    $x2=($x1+rand(0,300))%780;
    if($x2<20)
    {
    $x2+=20;
    }
    $y2=($x2+rand(0,300))%780;
    if($y2<20)
    {
    $y2+=20;
    }
    imagerectangle($image, $x1,$y1,$x2,$y2, $col);
    }

header("content-type: image/png");
    $image=imagerotate($image,rand(0,360),$bg);

imagepng($image);
    ?>
  • dijital sanat;yapay zeka teknolojisinin gücü bağlamında malesef hayatını kaybetmiştir.
    "zahmetsizlik" dediğimiz kavram;bir değeri daha bozguna uğratmış ve koca bir devri kapatmıştır.

edit:imla
  • (bkz: nft)
  • geleneksel sanat daha zormuş çünkü hata payın yokmuş. ctrl + z yapamıyormuş vah geleneksel sanatçıların haline.

arkadaş ikisine de sanatsal değeri yükleyen kişi sanatçı ve toplumdur. teknik olarakta gayette hata düzeltme payın var, çözümün ise bir miktar boya kullanmak ve düzgünce hatayı kapatmak. boş terminoloji kasacağım diye götünüzü yırtmayın.

ayrıyaten değerinin düştüğü falanda yoktur. dünyanın en büyük müzayede evleri bile (bkz: sotheby's) (bkz: christie's) (bkz: saatchiart) dijital sanatçılar için bölüm oluşturup satışlar yapmaya başladı son 2 senedir yoğunlukla. hatta son zamanlarda emerging artist dediğimiz cogu sanatcıdan daha iyi satışları ve community oluşturdular.

ha ben roma kafalıyım, o el o yağlı boyaya değecek, o tinerin kokusunu alacağım, terebentin benim vazgeçilmezim, benim sanattan anladığım şey klasizm ve realizm'dir yaşasın "perfectus aestheticus" diye bakanlara lafım yok, çevirip biraz kafalarını yeni sanatçılara da bakmalarını öneririm. insanoğlu etrafındaki şeylerle beslenen bir canlı. müzik, kitap, ikili ilişkiler, yeri gelir bir resim.

ayrıyaten dijital sanat diğer sanat dallarına göre meşakatli ve zordur şu devirde. 70 yaşında emekli bir dayının bile kırtasiyeden aldığı tuval ile bir manzara çıkarabildiği medium'da dijitale geçtiğinde ortalama nitelikli bir iş çıkarmak için 6-7 program bilgisi olması gereken birisini bir tutmayın artık.
  • yapay zekadan sonra etkisini yitiren sanat dalı tabii el çiziminin yerini suni bir çizim almaz ama bu arada isteyen ilgilenen için @aretsketch instagram hesabım. 300 üstü dijital karakalem suluboya çizim var.
  • covid-19 ile keşfine daha detaylı ve kapsamlı girişeceğimiz tür; müze, resim, müzik, heykel, tiyatro, vb.

öneri olarak: akbank sanat, borusan contemporary, iksv, arter, meşher, rezan has müzesi
  • dijital veya sayısal sanat, genel anlamda üretilişinde bilgisayarın rol aldığı, fiziksel olmayan nesnelerin üretilmesiyle gerçekleşen sanat biçimi.
  • bu alandaki sanatçılar eğer bir anda geleneksel sanatlara yönelirse çalışmalarında bir yanlış yaptıklarında refleks olarak ctrl+z ikilisine basmaya çalışırlar ve aslında önlerinde klavye olmadığını anladıklarında ağlamaya başlarlar. hiç şaşmaz bu gerçek. ayrıca kendimden biliyorum, yani tecrübeyle sabittir.
hesabın var mı? giriş yap