• kendilerinin şahit olduğum saçma tren iptal sebeplerinden bazıları,

- tren yoluna kimyasal toz döküldü... bunu istasyonda duyduğumda hayvan gibi gülmüştüm. o kimyasal tozu döken adamın götüne sokarlar, nereye döküyorsun? ülkeyi komple kapatır tane tane toplarlar, yarım saat tren hattı kapatmakla bırakmazlar. ama ne hikmetse bi sonraki tren geçti o kimyasal armageddon hattından (essen bottrop arası bi hattı).

- makinist hasta oldu. evet bildiğiniz makinist hasta oldu. lan sizin yedeğiniz, turlamanız, nöbetleriniz yok mu takımlarınızda? ne demek makinist hasta oldu diye tren iptal etmek? paşam üşücük olmuş diye insanlar işlerine güçlerine gitmesin varsın (darmstadt mainz arası bi hattı).

- kutlamalar var. evet bildiğiniz kutlamalar var. frankfurt uefa'yı kazanınca kutlamalar var diye bazı trenleri iptal etti bu introvert obsesifler bikaç saat. frankfurt hanau hattı bu şahit olduğum da.

yaptıkları bu boktan iptallerin sebebi her şey olabilir. ehehehe beklesinler amına koduklarım eheheh sadistliği olabilir. veya iptal edelim lan tasarruf ederiz, bi bok da diyemezler lan olabilir. hatta planlamayı yapanın "uffff çok kafam karıştı, zaten 83 günlük tatilimden yeni çıktım, bi sonraki tatilim taaa 9 gün sonra, stresi şimdi hiç kaldıramıcam yhaaa annemi çağırın sütümü getirin beni evime görürün" hezeyanı bile olabilir. bence en olası da bunun gibi bir şeydir zaten... bu garabetleri biraz bilen biraz tanıyan ne dediğimi anlamıştır.

işiniz düşmesin. yarı yolda bırakır.
  • resmi türküsü kara tren gecikir belki hiç gelmez olan alman demir yolu şirketidir.
  • "almanca bilmiyorsan almanya'da ne isin var" diye elestirilmeye calisiliyor bu kurumu elestirinince. bunun uzerine "17 yil almanya'da yasadim, dogudum, buyudum,.. bilip bilmeden orandan burandan sallama" derler adama.

almanlara hizmet etmemektedir. almanya'da yasayan ya da almanya'da turist olarak gezenlere hizmet verir. almanya'da sadece alman yasamaz, almanyada turku, ıtalyani, arabi(fas), ıspanyolusu, polonyalasi, var oglu var yasar. sadece almanlara hizmet etseydi, frankfurt'un, mainz'in, wiesabaden'in gobegindeki tramvaylarda turkce uyarilar bulunmazdi.

turkiye'de islerin kotu olmasi kimseyi ilgilendirmez. tcdd ile ilgili sorunlar anca tcdd'yi baglar. avrupanin gobegindeki db'yi hic baglamaz. bu kurumun eksiklikleri baska kurumlarla mukayese edilerek ortaya cikartilmaz. db eksiklikleri olan bir kurum. almanya'da yasayan insanlar bile illalah etiyse, bir yerlerde sorun var demektir.

frankfurt gibi finans sektorun baskentinden, ulkenin en buyuk sehri ve baskenti olan berlin'e gidiyorsun. normalde almanca ve ıngilizce iki anons verilirken, rotar sadece almanca anonsunda verilmistir. boyle de sacma bir kurum db.

(bkz: türklük ne güzel)
  • bir çok şey denmekte yok öyle de böyle de, rötar vardı da yoktu da.
    uzun yıllar önce yazdıklarımın üstüne abiler geç kalmaz, kalırsa da paranızın şu kadarını verir, işyerinize okulunuzda kapı gibi geçerli rötar belgesi verir demeyeceğim. sadece insanları mağdur etmemek için gereken ne ise onu yapar diyeceğim.

misal:
    (afedersiniz) saftirik bir yolcu, ingilizce almanca bilmeyen, türkçe dışında dil bilmeyen , onun ötesinde de hep gittiği yolu karıştırıp farklı trene binerek bambaşka diyarlara yelken açan kişiye ceza kesmek yerine şunu yaptığını bilirim:

"bu kişi almanca bilmemektedir, falanca durağa gitmesi gerekmektedir, yardımcı olunuz" deutsche bahn, imza kaşe

ha memurun insiyatif alarak yazdığı bu kağıtta tarih yok diye sınırsız bedava bilet olarak gören zihniyet zeka değil, akıl değil, fesat sahibidir.
  • olmuyor arkadaş, bu iş yürümüyor.

yıllardır köln-münih arası iş seyehatlerimi uçakla yapıyorum. bu sefer akşam treniyle döneyim, tren muhabbeti keyifli olur diye düşündüm. yıllardan sonra gidip ilk defa bir ice bileti aldım. 4 saat 17 dakika sürmesi gereken yol aschaffenburg'da anlamsızca bir saat falan beklediğimiz için hayvan gibi uzadı. keyifli olması gereken yolculuk klimanın çarptığı gereksiz bir aksiyona dönüştü.

yolda bi de utanmadan havaalanı duraklarında duruyor. lan siz böyle yaparsanız millet nasıl yetişsin uçağına.

on yıl önce de böyleydiler, değişen hiçbir şey yok. corona dönemi zaten bomboş giden trenlerinizi bi organize edin be kardeşim artık. önemli bir randevusu olan deutsche bahn'a güvenmesin diyorum. bir de trene artist gibi hız göstergesi koymuşlar, 250 km ile yardırıyor ediyor da ilerde gidip bir saat anlamsızca bekleme yapacaksan ne anlamı kaldı 250'nin 300'ün.
  • hakkında yazılanları okuduğumda beni fazlasıyla şaşırtan kurumdur.
    bir yıllık doğu almanya ikametim boyunca her gün kullandım demiryolunu, ayrıca ordan berlin,hamburg,bremen,bavyeranın her köşesi,köln,düsseldorf, amsterdam,prag,viyana'ya trenle gittim ve gecikme nedeniyle bir sonraki treni kaçırdığım hiç olmadı çünkü hep beklediler.
    bu uzun yolculukların neredeyse hepsinin en az 5-6 ve bazılarının hatta 9 saat sürdüğünü ve bu süre içinde en az 4-5 aktarma yaptığımı belirtmeme gerek yok sanırım. ayrıca arada bir rb ve re'den inip ice'ye falan da bindim.
    bahncard 50'ye de sahip olduğum için ayrıca her yolculuğumdan önce mitfahrgelegenheit sitesinden yanıma mitfahrer aldım falan, çok da ucuza yolculuk ettiğimi düşünüyorum. kampanyaları takip ettiğiniz de çok da güzel teklifler sunan firmadır deutsche bahn.

edit: ayrıca çalışanlarının asık suratlı olduğundan bahsedilmiş. kibarca bir şey rica ettiğimde yardım etmedikleri olmadı hiç. hatta bir keresinde tam bilet alırken tren gelmişti ve yetişemeyecektim trene. biletsiz olarak atladım kapıdan içeriye, aslında cezası direkt olarak 40 euro ama geç kaldığımı belirtip özür dilediğimde anlayış gösterdi kadın ve bana biletimi trende kendisi sattı.
  • sabah işe akşam eve
    gidemedik istediğimiz vakit
    gelirsin dedik gelmedin
    ananı sikeyim deutsche bahn

yok rush hour yok stuttgart 21
    artık alsan şu ausfallere bir tedbir
    gelirsin dedik gelmedin
    anani sikeyim deutsche bahn

durağı geleli 30 dakika
    treni kaçıralı 40 oldu
    hani nerde ersatzbahn

bilet kontrolün bol ve sık
    yakalansak olduk 60'lık
    sen de adalet ben diyim satan

benim gibilerin adına seferi derler
    sövseler de yine sana binerler
    yok ki piyasayı kızıştıran
  • varış saati olarak biletinizde yazandan en az yarım saat geç varacağınız, aktarmanız varsa kaçırmanızın garanti olduğu üstün alman teknolojisi.

ilk kez kullandığımda 15 dakikalık gecikmeye şaşırmıştım alman dakikliğini düşünerek. kaldığımız otelin resepsiyonisti bu süreyi deutsche bahn için “mucizevi” olarak tanımlamıştı. nedenini öğrenme fırsatım sonradan oldu.

not: sağ olsunlar refund konusunu çözmüşler en azından.
  • dünyanın en zengin demiryolu ağını işleten şirket.

almanya’ya gittiğimde, bir demiryolu aşığı olarak aç köpek gibi izlemiştim demiryollarını. yan yana 4-5 hat olan yerler vardı. aynı anda 4 trenin yan yana gittiğini görmüştüm. 15 saniye bile boş kalmıyordu tren yolu. mutlaka hatlardan birinde, son sürat giden bir tren oluyordu.

biz de, 2012’ye kadar vızır vızır işleyen haydarpaşa-ankara hattını piç ettik çok şükür. günün farklı saatlerinde haydarpaşa’dan kalkan 10-11 farklı ekspres treni yok ettik. hepi topu bir yht’miz, bir de pendik’ten kalkan ada trenimiz kaldı.
    üniversite okumak için kocaeliye’ye trenle gittiğim 2009 yılını özlüyorum. hat vızır vızır çalışırdı. haydarpaşa’dan kalkıp türkiye’nin dört bir yanına sefer alan trenler ard arda giderdi. günün belli saatlerinde yük trenleri de geçerdi. yük treni geçerken, o an yaptığımız işi bırakıp vagonları sayardık.

demiryolu reformu yapayım derken, devlet demiryollarının bel kemiğini kırıp, tüm anahat trenlerini ve yük trenlerini yok eden akp iktidarına burdan sevgilerimi sunuyorum.

güya 2 olan hat sayısı 3’e çıktı ama tren yoğunluğu 3’de 1’e indi.
  • bünyesinde bircok kardes firmayi barindiran alman demiryollari,örnegin db energie vardir,almanyanin 5. en büyük enerji saglayicisidir,kendilerinde staj görüsmesine gitmisligim ve kendimi sözlü sinavda hissetmisligim vardir,birde bu daha önce yazildi mi bilemiyorum ama,almanyanin elektrik sebekesindeki standart frekans olan 50 hz yerine,bu zaatlarin trenleri 16,7 hz ile calisir bununda sebebi,ilk tren motorlari üretilidiginde,bu meretler sadece 16,7 hz frekansinda calisabiliyormus ve bunu yillarca degistirmemisler,kabaca maziye hürmet diyebiliriz
hesabın var mı? giriş yap