• selim abi benim sunnetimde calmisti da ilk orada haykirmistim ismini. daha sonra b&n kitabevinin dunya musikisi seckisinde ismini gordugumde aklima once o gun yasadigim aci ve ardindan da selim abi'nin bana hediye ettigi pastel boyalar geldi. hemen aldim tabii selim abi'nin de yer buldugu seckiyi. yasadigim bu cumbuslu rastlantiyi telefonda anneanneme anlattigimda, rahmetli, "selim oldu be kizanim" dedi.
    tukuruklu girnatasini da benim sunnet yatagima birakip yok olmustu o gece. geri geldiginde avucundaki kirazlardan iki tanesini kulagima kupe diye takmisti. sunnet acisi ve selim abi'nin girnatasi kupe kirazlar oldu kulagimda da o gun yeni dunyada bir kitapcida tekrar dingildediler.
  • "butun paraciklari harcadim kizanim" derdi muzigin don kisot'u. don kisot'u okuyunca deli selim'in kim oldugunu anladim zaten. istanbul gazinolarindan gelen bol parali teklifleri hep reddetmis. ayda bir iki kere bir zengin dugununde calip, para kazanir sonra eve gittiginde kapisinda birikmis mahalleliyle karsilasirmis. tabii hemen sofralar kurulur, ve paraciklar hemen sarap olur akarmis. duyduguma gore mazhar alanson'un bir televizyon programina da cikmis. mazhar sormus:
    "simdi sen bu sarkiların notalarini mesam'a kaydettirsen soyleyen herkesten parani alirsin."
    "ne notasi? notadan cikmaz ki bunlar, kafadan cıkar!" demis don kisot selim.
  • seversen beni candan
    boşan gel kocandan
    / edirneli deli selim
  • ayilana limon bayilana gazoz, mastika mastika gibi sarkilarin pek bilinmeyen bestecisi.. edirne cingenesi olup ölmeden 3 ay önce hollanda'da verdigi konserlerde sayili jazz muzisyeninin hayranligini kazandigi soylenir.. kalan muzik'ten bu albumu temin edebilirsiniz...
  • zamanının kayıp prenslerindendir.
    kendine has bir çalım tekniği vardır, roman müziğinin en büyük emektarlarından birisidir.

düğün çalarken iki tane dörtlüğe tüm acıları sığdırır, yüreğinin ağırlığıyla göbek atarsın. oynadıkça açılır, keyiflenirsin.
    dumbaba
  • aluminyum (romanlarin deyimiyle aluvyon) sol klarinetten sasmayan rahmetli ustad.
  • oğluna da kendi adını vermiş olan büyük üstad. oğlu da müzik ile uğraşmış, adını da 'akıllı selim' olarak kullanmıştır. nedeneni de şöyle açıklar: "babama hep, 'deli selim, deli selim' dediler, sonunda gerçekten delirdi. bana akıllı' derlerse belki akıllanırım"
    akıllandı mı bilinmez ama müzik konusunda babasının yanından bile geçemediği kesin. belki de biraz 'deli' olmakta işin sırrı.
  • kalan müzik'ten çıkmış edirne romanları albümünün yanı sıra sonymusic'den çıkma iki albümüne sahip olmak mümkün:
    uzunköprü keşan ve manolya. ideefixe.com ya da hepsiburada.com'dan da alınabiliyo.
    uzunköprü keşan albümünde daha popüler olmuş parçalar var, ayrıca albümde keman yerine org var. insan başta garip hissediyo ama selim aga'nın gırnatası ile orkçu * pek de güzel uymuşlar birbirine.
    manolya ise tam incesaz esaaaabı. ekibi de gayet sağlam. ancak uzunköprü keşan'daki vokal daha iyi sanki.
  • ankara demetevlerde askerde bir arkadaşım sayesinde dinlediğim müzisyen. evet arkadaş edirneliydi ve pink floyd falan dinlerken birden deli selim açardı gece gece..
  • "deli selim, türkiye'deki en kötü klarnetçilerden biridir. çünkü komik çalar. belki bunu söylemem çok ayıp ama, rezalet çalar. bu kadar da olmaz yani. hep gülerdik biz onun çalış tarzına ve numaralarına" böyle buyurmuş büyük türk düşünürü ve müzisyeni üsnü şenlendirici. geçen aralık ayında ise deli selim'in oğullarıyla beraber trt tarafından çekilen "deli selim" belgeselinin galasında konser vermiştir kendisi. düştüğü çelişki kuyusundan biri çıkarsın garibi!
hesabın var mı? giriş yap