• ''bunu ayrı söylemiyoruz, o zaman niye ayrı yazıyoruz?'' diye bir şey yoktur, olmamalıdır. kendimiz böyle yapıyoruz diye bu yanlışı genellemek doğru değil.

bakın tdk'nin vurgu tanımı şöyle: "konuşma, okuma sırasında bir hece veya kelime üzerine diğerlerinden daha farklı olarak yapılan baskı, aksan." gördüğümüz üzere vurgu yazıda değil konuşmada ve okumada oluyor.

şimdi bir gramer nazisi olarak üzerime düşen görevi yapıyor, hiç üşenmeden, gidip sabahın köründe ogün sanlısoy ve demet akalın dinliyorum. bakalım aynı şarkının aynı yerini bu kuralı bilen ve bilmeyen iki sanatçı nasıl 'vurgu'lamış. affedersiniz demet akalın'a sanatçı dedim. kusuruma bakmayın.

ogün sanlısoy- 'ben de' özledim

lütfen 1:58'den itibaren oynatalım. gördüğünüz gibi kuralı bilen ve uygulayan sanatçı 'bırakıp da giden sensin' diyor.

demet akalın- 'bende' özledim

lütfen 1:54'ten itibaren oynatalım. gördüğünüz gibi kuralı bilmeyen ve uygula(ya)mayan sanatçı (affedersiniz yine sanatçı dedim) 'bırakıpta giden sensin' diyor.

pergel önemli. bazen o pergelle bir daire çizip aynı dairenin içine ssg ile demet akalın'ı koyabiliyorsunuz. hayat gerçekten enteresan; çikolatalar, biskremler falan.
  • net'te bir ki$inin okuz olup olmadigini anlamanin birinci yolu. ikincisi ise soru eki -mi 'lerdir.
  • "bunu ayrı söylemiyoruz, o zaman niye ayrı yazıyoruz?" diye düşünürken fark ettim ki konuşurken "sende mi?" ile "sen de mi?"nin vurgusu farklı. o ayrımı yazıda vermek için de illa bir şeyler yapmak gerekiyor. aynı vurgu farkı "evimi?" ile "evi mi?" arasında da var mesela, farklı notalarda söylüyoruz.

lakin dahi anlamındaki de'nin sonuna geldiği kelimenin ünlü uyumuna uyması ama sessiz sertleşmesine tabi olmaması aşırı saçma. söylerken gayet sertleştirerek söylüyoruz çünkü. gayet dümdüz "bir pergel, bir çikolata, üç pakette biskrem alacağım" diyoruz. bunu sessiz sertleşmesine tabi tutmamak bildiğin işgüzarlık, kuraldan çok kuralcılık.

benim dil kurumumda bu iptidai sorunların hepsini çözeceğiz.
  • - abi cemil dahiymiş
    - öyle mi?? muharrem de
  • 1) kalemini ödünç aldım, kalemin bende.

2) ben de bir kalem satın aldım.

1. örnek cümlenin son hecesinde duyulan ama dahi anlamına gelmeyen "de", 2. örnek cümlede ise "dahi, bile vb." anlamlarına gelip, sol elin başparmağının klavyenin boşluk çubuğuna çok kısa bir dokunuşu (ve bilinçli bir alışkanlık) sayesinde doğru şekilde yazılmıştır. doğru konuşup, doğru yazalım. abuk sabuk bkz vermekten kaçınalım. "insan" olalım. sen de, ben de, biz de sizler de...
  • ünsüzlerin benzeşmesi kuralına uymaz.

- barışta geliyormuş (yanlış)
    - barışda geliyormuş (yanlış)
    - barış ta geliyormuş (yanlış)
    - barış da geliyormuş (doğru)
  • bu de ile kurulmuş en ünlü cümle, sen de mi brutus'tür.
    ayrıca, (bkz: mi)
  • (bkz: alex de souza)
  • ne zaman ayri ne zaman bitisik yazilacagini bilmenin dahilik gerektirmedigi ama pratikte siklikla hatali yazilan de turu. boyle kucuk gramer ihlalleri yuzunden yillar sonra dil ve dil kullaniminin cok gerileyecegini dusunmeme sebep olmaktadir kendisi. ornekle aciklayalim:

1) gramer hatasi yapacak olsam da yazmaya devam ediyorum

2) gramer hatasi yapacak olsamda yazmaya devam ediyorum

3) gramerhatasi yapacakolsamdayazmaya devamediyorum

4) gramerhatasiyapacakolsamdayazmaya devamediyorum

5) gramerhatasiyapacakolsamdayazmayadevamediyorum

6) grmerhatsiyapckolsmdayazmyadvmaediyorm

7) grmhatsyapckolsdayazmydvmediyrm

8) grmhtsypckolsdyazmaadmaediyrm

9) grmmthsss yzmdaaameddoorm

10) grr haa hmrggh hmrrgh edrruumm

gordugunuz gibi 10 nesil sonra magara devrine benzer bir sekilde iletisim kurmamiz gayet mumkun.
  • binbir tasamızın içinde dert edecek bir bu mu varmış diyenleri de görmemi sağladı ya. seni daha çok seviyorum ayrı yazılan ve dahi anlamına gelen de.

yahu bu çok basit bir ilkokul bilgisi. ilkokul diyorum. aloooğ?

bazı kurallar internet ile silinebiliyor ama bu çok bariz be osman! kira derdim de var, bir sürü tasam da var ama iki ile ikiyi toplamama engel olmayacağı gibi böyle gerzekçe hatalar yapmama da neden olmuyor. zeka engeliniz yoksa ikisi de aynı bok.
hesabın var mı? giriş yap