• meksikanın beyaz kumlarla kaplı turkuaz suların kıyısında kurulmus tatil cenneti sehri. ancak dev oteller ve aralarına serpistirilmis buyuk restaurant ve alısveris merkezleriyle bezenmis. gece kulupleri amerikan frat partyleri tarzında. buradaki ticarilesmis ortamdan uzaklasmak icin ufak feribotla gecilen isla mujeres ya da arabayla bir saat uzaklıkta playa del carmen ya da playa del carmen'den kucuk feribotla gecilen cozumel adası tavsiye edilir. onlarca hediyelik esya magazası vardır ve cogu kapalı carsı modunda cakabildigi en yuksek fiyata cakmaya calısır. yılmadan usanmadan pazarlık etmek lazım.
    buradayken mutlaka ya scuba dalıs* o olmuyorsa snorkelle yuzme* yapmak lazım. sualtı essiz.
    ayrıca chichen itza cancun'a 2-3 saat uzak olmasına ragmen kacirilmamasi gereken yerlerden biri.
  • kuzey amerika'daki en pahali tatil yerlerinden birisidir efem.

iki bolgeye ayrilir, downtown ve hotel zona. hotel zona bolgesi ciddi sekilde mukemmel renklere sahip plajlara sahip olsada bu plajlardaki otellerde kalmak bir o kadar ruyadir. otel fiyatlari gecelik sadece oda icin 200 dolardan baslar. hersey dahil gibi bir ise girismek isterseniz de adam basi 300 dolardan asagi kurtulamazsiniz. yine hotel zona dedikleri bolgede herhangi bir bakkalda suyun 3 dolar ve kutu kolanin 5 dolar oldugunu gorurseniz de sasirmayin. meksikalilar da yurdum insani gibi turisti kaziklamaya bayiliyor.

bolge ekvatorda oldugu icin yilin cogu zamani sicaklik 24-28 derece arasinda seyrediyor. hava durumu 1 gunde 5 defa degisiyor, artik hangi kafayla tahmin yurutuyorlarsa gok gurultulu ve sagnak yagisli gozuken bir gun, 39 derece ve gunseli olabiliyor.

cok paraniz varsa veya sirket size tatil ismarliyorsa gidin de, onun disinda bodrumdan cok ta bir farki yok *
  • gidildiginde kesinlikle bir araba kiralanip isla mujeres, playa del carmen, ve chichen itza ziyaretlerinin de aradan cikarilmasi gereken meksika sehridir.

tercihen ve imkan dahilinde meksikali veya ispanyolca bilen biriyle beraber gidildiginde cok daha eglenceli gecebilir tatiliniz. soyle ki: turistlerin gitmeye cekinecegi sehir merkezine ve daha da derinlerine inerek budget, avis gibi sirketlerdekinin yaklasik yari fiyatina araba kiralayabilir, has meksika usulu burrito restoranlari ve barlar yine yari fiyatina ziyaret edilebilir.

bir eczaneye girdiginizde, ne kadar temiz, kurumsal vs. gorunse de "hap lazim mi abi?" sorusunu mutlaka soracaktir tezgahtar. siz siz olun, hap, kadin, ot vs islerinden uzak durun. turizm alanindan (zona hotelera) ciktiginizda, cancun 10 tarlabasi acimasizligindadir, bunu unutmayin. buralar motorlu testere ile kafası kesilen adam in memleketi. bu yuzden oteller bolgesindeki renkli turizm polisinin yerini, sehiricinde kamyonet kasasindaki makineli tufekli ve maskeli polisler alir. ispanyolca bilmeseniz de tipinizin kurtarmasi genelde yeterlidir guvenli bir sekilde sehir icinde dolasmaniza.

cancun sehir merkezinde bir sosyal adaletsizlige sahit olacaksiniz: kisa boylu, kavruk tenli, sahin bakisli yerliler hep kotu isleri yaparlar (temizlik, taksicilik gibi), televizyonda falan gorunmezler. iste bu insanlarin burada cogunlukta oldugunu goreceksiniz. uzun boylu ispanyol tipli meksikalilar pek yasamaz burada.

gece vakti gece kuluplerine aktiginizda ise kucuk yerli cocuklarin sokakta mendil sattigini gorup yikiliabilirsiniz. yapacak birsey yok, biraz para verip sevindirin.

guzel yerdir cancun. sicacik denizi, masmavi gokyuzunu gorunce birakmak istemezsiniz. tipki ispanyollarin zamaninda yaptigi gibi.
  • turkiyeden cancun a tatile gelenlere uluslararasi gerizekalilik sertifikasi verilmesi gerekiyor

hicbirsey ama hicbirsey kalitede turkiyenin yarisi bile degil. bir insan neden turkiyeden cikip o kadar parayi harcayip boyle gerzek bir yere gelir anlamiyorum

ben amerikadan dusun yani amerika gibi siktiriboktan bir yerden cancuna gittim bana bile sikik geldi. cancun un merkezi diyince biz sehir zannettik bi gittik sanki 1960 larin bingolu. o kadar kotu.

ha amerikalilar neden seviyor cunku amerikanin dibinde ve ucuz. otele gidip son derece sagliksiz yiyecekleri ucuza yemeyi marifet zannediyorlar.

amerika neden sikik diye sormayin gelenler biliyor. cancun neden sikik diye sormayin bu ilmegi okuyun yaziyorlar iste.

turkiye bir cennet. bunu yalnizca turkiyeyi terkedenler farkediyor. ama turkiyede bozuluyor farkindayim.
  • diger meksikalilarin, bilhassa cancun oncesi bolgenin tek merkezi olan meridalilarin grincun* dedigi yerdir. bizim gozumuzde, yucatan yarimadasinin geri kalan kiyilarinin rahat birakilmasi icin meksika devleti tarafindan kapitalizme verilmis bir fidyedir. her turlu maymunluk dondugu icin buranin gecekondu mahalleleri tiksinclik bakimindan meksika city gecekondu mahallelerine basar. amerikan genclik jargonunda cancun'a gidilmez, tecrube itibari ile cancun yapilir. misal: (i've done cancun) ayrica (bkz: corona)
  • sehirden cok bolge ismi olarak da anilir, merkezi ve cevresinde masmavi plajlari, yemyesil palmiye agaclari ile fotosoptan yapilmis manzaralarla karistirilabilecek yerlerle doludur. mayalarin piramitleri, su alti sehirleri, kucuk adalari ve dogal parklari da gorulesi dunya eserleridir. meksika'nin en gelismis ve en guvenli bolgesi olmasi sebebiyle yilin dort mevsimi abd'li turist akimina ugrar.

edit: hic kimse quintana roo bolgesine gittim demez, cancun'a der. bu abd'den meksika'ya kaymis bir aliskanliktir. los angeles'e gelen birisi, hollywood'a, burbank ya da santa monica'ya gidince de kendini los angeles bolgesinde diye soyler. l.a ornegi kuzey amerika'daki bircok buyuk sehir icin gecerlidir.
  • turistlerin gelip para dokmesi icin kurulmu$ bir $ehir. bu nedenle pek bir sevimsiz. otellerin yogunla$tigi bolgeden acildikca ancak meksika'da oldugunuzu hatirliyorsunuz. tabi bana ne meksikasindan ben bembeyaz kumuma, turkuaz suyuma bakarim demek de olasi. yalniz dikkatli olmak lazim, cancun'un dillere destan kumu bizim kaldigimiz otelin onunden bir gecede (yagmurlu, firtinali ve bol dalgali) 1 m kadar cekilmi$ti-suyun falan yukseldigi yok, bildigin erozyon. bir onceki gun bizzat kendim ayak parmaklarimi bandirmami$ olsaydim o kumlara, kesinlikli imkan vermezdim boyle bir $eyin olacagina. tuhaf.

gidilecek mevsimi iyi ayarlamak gerekiyor firtinalara yakalanmamak icin. ben kasim'da gittim-secme $ansim yoktu (konferans). bir iki gece, benzerini cok az gordugum $iddette yagmur yagdi ama geri kalan zamanda hava guzeldi. otellerin oldugu bolgenin bir tarafi deli gibi dalgali iken diger tafafi sakin diye okumu$tum. kaldigimiz otelin plajinda (firtina sonrasi plaj falan kalmasa da) surekli kirmizi bayraklar cekiliydi. aradan kayalar gozukmeseydi kirmizi bayrak falan sallamadan atardim kendimi dev dalgalarin icine cunku denizin rengi insani hipnotize edecek derecede turkuaz ama i$te i$in ucunda pekmezi akitmak var.

evveet, cancun sikici dedik, ama bu yakin mesafede gorulecek muhte$em yerler olmadigi anlamina gelmiyor. atla feribota, iki adim otende isla mujeres. mis. hem ucuz, hem turistik, hem mexican. deniz desen dalgasiz, kum desen cancun'dan supurulenler buraya gelmi$. mis demi$ miydim?

downtown cancun (el centro) nasil bir $eymi$ diye merak edenler, dikkat! cok aradik, cok kaybolduk (arabayla) ama bulamadik bir turlu. yani bulduysak da adana oto sanayi tadinda bir yer -ki bu daha feci- o yuzden aramalarimizin sonuc vermedigini du$unmek istiyorum.

guneye indikce $norkelle gezmek icin ideal bayagi zengin mercan resifleri bulunuyor. hizmette de sinir yok. bizi kayigiyla resiflere goturen ingilizce bilmeyen meksikali dayi, dipten sunger cikarip deniz gozluklerimizi parlatmi$, snorkeliyle vatozlari durtup kacirmi$tir biz gidi$lerini izleyelim diye. kendimi memleketimde hissettim o an.

cancun'a 60 km mesafede cozumel denen buyuk bir ada var, hakkinda guzel $eyler okudum ve duydum ama gitmeye firsatim/zamanim olmadi.

ve tabi ki (bkz: chichen itza). cancun'a 2 saat mesafede maya kalintilarinin bulundugu muhte$em yer. nefes kesici (aslinda o kadar nemli ki gercekten de pek nefes alamiyorsunuz, olsun). buyuleyici. cancun'a kadar gidip burayi gormezseniz doverler adami. ona gore.
  • yucatan yani mayaca geyiklerin diyari olan yarimadada yer alan, mayaca anlami yilan yuvasi olan meksikanin sudan ucuz tatil cenneti. new yorkta gorulen meksikali hatunlara nazaran cok daha guzel meksikalilar var burda. ayrica grande culo brezilyalilar dolu. gelince mutlaka playa del carmen ve gitmezseniz olmeniz gereken chichen itza'ya ugrayin. 1000 yil onceki mayalarin aslinda simdiki meksikalilardan cok daha ilerde oldugunu gorun. ayrica sahillerde seks olayi gunduz degil fakat gece herkes dagildiktan sonra mumkun yoksa mykonos'ta ki gibi herkesin ortasinda sikis yok burda.
  • oteller bölgesi las vegası aratmayan abd vatandaşlarının çokca tercih ettiği meksika sınırları içerisinde yer alan bir sayfiye kenti. ucuza bir yer arıyorsanız sehir merkezinde kalmanız ve oteller bölgesine belediye otobüsleriyle gitmeniz tavsiye edilir. yürüye de bilirsiniz ancak sıcak havada yürümek sıkıntılı olabilir. aralık ayında turkuaz sularında cıbı cıbı yüzebileceğiniz güzel plajlar mevcuttur. lüks otelleri biraz bizim güneydeki oteller gibi plajları parsellemiştir; açıkta bir halk plajı bulup girmeniz için aranmaniz gerekebilir. otobüs kullanmadan turkuaz denize giricem ben hem de böyle sayfiye yeri havası yaşayacam derseniz seçeneğiniz playa de carmen olmalıdır. cancundan minibüslerle playa de carmen'e ulaşıp daha mütevazı bir ortamda tatilinize devam edebilirsiniz. burda sokakta taco yerken dikkat edin taconuz kaplumbağa etinden olabilir. başıma geldi ordan biliyorum çok kötü bir tadı vardı bi baktım camekanda kaplumbağa başı ve ayakları var.
  • turistik yerlerden, bugüne kadar gördüğüm ve gittiğim en güzel ikinci sahile sahip şehir! karayip denizine kıyısı olduğu için suyu sıcaktır. meksika’nın en güvenli şehirlerinden biridir. havası çok güzel, suyu sıcacık, kumsalı ise ipek gibi …
    amerikalılar tarafından özellikle, muadili turistik yerlerden (maldivler, hawaii vs) daha ucuz olması nedeniyle tercih edilir. deniz mahsülleri çok lezzetlidir. avokadonun bile tadı çok daha güzeldi açıkcası…
    doğa o kadar güzel ki, fotoğraflarda çirkin çıkma ihtimaliniz yok neredeyse … (gülen sımayli)
    ps. en güzel sahil valencia, ispanya… gördüklerim arasında tabi! ama suyu buz gibiydi, okyanus olmasından dolayı …
hesabın var mı? giriş yap