• ölümü hakkında ben çocukken de çok fazla spekülasyonun döndüğü dövüş ustası.

benden bi kaç yaş büyük amcam bruce lee'nin ölüm sebebini şöyle açıklamıştı: ' adam 3 ay daha yaşasaymış kurşun geçirmez olacakmış, o yüzden onu 3 ay içinde pıçaklamışlar.'
  • namına efsaneler anlatılan usta dövüşçü.

"karnına bıçak işlemiyormuş 3 ay daha çalışsa mermi de işlemicekmiş" yalanını çıkaran her kimse gelsin bir bira ısmarlayacağım, zira nasıl salladıysa tüm türkiye'yi inandırmış.

mınçıka ile masa tenisi oynama ve sigara yakma sahneleri gerçekse önümü ilikleyip büyüksün abi demek istiyorum ruhuna.
  • küçükken* muhabbeti edilirken, bir tane çok bilmiş 5. sınıf bebesi gelip:

"lan bilmiyonuz, konuşuyonuz. bilmemkim kalbine ölüm vuruşu yaptı, sonra kalp krizinden öldü",şeklinde ağır bir sıkış yapmıştı bruce lee hakkında. hayır ben de hastalığından öldü filan diyorum*, sonrasında şakşakçılarıyla gülüp dalga geçmişlerdi bizimle. ulan 20 yıl geçti unutmadım o sahneyi. o bebeyi bulsam aynı vuruşu tatbik edicem, o derece kin biriktirmiş zihnimde..
  • bruce lee amerika' ya geldiği sıralarda çinliler, dövüş tekniklerini batılılara öğretmek konusunda çok tutuculardı. çok büyük tepkilere rağmen bruce lee, açtığı spor salonunda herkesi, ayrım göstermeksizin eğitmeye başladı. bunun üzerine rakip spor salonlarından birisinin meydan okumasına karşılık verdi (zaten bu tip meydan okumaları karşılıksız bırakmamasıyla ünlüdür. hatta amerikaya gelmesinin nedeni çinde başının belaya girmesine az kalmış olmasıdır). dövüşte kendini çok güvenmiş fakat maçı zar zor almıştır. bunun üzerine çok yoğun bir çalışma temposuna girmiştir. fiziksel çalışmanın yanında birçok dövüş tekniği kitabını incelemiştir. bu konuda gerçekten çok geniş -eskrimden boksa kadar- bir kütüphanesi vardı. bu çalışmaları sonucunda da jet kun do isimli kendi tekniğini geliştirmiştir. öğrencileri arasında steve mcqueen, kerim abdul jabbar gibi ünlüler de vardır.
  • "insanlar bana sürekli olarak sorarlar: bruce gerçekten de o kadar iyi misin ? ben de derim ki: eğer sana gerçekten iyi olduğumu söylersem böbürlendiğimi söylersin. ama sana iyi değilim dersem de yalan söylemiş olurum"
  • öldürülmüştür. artık iyiden iyiye güçlendiği için devlet tehlike olarak gördü kendisini. hatta rahmetlinin son zamanlarında kurşun dahi işlemiyormuş artık. zehirli iğneyle öldürdü devlet. hatta iğne bile girmemiş matkapla zorlayarak delip öyle sokmuşlar iğneyi. bizim nesil iyi bilir bu olayı.
  • "kolay bir hayat için dua etmeyin, zor olana dayanmaya güç için dua edin." demiş efsane.

edit: 900. entry'im büyük ustanın ruhuna armağan olsun.
  • 33 yaşında ölerek yaşlanmayı da dövmüş büyük usta.
  • cin asillidir kendisi.. 1972 civarlarinda hala anlasilamayan bir hastaliktan ölmüstür. cok fazla muzdarip oldugu bas agrilarindan kurtulmak icin kullandigi bir hapin, beyinde anlasilamayan bir soruna yol actigi ve bu nedenden dolayi bir arkadasinin evinde yeni bir senaryo uzerinde calisirken fenalasip, hastanedeki ilk mudahele sirasinda öldügü bilinmektedir.
    öldügü sirada, enter the dragon filminin cekimleri bitmis fakat daha galasi bile yapilmamisti..
    cevirdigi film sayisi azdir.. ilk cevirdigi film fist of fury'dir..
    jeet kune do isimli teknigin ilk uygulayicisi ve ogreticisidir.. ssg, bu teknige "yilan turna teknigi" demektedir :)
  • çocukken bandırma'da yüzlerce filmini seyrettim ben onun. her hafta yeni bir afişi asılırdı, "bruce lee, öldüren göktaşı", "bruce lee, topoş ejder" falan. her filminde biraz farklıydı. "tekniği geliştikçe kendisi de değişiyor, bıçak işlemiyormuş, yakında mermi de işlemeyecekmiş" der kendimizi avuturduk. sinema çıkışında birbirimize bir saat uçan tekmeler atıp, yerlerde yuvarlanıp, eve gidince gerçek bruce lee olan valide hanımdan dayağımızı yer otururduk. aslında sadece beş filmi olduğunu öğrendiğim zaman epey büyüktüm, yıkıldım. o günden beri çinlilere de, sinema sahiplerine de güvenmem. hepsi birbirine benziyor ibnelerin.
hesabın var mı? giriş yap