• macbook fiyatları ile kahkaha attıran firmadır.

munihte bir apple mağazında 1.049 euroya (2100 tl) satılan macbook pro'nun daha düşük modelini, hiç utanmadan sıkılmadan 3200 tl ye satan firma.

aradaki fark 1100 tl

şimdi 10 gün sonra için istanbul-munih gidiş dönüş uçak bileti (www.flypgs.com den bakınız) vergiler dahil ortalama 350 tl.

kaldı 750 lira

hadi munihte 4 gün kalalım. hostel fiyatları günlük 15 euro (30 tl) 4 günden 120 tl konaklama. bu dört gün süresinde munih birası içmek istediniz, şinitzel yemek istediniz.. bira barda 3 euro, şinitzel 8 euro. sonra bir bira daha içtiniz.. 2 bira + şinitzel 14 euro, hadi 30 lira diyelim. kahvaltı öğle yemeği de 20 euro tutsa maksimum.. günde 70 liraya bavyera kralı gibi yaşarsınız. 70 x 4= 280 tl

konaklama 120 + yeme içme 280=400 tl yekün

karı kız buldunuz clubbing di kondom du 500 lira olsun. hadi içtiniz ona buna bira ısmarladınız 600 olsun lan.. ya da clubbing yerine araba kiraladınız gezdiniz emin olun 600 u geçmez.

10 euro havaalanı ile tren istasyonu aras.ı git gel 20 euro 40 lira..

750 - (600+40) = 110 tl

cebinizde kalan 110 tl ile duty free den 12 euroya absolut , 24 euroya chivas regal aın 36 euro, 75 tl..

kalan 35 tl ile de eve taksiyle dönün.

(bkz: hesaplayan adam)

yani bilkom sen mi çok aptalsın senden alışveriş yapmayı düşünmüş ben mi bilemedim..

edit: evet uyarı geldi . pasaport, vize falan.. efendim bu hesabın çeşitli yerlerinden kıstığınız an onların parası da çıkacaktır. eve taksiyle dönmeyinn mesela ona buna bira ısmarlamayın, kahvaltıyı hostelde yapın. bakın yine bilkomla ayın fiyata geldi.

tax back ile verdiğiniz paranın %8-10 arasını almanız da cabası..
  • ben grafikerim. dolayısıyla kullandığım imac; elim, ayağım, ekmek teknem... 2 hafta önce tam matbaya gidecek işleri bitirmiş, harici diske atmak üzereydim ki bilgisayar kilitlendi. sonrasında açmaya çalıştığımdaysa ekranda yanıp sönen bir soru işareti belirdi... yaşadığım paniği, üzüntüyü kelimelerle tarif etmem imkansız...

her zaman çalıştığım servisi aradım, meğer artık teknik destek vermeyi bırakmışlar, sadece satış yapmaya başlamışlar. sabahın 9'u öğlen işleri matbaaya yetiştirmem gerek... sürem azalıyor...

bende tanımadığım bir servise bilgisayarımı teslim etmek yerine bilkomun sitesine girip "yetkili servislerinden" bana en yakın olanını seçip iletişime geçtim. bilgisayarımı hemen getirebileceğimi, gün içinde sorunun çözüleceğini söylediler...

kısmen rahatlamış olarak kucakladım imac'i ve kadıköy rıhtım da bulunan "tcs bilgisayar" adlı yere götürdüm... görüştüğüm bayana sorunun hard diskten kaynaklandığını, yenisiyle değişmesi gerektiğini bildiğimi anlattım... o da gün içinde beni arayacaklarını ve sorunla ilgili detaylı bilgi vereceklerini ve onaylarsam sorunun akşam saatlerine kadar halledileceğini söyledi...

nasıl buraya kadar işler tıkır tıkır değil mi?

saat 16:00 civarı aynı bayan beni aradı ve bilgisayarımda ki sorunun "hard diskten kaynaklandığını ve değiştirmem gerektiğini, 500gb'lik hard disk için 420 tl gibi cüzi bir fiyat istediklerini, eğer hiçbir şey yaptırmayacaksam 80 tl sorun tespit bedeli ödemem gerektiğini, eğer bu çok geldiysede bilgisayarın içini temizletmem ve bir gün sonra almam karşılığında 50 tl ödeyeceğimi" söyledi...

kanın beyne sıçrama hadisesinin gerçek olduğunu anladığım an, o andı işte…

denize düşen yılana sarılır misali, ücret bölümünü içime sindirmeye çalışarak, bilgisayarıma takılacak hard disk hakkında bilgi almaya çalıştım ve aramızda şöyle bir diyalog yaşandı…

baykuş: xxx hanım, takılacak hard disk hakkında bilgi alabilir miyim?
    xxx : bilgisayarınıza en uygun olan hard disk takılacak efendim…
    baykuş: işte onu soruyorum özellikleri ne olacak acaba?
    xxx: siz bize onay verir vermez yetkili kişi karar verecek ona..
    baykuş: içine ne takacağınızı bilmeden onay vermem biraz saçma değil mi? bilgi istiyorum sadece… sonuçta 420 tl ödeyeceğim, nasıl bir hard diskmiş bu, merak içindeyim…
    xxx: mac'ler için üretilmiş özel bir hard disk olacak efendim…
    baykuş: bakın herşey mac için özel üretilebilir ama hard disk dediğiniz şey tüm bilgisayarlarda aynıdır… siz kendi markanız adı altında sıfırdan bir mac-disk ürettiyseniz ayrıca tebrikte edebilirim sizi, yeter ki bir marka adı falan söyleyinde iş uzamasın…
    xxx: siz yanlış biliyorsunuz, mac için özel ………..
    baykuş: tamam siz kapatın bilgisayarımı almaya geliyorum ben…
    xxx: yalnız sorun tespiti için 80 tl ödeyeceksiniz…

olay yerine geri döndüğümde teknik ekipten biri şansıma oradaydı. yukarıda geçen diyoloğu anlattım. adam tam haklı olduğumu söylerken "xxx" adlı bayan iki elini beline koyarak bende bunları anlattım sizeeee" diye bir çıkışta bulundu.. telefon görüşmelerinin kayıt altına alındığını bildiğimi ve hemen dinleyebileceğimizi söylediğimde ise abuk subuk şeyler söyleyip bir afra tafrayla arkasını dönüp gitti…

bende "müşteri destek"ten hakkını almış bir mağdur olarak, hak ettikleri(!!!) 80 tl'yi ödedim, aldım imac'imi koşar adım uzaklaştım dükkandan…ordan gold'a giderek western digital'in 1 tb'lik hard diskini 175 tl'ye aldım. youtube saolsun, öyle detaylı videolar vardı ki, kuzenimle beraber imac'in içini açıp bir güzel yenisiyle değiştirdik…

bu arada imac'in altında rem takmak için bulunan vidayla tutturulmuş bir kapak var. bilgisayarın içini açmaya çalıştığımızda tcs deki teknik ekibin o vidayı yamulttuğunu farkettik… kapağı kırarak çıkartmak zorunda kaldık… ayrıca içini açtığımızda kabloların hiçbiri birbirine bağlı değildi… sökmüşler… amaçları muhtemelen onlara muhtaç kalıp geri dönmemizdi…

sonuç olarak bu kadar kötü niyetli bir firmayla karşılaşma sebebim "bilkom"… bilkom kadar büyük bir firmanın "yetkili servisleri"ni araştırması, kaliteli ve güvenilir hizmet sunduğundan emin olması gerekmez mi???
  • evet, macbook pro 15 inch 2.0, amerika'da asagi yukari kdv ile 3.500 ytl'ye gelir, turkiye'de ise 6.000 ytl'ye [gunun dolar kuru ve amerika fiyatina bilincsizce %18 kdv eklenerek elde edilmis veriler diyelim].

bakariz ki arada 2.500 ytl'lik bir fark vardir. ne yapariz? 2.500 ytl ile bir gidis-donus abd ucak bileti alir, artan para ile bir hafta new york sokaklarinda takilir, macbook'umuzu alir doneriz. boylece, "macbook alana, amerika seyehati bedava" olur, olma mi?

bence, bilkom'da bunu dusunmus olmali ki boyle bir fiyat ativermis ortaya.. hayirlisi.
  • - yeni ipad'in veya iphone'un amerika'da tanıtımı yapılır.
    - türkiye'de apple yetkilisi olmayan satıcılar ön sipariş toplarlar.
    - bilkom'dan ses çıkmaz.
    - cihazlar türkiye'de satılmaya başlar.
    - bilkom'dan yine ses çıkmaz.
    - artık pazar bir nebze doymaya başlar.
    - bilkom'dan bir yetkili çıkıp ve işaret pamağını sallayarak "olm varya hepiniz çok pişman olacaksınız, kerizler. biz onları acayip ucuza satacaktık lan :(" diye açıklama yapar.
    - bilkom, böyle sanki bir bavul kadar cihaz getirtir ve kaşla göz arasında birilerine satar.
    - artık pazar doymuştur ve bahsedilen cihazlara eskisi kadar rağbet yoktur.
    - bilkom'dan hala bazı modeller temin edilememektedir.
    - (başa dön)

şimdi bakıyorum, iphone satacaklar güya. sadece 4s var. yani o da yok da zaten. bunun 3gs 8gb, 4 8gb modelleri de çıktı ve başka sitelerde de satılıyor. alanlar gayet sorunsuz kullanabiliyor. sen neden satmıyorsun? ben senin yerinde olsam gider apple'ın kapısında yatarım. bana ürünlerden şu kadar ayıracaksın, şu kadar yollayacaksın diye sık boğaz ederim. herkesten önce ön sipariş açar ve müşterinin çoğunu kapatırım.

ama yok. böyle miskin ve kurnaz bir politika var. bunu da neden yazıyorum. çünkü başka bir satıcıdan aldığınız veya yurt dışından getiridiğiniz, cihazınız bozulduğunda garanti kapsamında apple'ın yetkili satıcısı bilkom'a tamir ettiremiyorsunuz. bu durum, yukarıda yazdığım gibi satışları çoğunluğu bilkom yapıyor olsaydı gayet mantıklı olurdu. fakat, tam tersi işlemekte.

yakında stokta... ön sipariş topla veya ne zaman gelecek arkadaşım bilgi ver. ben de ona göre alayım veya almayayım. orta çağda mı yaşıyorsun sen? kervanla mı geliyor ürünler? "efendim, iphone yüklü kadırgamız iki ay önce new york'tan yola çıkmış. şu an portekiz açıklarında olmalı. kısmetse önümüzdeki ay limana demirler." nasıl distribütörsün anlamadım...
  • web sitelerinin ana sayfasina steve jobs'un resmini koymuslar. uzerine de "seni ozleyecegiz" yazmislar, resmi gecebilmek icin "tamam" dugmesine tiklamaniz gerekiyor.

"tamam" ne yahu?
  • insanda kar$ilarina cem yilmaz'i cikarip:
    "bilkom, sozum sana! yillarca mac'i pahali bir $ey gibi tanittin, kafana gore fiyat dayattin, bizim gozumuzu korkutup paramizin son kuru$una kadar emdin. ama unutma: mac de olsa makul bir fiyata satilabilir." falan diye zirvalatma hissi uyandiran firma. $imdi gorecegiz dunya alem 150 dolara ipod shuffle, 500 dolara mac mini alirken bize kactan giydirmek isteyecekler.
  • bilkom call centeri ile aramda geçen konuşma :

onyx re2 : merhabalar, 15.2" aluminium powerbook alacaktım da bir sorum olacaktı
    bilkom : beyefendi bu tür sorularınızı yetkili satıcılarımıza sorun

onyx re2 : yok sorum şu, yeni powerbooklarda gelen apple sudden movement sensor ( (bkz: apple motion sensor) (apple ani hareket sensörü , powerbook düşerken yada salladığınızda bu sallamayı algılayıp hemen diski durduran sensör) yeni powerbooklarda var mıdır? web sayfanızda var ve ben emin olmak için aradım...

bilkom: 5 dakika sessizlik sonra geri gelir görevli ve beni yarar : " bizde öyle bir özellik yok, olmadı, ama sonylerde varmış..."

vahhh bilkom vahhh
  • apple store istanbul zorlu avm'de kendi bayisini açtığı için, daha fazla apple distribütörlüğünü yapamayacak şirket. bu yüzden apple logosu kalkmış olabülü.

ilgili sözleşme bitmeden distribütörlüğün bilkom'dan alınmasından doğacak maddi tazminatın meblağını düşünemiyorum. ama apple da keriz değildir herhâl.

bilkom ceo'suyla yapılan bir röportajda, daha çok bilişim sektöründe danışmanlık yapacaklarını beyan etmişti yanlış hatırlamıyorsam. zaten apple ürünü satamadıktan sonra başka ne yapılabilir ki?

birkaç bir şey daha vardı ama unuttum; ama sıkıntı yok, editleriz.
  • fiyatlama politikasıyla bir apple kompüter sahibi olmamızı sonsuza kadar erteleyecek gibi görünen müessese. bilimum dağıtıcı, mümkün olan en düşük kar marjıyla pazar payını artırmaya çalışırken, bu beyler "farklı düşün" konsepti dahilinde fiyatlara olabildiğince abanıyorlar gibi. muadili bir pc'nin 1000 dolar fazlasını verebilecek bir avuç tuzu kuru arkadaşa (ne mutlu onlara) seslenir gibi hallleri var. biraz daha uygun bir fiyat politikasıyla artacak olan kullanıcı kitlesiyle uğraşmama eğilimi de var sanki. marjinal bir sol fraksiyon gibi "küçük olsun, benim olsun" havasındalar. bilmedikleri, bilişim sektörü için duvarların çoktan yıkılmış olduğu. apple bile anladı da bunlar hala seksenli yılların konforunu yaşamaya çalışıyorlar. 4000 küsur ytl'lik dizüstü modellerine bakarken aklımdan bunlar geçtiydi. mundar deyiverdim dizüstüne, görevli "mundar değil o beyfendi, erişemediğiniz için öyle gelmiştir!" diyerek beni uzaklaştırmıştı. apple/bilkom ile ilgili son anımdır...
  • fiyatları şişirerek türkiye'de macintosh kullanımının az olmasına neden olan şirket*
hesabın var mı? giriş yap