• pudra sekeri olmadan yenilemeyecek olan adana'ya ozgu bir tatli. nisastayi kisik ateste ve devamli karistirirarak yapilir. eger islem aksatilirsa nisasta topaklanir*. omur torpusu olan bu karistirma islemi genelde "evin kucugunu keklemek" yontemiyle yaptirilir:

anne : - say bakalim kac defa karistirinca kivamina gelecek
    kucuk kek : (bir saat sonra) - 627 defa anne...
  • adana yöresinde yaygın olan gül şerbeti ve rendelenmiş buz ile yapılan ilginç ve güzel bir tatlı türü.
  • allam bismillah töbe töbe yarappi...

sözlükçülerin başından geçen doğaüstü olaylarda mı daha iyi durur burada mı bilemedim tam. bana bi haller oldu da.

haftasonu ilk kez gittiğim adana'da bu meretin ismini duydum, cafe ora diye bi mekanda da yedim. iyi fena bişey değil. beğendim hatta, özellikle gölgede 35 derece sıcakta göynümü serinletti. yanında meyvesi, dondurması falan, hoş... mekan ise pek acayıptı, girişi bicici gibi üst kata çıkınca gayet konser ortamına müsait kocaman bir bar, balkonu ise yine basit bir cafe balkonu.

henüz mekanın esrarı kafamda dolanırken, bugün sözlüğü açtığımda karşıma otomatik olarak gelen entry ve başlık dumur etti, mal gibi kalakaldım. dikkat çekerim; (bkz: #4004885)
    neden 7 yıldır bir kez bile bu başlıktan bir entry çıkmadı da karşıma yedikten iki gün sonra çıktı ha?
    oha töbe bismillah yaa.
  • yaz boyunca dilim ve dişlerim pembe gezmeme sebep olan mükemmel tatlıdır.
    kısmetse bu bayramda 86 tabak yemeyi planlıyorum. özledim be sözlük :(
  • adana sıcağında buz gibi yiyince iyi gidiyor işte. buzlu tatlı. başka bir numarası yok. hiç bir adanalı da "bizim bici bicimiz var yesen çok seversin" diye övünmez zaten.
  • insanların ya sevdiği ya da sevmediği bir tatlıdır..ilk denemede bir daha yenip yenmeyeceği belli olur..nişastanın tatsızlığı ve ağız içinde anlamsızca dağılışını pek çokları sevmez..dileyen sırf serinlemek için rendelenmiş buz üzerine şerbet döküp yiyebilir..bazı yerlerde içine meyve parçacıkları koyarlar ki yeni tat arayışlarını takdir etsek de bici bicinin aslı nişasta+buz+şerbet+gülsuyu birleşiminden ibarettir, öyle sevilir, öyle yenilmelidir..
  • seyyar satıcılardan yenmesi makbuldur...cafelerde yemeyiniz beceremiyorlar...
  • tatlı değildir.

adana mersin gibi yerlerde yazın sıcağında götünden solumaya başlayınca yediğin birsey işte. adana'da abartılan birsey degil.
  • bursa da bol bulunan tatlıdır.
  • bir adanalı olarak bici biciye (bundan sonra bici olarak anılacaktır) tatlı denilmesi nedense ağırıma gidiyor. bici lan o. tatlı değil. tatlı gibi bir kategori içine sokamazsınız bunu. bici adana sıcağından kurtuluş için bir çeşit acil yardım kitidir. dostlarla ucuza oturup, serinleyip, keyifle muhabbet edebileceğiniz bir ortak paydadır.

bicinin içeriği neredeyse yiyene kalmıştır. meyvelisi, pudra şekerlisi, gül suylusu... bence gül suyu olmazsa olmazdır. ama bazıları çok koyar tadı bozar. az miktarda bulunmalıdır. o gülün hoş tadı ağza gelmelidir. fazlası değil.pudra şekerlisini beğenmem. şerbetini bicicinin kendisi ayarlayacak. damak tadımıza uygun yapan şerbetçiye gideceğiz. kim işinde usta kim değil bilelim yani değil mi? biciye fazladan şerbet katmak hamervahlıktır. buzun erimesini bekleyeceksiniz. öyle şerbeti doldurup buzu eritip hüp diye içinize çekmeyeceksiniz. bici yanında getirilen pipete aslında gelenekçi yanımla karşı olsam da kaseden tabağa dökülen suyun araya gitmemesi için ve kullanışlı bir yöntem olduğu için pipet ile bici suyunun içilmesine karşı duramıyorum. ama kaşığı da kullanmak gerekir, yoksa kaşığın boynu bükük kalır ve yemek yerken lokmaların lezzetinin hepsini damağınıza bırakmaz. ayıkıyon nu gardaş?

ben gelenekçi bir adana yöresel tatlar dilencisi olarak bici üstüne buz, hafif gül suyu ve tabi kırmızı renkli olan şerbetten başka bir şey kattırmıyorum biciye. meyve yiyecek olsam manava giderdim değil mi?

bici yenen mekan açık hava olmalıdır kesinlikle. ama aynı zamanda gölgelik olmalıdır. öyle rahat koltuklarda bici yenmez. tahta ya da plastik sandalyelerdei bir ayağı boşta olduğu için sabit durmayan masada yenilmelidir bici. böylece kaseden tabağa düşen bici suyunu masaya dökmemek için emek verecek ve biciye gereken saygı ve özeni göstermiş olacaksınız.

ey bici sen ne mübarek bir yiyeceksin,
    yiyecek desem değilsin,
    içecek desem değilsin.
    sen her şeyden güzelsin,
    gurbette özlenensin,
    bal dolu bir peteksin
    bu alemde teksin.

denetime giden bir arkadaşın paylaştığı bici resmi gecenin bu vakti bu gurbette mahsur kalmış adanalıya bunları yazdırdı. ey bici sen nelere kadirsin...
hesabın var mı? giriş yap