• hayatinizdan sizin belirlediginiz aralikta 1-1,5 saatin bo$a gitmesini kabullenmenizdir. bir koltukta sadece oturursunuz, iki kelam laf ederseniz edersiniz. baska birisi de kafanizda gereksiz yere uzayan killari makas vb gibi araclarla kirpar. koyundan tek farkiniz sizin bilincli olarak kirpilmaya gitmeniz koyunun ise zorla goturulmesidir. kadinlarda bu surec kuafore gitmek olarak nitelendirilir (kuafor berber degil mi yani) ve 3-4 saate cikar ki nasil bir zaman israfidir belli degil.
  • 1,5 sene sonunda bugün yaptığım. pandemiden beri gidememiştim. kısmet memleketimdekş berberimeymiş. sağolsun kırıklarımı aldı, bıyıklarımı düzeltti, sakala şekil verdi, enseyi bir güzel toparladı, kulak kıllarını ağdayla aldı. resmen askerden gelip de hamama giden asker gibi hissettim. aynaya bakıyorum da lan ben bayağı yakışıklı adammışım be yav.
  • bazilari * icin gercekten agir bir yuk, istenmeyen bir sorumluluk gibidir. bir nevi fobi de diyebiliriz.
  • doğru berber seçiminde bulunulduğu takdirde, insan hayatındaki en keyifli zaman aralığıdır. berberin doğruluğu yaşına, görgüsüne, çenesine ve makasına bağlıdır. şurası bir gerçektir ki, her berber üç aşağı beş yukarı aynı keser, zaten eldeki malzeme bellidir. dolayısıyla işinin ehli berber bu esnada müşteriyi en iyi şekilde lafa tutan ve ona keyifli vakit geçirten kişidir. bunu yaparken sigara içmemesi, çükü dayamaması doğru olacaktır.

özellikle ense ve üzerindeki saçların tarak üzerinden kesilmesi ayrı bir keyif vericidir.
  • bugün itibariyle bırakmaya karar verdiğim hareket.
    küçüklüğümden beri çektim bu meslek gurubuna dahil olan şahıslardan. bu arkadaşların yüzünden ensemden kıl çıkıyor ötesi var mı? bir insanın ensesinden kıl çıkması kadar rahatsız edici ne olabilir? küçükken enseme ustura vurmasalardı böyle bir sorunum olmayacaktı halbuki. niye vurursun küçücük çocuğun ensesine usturayı? niye?!!
    en meşhuru, en iyisi bile beceremiyor. ne zor işmiş yahu! müşteri iyi dinleyip elindeki makasla istediği gibi kesmek bu kadar mı zor?
    en güzeli makina kardeşim. bırakacaksın saçını uzasın kafasına göre. rahatsız edincede vuracaksın makinaya kafayı. ohh ne güzel!
    son kez gittim bugün berbere, evet!
  • nostalji kuşağında yayınlanabilevek bir program. düşünsenize. resmen berbere giderdik. saçımız böyle papaz gibi değildi. berber bize sürterdi. karşılıklı bakışmalar. yer gelir sekse dönerdi. nerde şimdi bunlar azizim.
  • sizi koyun gibi kırpan birinin şekillere soktuğu hadisedir. bazen berber ibnelik yapıp kısa keser. illa bulmuş bir oyuncak oynayacak ya. geçen günler gittim, diyalog aynen bu;

- selamın aleyküm
    - aleykum selam
    - beni biraz kırpacan mı abi ama fazla olmasın
    - ne kadar kesecez?
    - abi uzun kalcak dicem ama sen gene bizi kırpacan koyun misali
    - tamam "dur" deyince kesmeyi bırakırım o zaman
    - peki

ve haliyle uyku gelir mayışır insan. yarım saat sonra gözlerini açınca bir bakmışın kabak olmuşsun. sövemediğine mi yanarsın, içinde kaldığına mı? ha ben bu entry de ona söveyim mi şimdi? sövmüyorum ulan sövmüyorum!
  • sevmediğim eylemdir. şayet literatürde ''berbere gitme korkusu" olarak tanımlanan bir kavram varsa işte o korkudan bende mevcuttur.

çoğunluğun aksine dişçi koltuğuna değil berber koltuğuna oturmaktan korkarım. saçımın nasıl kesileceğini tarif etmekten ayrı, berberin anlamış gibi kafa sallayıp hiç bir zaman istediğim saç modelini ortaya çıkaramamasına ayrı kıl olurum. tıraş olduktan sonra da bir hafta ile on gün arasında evden çıkmak istememe halim baş gösterir.

normalde sohbet etmeyi seven biri olmama rağmen, yüzeysel esnaf lakırtılarında liderliğe oynayan berberlerin konuşmalarına tahammül edemem, dolayısıyla benim için en iyi berber gereksiz konuşmayan berberdir.

hele mecburiyetten dolayı farklı bir şehirde hiç tanımadığım bir berbere gitmek zorunda kalırsam, o zaman zarfı içinde benden dertlisi yoktur sanırım.

şimdi berbere gidiyorum, gelecek 1 ayımı kurtarmaya. gazam mübarek olsun.
  • eşim saçımı gayet başarılı kestiği için bir müddet yapmayı düşünmediğim eylem.
  • ayda bir severek gerçekleştirdiğim, keyif veren, rahatlatan eylemdir. o kulak kılların yanacak, ensende biten tüylerin (her ne kadar göremesende) uçacak aga.
hesabın var mı? giriş yap