• konu araplarda veya bizde daha fazla satması değil, oyunu yaratan adamların yabancı olması... o yüzden de adam tabikide seni düşman yapacak amk. oyunu türkler yapsaydı, bu sefer de ingilizler, araplar düşman olacaktı.

düşman ve müttefik göreceli bir kavram sonuçta. sen kendini toprağını savunan kişi olarak görürken, araplar da (tarihsel açıdan) kendi topraklarına sonradan gelen türklerden özgürlüklerini almak istiyor. ingilizler ise bildiğin bugünün amerikası işte... görünüş freedom motherfuckers, amaç sömürge.

ruslar ve almanlar napsın... adamlar tüm oyunlarda kötü. gerçek tarihi bırak, alternatif tarihlerde bile.

uzun lafın kısası amma boş beleş insanlarız yemin ederim... oyna geç işte veya kendin yap gücün yetiyorsa. boş yapmakta bir numarayız ama icraat hep sıfır.

ayrıca şunu özelden tartışın amk. battlefield 1 (12) diye giriyorsun, karşına ilkokul tartışması çıkıyor.
  • türk takımına girip tankların önüne yatıyorum. ezip geçenlerin nicklerini tek tek not edip ihbar ediyorum. milli iradeyi yenemeyeceksiniz.
  • oğlum siz mal mısınız, yoksa ağır mal mısınız? açık açık soruyorum.

adam belki 10 senedir oyun oynamadı. millet bizim gibi işsiz mi amk?

hayır, nasıl bir geri zekalılık "ya bu böyle nasıl bilmezsin mağaradan mı çıktın hahahahah" diyebilmek? bana açıklasanıza.

10 yıldır hiç oyun oynamadı belki. ya da 10 yıldır kantır oynuyor adam, bf serisini hiç oynamadı belki? belki bu oyunu merak etti, bu oyunla bf serisine giriş yapacak?

geri zekalı, ben "europe universalis 4'te şu şöyle bu böyle, nasıl bilmezsin?" desem salakça değil mi?

ülkece beyninizin yarısını aldırdınız mı amk? nereye dönsem bir gerizekalı görüyorum.

sniper'lar dürbünden bakınca parlıyor karşıdan. ama siper dürbünü ile gözlerlerse görülmüyorlar. oldu mu?

sinirimi çıkaramadım editi: şuna bak mesela. örnek amacı ile yazıyorum. bu, tek değil yani.

editlere bak.

evet, kardeşim, bir 99 yılından beri böyle sırayla levye ile birbirimizi şişleyebiliyoruz mesela. daha öncesinde quake'te yumruklaşıyorduk falan. yeni mi denk geldi böyle sırayla ölmen?

adam oyunda her gördüğü şeye şaşırmış birkaç saat önce, sonra kendi gibi bir şeye şaşıran adamı eziyor aklınca. bir de bunu favorileyen saz arkadaşları falan var aynı kafadan...

hani daha bir sürü şey söyledim de, yazmıyorum buraya. ama çok söyledim, çok andım haberiniz olsun.

edit2: güya kimin neye şaşırıp şaşırmadığı falan sikinde değilmiş bazı yazarların, ayrıca geyiğine yazmış falan. özel mesaj attı bazı zeka zengini arkadaşlarımız.

yersen tabi. işine gelmeyince "geyiğine yazdım".

herkesi kendiniz gibi zannetmeyin.

edit3: bazı gerizekalılar hala, ama hala söylediği şeyi savunabiliyor.

hadi küfretmeyeyim diyorum ama bizi kendisi gibi salakmışız yerine koyan gerizekalılara karşı susamıyorum.

ulan gerzek.

sen bir sonraki entry'de, bir üstteki entry'i yazan adamla dalga geçmedin mi? işine gelmeyince bana özelden "geyiğine yazdım" demedin mi? önceki entry'nin ilk editinde "süngü nasıl kullanılacak yeaaaaaaa bulamadım beeeen :(" dememiş misin?

ulan geri zekalı. ben quake ile bf1'i mi karşılaştırıyorum? birini "melee attack" ile öldüren birini sen de öldürmedin mi? ilk defa mı "şişliyorsun" birini (burada süngülemek muhabbetini ilk defa yaptığını ve bunun hoşuna gittiğini anlayabilecek kadar akıllıyız tabi ki çok şükür.).

hayır, bir de nasıl mağdur nasıl mağdur, açıklamak zorunda kalmış, yazık yaa...

allah topunuzun belasını versin.
  • sinai'de her kum fırtınası çıktığında her eve teker teker girip kapı pencere ne varsa kapatıyorum.

1 parmak toz oluyor yoksa bütün eşyaların üstü.
  • senaryoda anzak gözünden çanakkale cephesi görevini (haberci) bitirdim ve gayet beğendiğimi söylemeliyim.
    kimin kazandığından ziyade, kimlerin kaybettiğini objektif biçimde anlatmışlar, inanılmaz bir atmosferle desteklenmiş bu bölümler.

meraklısı buyursun : https://www.youtube.com/watch?v=kfypckpny5q

not: video bana aittir, reklam olduğunu düşünen, rahatsız olanlar tıklamasın.
  • buradaki tepkilerden sonra yapımcılar savaşı osmanlı'nın kazandığı ve tüm dünyada hüküm sürdüğü alternatif bir son yapmaya karar vermişler. oyun açılışında da 'tüm dünya türk'ün daşşaaanı yesin' yazısı yer alacamış. tebrikler emeği geçen herkese.
  • çanakkale bölümündeki olaylar şöyle gelişmektedir:

-giriş kısmında osmanlı vatanı işgale girişilmiştir ve anzak gençler ön saflardadır gibi şeyler söylenmektedir.

-cephe çok zorlu bir şekilde gösterilmiştir. giren anzak askeri çıkamamaktadır.

-ilk bölümde başarılı olunca kontrol ettiğimiz karakter tepeden aşağı bakmakta ve ölen sayısız anzak genci görünce sikeyim yapacağınız işi bizim burada ne işimiz var bakışı atmaktadır.

-komutan onca gencin ölümünden kendini sorumlu tutmaktadır.

-sonunda da tepeyi alamayan ingilizler gemiyle bombalayıp kaçar.

-son olarak da türkler çok sayıda asker kaybederek vatanlarını kahramanca savundu gibi bir şeyler söylenir ve bölüm biter.

bu bölümün objektifliğine kimse bir şey söylemiyor sanırım. sorun arap isyanında. o konuda da olaya nereden baktığınıza bağlı olarak fikriniz değişebilir. türk tarafından bakınca bu bir hainlik olarak görülebilir. arap tarafı ise kahramanlık olarak görecektir doğal olarak. 3. taraf olan oyun firmasının gözünden bakarsak da kendi yaşadığı bölgede bağımsız olma mücadelesine girişerek ingilizlerle birlik olan arapların daha haklı gösterilmesi normaldir.

zaten arap isyanı bölümünde osmanlı'nın kötü gösterilmesinin farkında oldukları için çanakkale bölümünde çok hassas davrandıklarını düşünüyorum.

sonuç olarak bu bir savaş oyunu. bundan önceki tüm savaş oyunlarında amerikan askeri olarak vietnam'dan rusya'ya, çin'den ırak'a, afganistan'dan kore'ye her milletin askerine headshot yapmaya çalışırken iyiydi de şimdi mi subjektif oldu?
  • oyunun kapak resmi açıklanmış.

resmi kapak

edit: şabanoğlu şaban olup düşman saflarına sızabilecekmişiz.
  • şu ana kadar bf4'ün ww1 skini giydirilmiş hali gibi görünen oyun. ne var lan bunda diyebilirsiniz. ama burada daha ağır tempolu, genellikle bolt action tüfekler kullanılan bir savaştan bahsediyoruz. herkesin elinde smg'ler, otomatik tüfekler var. millet birbirini patır patır tarıyor aq. bizde bolt action kullanacağız, ww1 havası yaşayacağız diye umutlanıyorduk. tanklar vs. de çok çok hızlı. tabii ki gerçek hayattaki gibi 10 km/saat ile gitmelerini beklemiyorum ama bu kadar çevik olmamalılardı. bilemiyorum, hype'ım azaldı benim.
  • çanakkale savaşı'nın geçtiği haberci (the runner) bölümünün sonunda şunlar yazmaktadır:

"vahşi çatışma 9 ay sürdü ve sonunda osmanlılar uğruna çok şey feda ettikleri zafere ulaştılar.

gelibolu'yu vermediler.

yüz bine yakın osmanlı askeri vatanlarını savunurken can verdi.

onların arasından sonrasında türkiye cumhuriyeti'ni kuracak deneyimli liderler çıktı."
hesabın var mı? giriş yap