• 1/2 bardak ketcap
    1/4 sogan
    2 cay kasıgı esmer seker
    1 cay kasıgı hardal
    1 cay kasıgı worcestershire sosu
    1/2 caykasıgı sarımsak tozu
    1/2 caykasıgı toz kırmızı biber

bunların hepsini karısıtıp 2-3 dk. soganlar pembelesinceye kadar pişirildiginde barbeku sos hazır oluyor. afiyetle tum et yemeklerinde kullanılır.*
  • kuzey amerika'da mangallar genellikle tüplüdür. hatta piknik için bile minik tüplü mangallar kullanılır. ancak tüplü mangal kömür ateşinin tadını vermediğinden o tadı yakalamak için uydurulmuş bir sostur.
  • sevip sevmediğimi kavrayamadığım, her yediğimde değişik hissiyatlar oluşturan iki arada bi derede lezzet
  • gastronomide "paha biçilemez" falan diye mi tanımlanıyor bu sos nedir bilmiyorum ama ısrarla istenmesine rağmen bir türlü gelmeyen sostur.
    ister yemeksepeti notlar bölümüne büyük harflerle yazın, ister telefonda anlatın, kavga ettirir, sinir bozar yine gelmez yine gelmez.

- steakhouse burger menü olsun.
    - tabi.
    - yalnız mayonez ketçap istemiyorum, sadece barbekü sos lütfen.
    - evet
    - barbekü sos
    - siparişiniz 30 dk içerisinde ..
    - barbekü sos dedim. getirmiceksiniz di mi yine? sos? barbekü?
    - çat!
    - ühü

ve yine gelmezzzz..
  • bir süre çalışmış elektrik süpürgesi yalamış yazarları bize gösteren sos.
  • arkadaşlarımın hiç biri sevmiyor bu sosu. her aldığımda "kömür gibi tadı var", "onu neden sever insan?" aşağılamalarına maruz kalsam da seviyorum olum bunu. yıldıramazsınız beni.
  • kül kokmasının yadırganamayacağı, zira yiyeceklere barbeküde yapılmış tadı vermesi için imal edilmiş sos.
  • ilk kez denendiğinde bir çok insanda "bu ne lan nasıl yiyorsunuz bunu" tepkisi oluşturmaktadır. aradan bir süre geçtikten sonra ikinci bir şans verilmelidir. (bkz: kendimden biliyorum)
  • başkalarını bilmem ama, marmelata sigara izmariti basılmış gibi bir tadı olan burger kink sosu marmelata sigara izmariti basılmış gibi bir tadı olduğu halde nasıl o kadar muhteşem olabiliyor meçhuldür.
  • burger king'in bağımlılık yapan sosu.lakin artık 25 kuruş
hesabın var mı? giriş yap