• sucu saz calmakmis
  • çok, çok uzun zaman önce istanbulda kaldığım zaman bir arkadaş tanımıştım.kendisi diyarbakırlıydı.ismini sorduğumda isminin bahtiyar olduğunu söyledi bana.günde iki sefer dörder saat arayla götürüyorlardı işkenceye geri getiriyorlardı hamur gibi atıyorlardı.tek söylediği şey adım bahtiyar diyordu başka birşey söylemiyordu.97 gün boyunca tam 97 gün boyunca gerçek adını hiç kimse öğrenemedi.ve sonra cezaevinde karşılaştık.incecik dal gibi bir çocuktu.bütün dileği dışarı çıkacağım zaman-ondan önce çıkacağım için- çok önceleri çıkacağım için diyarbakırdan gidip bağlamasını almamdı,onu kullanmamı istiyordu.kuru soğan yetiştiriyordu bardak içinde.yaşayan arkadaşlarım vardır mutlaka içinizde.onu yeşil soğan haline dönüştürüyordu.çiçeğimiz ne yazık ki oydu başka bişey yoktu.sonra ben dışarı çıktım.onu uzun zaman göremedim.sonra yozgata gitmiş onu öğrendim.bir gün çok büyük bir tesadüf diyarbakıra giderken gazetede beni çok sarsan bir resimle karşılaştım.bir ölüm ilanındaydı bahtiyar.cezaevindeyken bildiğim bir tek şey vardı geride kalan,tam ölüm ilanındayken öğrendim gerçek ismini ve diyarbakıra gittim.müthiş bir cenaze töreni vardı.herşeyden önce bahtiyar çok güzeldi.bildiğim bir tek şey vardı.diyarbakırlıydı.kod adı bahtiyardı.

edit:orjinal konser kaydı.
  • ...bahtiyar sizi cok severdi
    ve bahtiyarlar sizi cok cok sevecek ...
  • ..
    gazetede cikti uc satir yaziyla
    uzami$ sakali, catlami$ saziyla

birileri ona olmedin diyordu
    olum ilaninda huzunle guluyordu
    ..
  • diyarbakırlıymış kendisi....
  • çocukça sevdiği çiçeği sularken kimseyle konuşmayan biri
  • aslında "mutlu" demek değil bu. mutluluk verene erişmiş, onunla doygun manasına gelir. tek doğru kullanan gördüm bunu; birhan keskin:

"ben seninle sevgilim, mutsuz ama bahtiyardım."
  • baht-ı yâr, yani kişinin kendi bahtına yâr olması, bahtıyla dost olan anlamında.

günümüzde mutluluğa atfedilen anlam biraz sahte gibi, anlık hazlara indirgenmiş sanki..zevk peşinde koşanların dilinde hırpalanmış bir kelime artık mutluluk.

kaderle dost olmak, onu olduğu gibi kabul edebilmek daha gerçekçi ve iyileştirici. bahtiyar'ın mânâsı hâkikatten bir iz taşır gibi gelir bana hep. kaderle meselesi kalmamış, iyileşmiş ve iyileştiren insan nasıl da bahtiyardır:)
  • eski türk filmlerinin memnuniyet ölçüsü
  • yıllar geçer birgün bir de bakarız elimizde kitabı imza kuyruğunda beklediğimiz amcadır *
hesabın var mı? giriş yap