• türklerin dünyaya kazandırdığı en önemli buluş olmakla beraber türklerden başka içeni de yoktur.
  • mönülerde nedense adı yerine tarifi(special turkish drink made with yogurt) hatta anlam ve önemi (traditional turkish drink made with yogurt) yazan sıvı. e arkadaşım rakıya nasıl traditional turkish drink made with anise and grape demiyorsan doğrudan rakı diyorsan ayrana neden ayran demiyorsun ki? kim istedi senden ayranla ilgili fikir ve görüşlerini kompozisyon halinde mönüye yaz manı?
  • yunan bir kıza içirmiştim, ilk yudumdan sonra "bizim ulan bu!" diye bağırmaya başladı. yunan sahipleniciliği böyle bir şey olsa gerek.
  • avrupalıların pek bilmediği bir içecektir.

bir zamanlar prothedop barda çalışırken başına gelen bir diyalog.

sophia (çok seksi ingiliz çıtır bayan)

sophia: what's this white stuff (bu beyaz şey de ne böyle)
    pro: it's called ayran (ayran bacım bu)
    sophia: what's this ( ne bu ne )
    ..
    .
    .
    .
    .
    (3-5 dakika suren acıklamalar sonucunda ablamız bunu tadar)
    sophia: it tastes just like sperm! (sperm gibi bunun tadı)
    pro: is it ? (valla mı?)
    sophia: yeah it is just like sperm but less salty (öle de ama daha tuzsuz)
    .

o zamandan beri ayrana mesafeliyim.
  • amerikalı bir arkadaşıma nasıl yapıldığını öğrettiğim adamınsa müptelası olduğu içecek. bu güzide insan, ilk olarak çilekli yoğurtla denemiş beğenmiş daha sonra normal yoğurtla deneyince daha da beğenmiş. tabi tuzlu ayran daha hoşuna giden amerikalı, çilekliye basmış tuzu. sonuç, hüsran. ayran with plain yogurt tarifine geri dönmüş. uyumadan önce
    son sözü ise; "dude, i got 5 galons of yogurt" oldu.
  • lahmacunun pezevengi.
  • değerini bilmediğimiz ve tanıtamadığımız içeceğimiz.

yoğurdu ingilizler bulmuş olsaydı şimdi bütün dünya ayran içiyordu.
  • türklerin geleneksel içeceklerinden. bugün çoğu kişi ne yazık ki ayrana yoğurt ve suyun yanında süt de konduğunu bilmezler. bu nedenle içtikleri sadece sulu yoğurttur. sadece suyla yapılan ayranın tadı ile süt ve suyla yapılan ayranın tadı arasında fark vardır.

ev ortamında gerçek bir ayran yapılışı:
    malzemeler: 1.5 su bardağı yoğurt, 1 su bardağı süt, 3 su bardağı su, tuz.

yapılışı: yoğurdu derin bir kaba koy. çatalla veya el mikseri ile çırp. üzerine iyice karışıncaya kadar azar azar süt ekle. soğuk suyu ve tuzu karıştır. soğuk servis yap.

(tarif kültür bakanlığı sitesinden alınmıştır)
  • yavaş yavaş içmeyi beceremediğim içecek. koyunlardaki tuz yalama refleksi gibi, ağzım değdiği anda bardağı bitirmeden bırakamıyorum. o yüzden döner-ayran benim için işkence oluyor. ilk ısırıkta ayran bitiyor, dönerin geri kalanını ayransız yemek zorunda kalıyorum. ayran bittikten sonra bir tane daha söylemek de çözüm değil, her ısırıktan sonra yeni ayran söylesem bu sefer de bir yarım dönerle 10 ayran içmem gerekecek.

herkesin derdi başka başka işte benim de en büyük sorunum bu.
  • türkiye'ye gelen turistlere "ya seversiniz ya da nefret edersiniz" şeklinde anlatılan içecek. ulan bir insan ayrandan nasıl ve neden nefret eder?
hesabın var mı? giriş yap