• sanskrit kokenlidir. neredeyse her dilde operanın girisinde soylenen ezgi anlamındadır. budizmin 4 erdeminden biridir. dogruluk , iyilik anlamindadir. hindistanda sıklıkla erkek ismi olarak kullanılır. game of thrones sonrasi bebeklerde arya adinin koyulma orani ciddi oranda artmistir. bir de ayiptir soylemesi su an uyutmaya calistigim kuzucumun adıdır.

(bkz: genel kultur su gibi aktı yalniz)
  • ben evlenip çoluk çocuğa karışana kadar her iki kızdan biri galiba arya olacak diye düşündürten, yüksek bir ivmeyle yeni nesil kız çocuklarına verilmeye başlanan isim. yine de vazgeçmedim, kızım olursa arya olacak.
  • bir okulda çalışıyorum. yaptığım iş nedeniyle öğrenci isimlerini alıyorum ve geçen yıldan bu yanadır muazzam bir arya adlı kız çocuğu patlaması var. genellikle anaokulu ya da ilkokul 1. sınıf öğrencileri.. velileri belli ki game of thrones izleyip izleyip aryalar doğurmuş. habire gülesim geliyor arya ismini duydukça. çünkü velileri de genelde genç, metalci eskisi yeni memur görünümlü kişiler oluyor. yani henüz warriors of the world dinleyip, henüz yeni diablo 3 bitirip de gelmiş ve o sırada kızlarına verilecek en mantıklı isim arya olmuş gibi bir halleri var. bunu zamanında ben de düşünmüş olarak arya ismini duydukça beni bir gülme tutuyor. marjinal olacağım derken belediye dağıtmış gibi bir ismi kızına veriyorsun.
  • tercihen bizler "arya" yazıyoruz. fakat partiturda aria imlasını kullanmamız zaruridir. tanzimat'tan sonraki beyoğlu opera temsilleri münasebetiyle bir ara "hava" tercümesi belirir gibi olmuştu. opera aryası ayrı bir form olup, tercümeye sığmaz. hava, küçük ve mütevazı halleriyle meslek dilimizde anlamlar edinmiştir: dans havası, oyun havası gibi. "hava cıva" sözünde tabakası büsbütün düşüktür. son çeyrek asrın folklorcu dilinde türeyen bir uzun hava tabiri varsa da, bunun "ozannama"dan bozulmuş bir yakıştırma olduğu kanaatine -epey aldandıktan sonra- ulaştık. kısaca: opera aryası, ufak tefek bir hava değil, büyük bir formdur; gelişigüzellik faslından değildir
  • istiklalde bir otel ismi. galatasaray'i gecince, tunel'in sonuna dogru balyoz sokak'dan iceri girilir, sokagin tam ortasinda sol taraftadir. kucuk bir kapisi vardir. otel hem ucuz hem de temizdir.
  • operada solocuların seslendirdiği ezgi; beyaz ırkın eskiden hint, iran ve avrupa'da yaşayan kesimi.
  • opera , komik opera, lirik dramlar da orkestra eşliğinde söylenilmek üzere tek ses için yazılmış parçadır.
  • arya stark daha portakalda vitamin değilken ve gsm operatörü aria henüz kurulmamışken bi gün kızım olursa vermeye karar verdiğim isim. zira bu ismi duyanların verdiği ilk tepkiler "game of thrones hayranısın demek " ya da "ne o öyle gsm operatörü gibi, ikiz olursa aysel koy bari hahahaha (bkz: aycell) " oluyor. tabi o zamanlar popüler bir isim de değildi. galiba ergenliğimden bu yana değişmeyen tek hayalim arya isimli bir kızımın olması. bu yüzden benim için çok özel bir isimdir.
  • son zamanlarda dinlemekten en cok zevk aldigim seylerden biri.. bu yuzden icten ice de killaniyorum kendimden.. (bir donem "o ne lan" modunda bir onyargisi olan adamin itiraflari...)
  • bir iran kavminin adı, şerefli anlamında kullanılmıştır.
hesabın var mı? giriş yap