• (bkz: aşkıö)

edit: bütün büyüyü bozuyor bu lanet.

+ uyudun mu aşkıö
    - başlamadan bitsin murat
  • hiç tartışmasız egzozdur. teknik bir terim olmasına rağmen sanayide tabelalara bakın, yan yana 5 farklı şekilde yazıldığını görürsünüz.
  • ilk sırayı "yalnız" kelimesine ikinci sırayı da "herkes" kelimesine vermemiz gerektiğini düşünüyorum.
  • pohaca
    poğaca
    pohça
    boğaça
    poaça
    boğça
    boaça
    (bkz: poğaça)
  • sanal ortamda görüldüğünde, kişide ilk olarak yanlış yazılan harfin klavyede doğrusunun yanında olup olmadığı kontrol etme hissi uyandıran kelimelerdir
  • "doğrudan, dolaysız..." anlamına gelen "direkt" kelimesini "direk" şeklinde yazan bir sürü insan tanıyorum. tamam, söylenmesi zor olduğu için konuşurken yanlış telaffuz edilmesini kabul edebilirim ama yazarken bari doğrusunu yazın yaw.
  • tartışmasız olarak, sürekli kullanılan "sanmak" fiilidir. sözlüğün en az yarısı yanlış kullanmaktadır. "sanardım" değil "sanırdım" olacak. bu yanlışın twitter den sonra daha da yayıldığını tespit ettim.
  • kendi adıma 'herkes'in herkez olarak yazılmasına karşı aşırı bir hassasiyetim var. bunu yazan birini gördüğümde, önyargı belki ama, inanılmaz olumsuz hislere kapılıyorum o kişiye karşı. bir de bunu yanlış haliyle tabela tarzı şeylere yazdıklarında, o dükkanda dünyanın en mükemmel şeyleri satılsa hatta bedava dağıtılsa, yok yaklaşamıyorum bile yanına. sanırım artık takıntı haline geldi.
    (bkz: herkeze bedava audi tt)
    (bkz: yok ben almayayım)
  • (bkz: unvan)
  • (bkz: işbu)

tüm resmi yazışmalarda görürsünüz, iş bu şeklinde yanlış yazılır.

zaten resmi yazışmaları alsanız elinize, ağlarsınız yapılan hataların çokluğundan. cümle bitirmeden paragrafa başlamalar, yapılan yanlışı "usûl böyle" diyerek ısrarla devam ettirmeler, olur olmadık yerde saçma sapan noktalı virgül kullanımı, -de ve -da 'ların yanlış yazımı, -ki'leri ne yapacağını şaşırmalar, soru eki -mi'leri birleşik yazmalar, konuyu anlatacağım diye odağı kaybedip türkçenin en uzun cümlesini hayata geçirmeler, cümlenin başının başka, sonunun başka konudan bahsetmesi, saatleri yazarken araya iki nokta üstüste koymalar, özel isim olmayan kelimelerin ilk harfinin büyük yazımı, kurum isimlerinde kesme işaretini kullanmalar... uzar gider bu resmi yazışma konusu. itiraz edip, yönetmeliği gösteriyorum, yine eski tas eski hamam.
hesabın var mı? giriş yap