• yoshiki: "birleştikten sonra iv ve jade gibi şarkıları yazarken bazen durup düşünüyordum. toshi'nin ses aralığı hala bu kadar iyi midir diye. ve çok garip bir şekilde fark ettim ki yaşlandıkça sesi de gelişmiş. hem ses aralığı yükselmiş hem de daha güçlü hale gelmiş. bu nasıl olabildi, hiçbir fikrim yok"
  • http://articles.latimes.com/…la-ca-yoshiki-20100725
    -
    kuzey amerika turu ve tarihleri:
    25/09 – los angeles – the wiltern
    28/09 – oakland- fox theater – oakland
    01/10 – seattle
    03/10 – vancouver – queen elizabeth theatre
    06/10 – chicago
    07/10 – toronto – massey hall
    10/10 – new york – roseland ballroom
    -
    lollapalooza'ya gelirsek; toshi'nin sesi 2008'e* oldukça iyi. en azından öyle bir şey bir daha olmayacak gibi. bir kaç görüntü:
    jade
    kurenai
    x
    i.v.
    -
    bu arada bir de şöyle bir şey var ki bu herifler albüm kaydını yapacakları los angeles'ta kafalarına göre stüdyo bulmakta zorluk çekiyorlarmış. sonrasında ses mühendislerinin bayağı bayağı önerdikleri bir stüdyoda karar kılmışlar. ama bu stüdyo başkaları tarafından bir seneliğine kiralanmışta o başkaları da zaten kayıt halindelermiş. yoshiki ne yapmış? tutmuş stüdyoyu satın almış ve kayıtlara başlamışlar. bu başkaları dediğim grup için (bkz: metallica)

işte böyle bir grup liderine sahipler. ama şunu da söylemek gerekiyor: artık tamamen yeni şarkıların olduğu bir albüm şart. ne o öyle eski şarkıları elden geçir albüm çıkar. (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=rh4mrlaqtek) ** sanıyorum ki x japan'ın yoshiki dışındaki diğer üyeleri buna pek sıcak bakmıyor da fazla ileri gitmiyorlar. zira amerika'da çıkarılacak albüm öncesi bile diğer üyeler mırın kırın etmişken yoskihi "yapacağım, siz ya da siz olmadan" deyip kestirip atmış. kısacası benim için x japan'in yepisyeni bir albüm çıkarması, şener şen'in yeniden bir komedi filminde oynaması kadar önemlidir. bilmem anlatabildim mi?

(çamm duhaf entari oldu he yı. -- kore aksanı)
  • x japan, japonya’nın gördüğü en popular ve en ışıltılı rock grubu. destansı hikayeleri 1982 yılında iki okul arkadası olan yoshiki(bkz: piano)(bkz: davul) ve toshi(bkz: vokal)nin bir araya gelmesi ve x isminde bir grup kurmaya karar vermesiyle başlar…pata(bkz: gitar) ve taiji(bkz: bass) isimli iki müzisyeni de yanlarına alarak ilk album için kolları sıvayan grup bu sırada hide ile de tanışır ve onu da gruba dahil ederler. ilk albümleri “vanishing vision” küçük bir firmanın destegiyle çıkmasına ragmen çok büyük bir başarı elde eder ve bu da grubun “sony records” ile anlaşma imzalamasını saglar. sony’nin dayatmasıyla grup ismini x japan olarak degiştirir. (neden olarak amerikada x isminde bir başka grup olması gösterilse de, altında pazarlama taktikleri yatıyor) x japan giderek hayran kitlesini genişletirken, grupta bir eleman degişikliği yaşanır ve taiji'nin yerine gruba besteleriyle de katkıda bulunacak olan heath girer. atlantic records ile çok yüksek fiyatlara anlaşma imzalanır ve ardından yoshiki'nin efsanevi bestesi 23 dakikalık “art of life” gelir.

1996 tarihine gelindiginde grup “dahlia” albümünü hayranlarının beğenisine sunar. albumun tüm dünyada çok ses getirmesine ve büyük satış rakamlarına ulaşmasına ragmen; toshi, artık kendisi için degil başkaları için yaşadıgını farkeder. “herşey inanılmaz bir rüyaydı ama bir yerde bitmesi gerekiyordu” diye de özetler aklındakileri. ve takvimler eylul 1997’yi gösterirken gruptan ayrılmaya karar verir. aynı yılın aralık ayında “last live” isimli o unutulmaz konser verilir. ve grup resmen ayrıldıgını açıklar. herkes grubun bu kararından vazgeceği ve tekrar album çıkaracağını beklerken trajedi gerçekleşir ve 2 mayıs 1998 tarihinde hide evinde ölü bulunur.

ve ardından "the last song" gelir. herkes aglar…

diskografi: "vanishing vision"(bkz: 1988), "blue blood"(bkz: 1989), "jealousy"(bkz: 1991), "standing sex"(bkz: 1991)(bkz: single), "art of life"(bkz: 1993), "dahlia"(bkz: 1996), "the last song"(bkz: 1998)(bkz: single)
  • hide (hideto matsumoto) ölmemiş olsaydı 2000 de tekrar kurulma planları kurulmakta olan muhteşem rock grubu. kiss ten esinlenmişlerdi, japonya'da glam rock'un öncüleri olmuşlardı zamanında (sonra visual kei oldu zaten o da...)
  • hayashi yoshiki'nin arkada$i toshimitsu deyama* ile birlikte kurdugu japon rock grubu...
    ilk albumlerini* 1988'de cikaran grubun ilk ismi "x" ti. sonra amerika'da da piyasaya cikabilmek icin (amerika'da zaten x diye bi grup oldugundan) grubun ismi "x japan" olarak degi$tirildi. japonya'da cok tutulan grup 1997 yilinda vokalistleri toshi'nin ayrilmasiyla dagildi.
  • iv'un yepyeni klibi http://www.youtube.com/watch?v=u0-q25w9si0 adresinden izlenebilir.

(evet, 1:22 - 1:27 arası benim de gözümden yaş geldi)
  • yeni single jade'i http://www.xjapanmusic.com/audio/ adresinden dinleyebiliyoruz.
  • bu yıl içinde beklenen (ben bekliyordum, ne var?) albüm maalesef yalan oldu. ne zaman çıkacağı da meçhul...

hatta bir-iki ay önce yoshiki twitter'dan şöyle demiş: which will be first..? album or death? :)
  • sağolsun spacetimereality sayesinde tanıştığım müzik dünyasının en kendine has gruplarından biri. glam rock imajıyla power/glam arası oldukça melodik güzel bir müzik yapan bu grubun asıl özelliği bence tam olarak müzikleri değil aslında. zira dinleyicilerle müzik dışında böyle bir bağ kurabilen başka grup bilmiyorum. ne dediğimi anlamanız için herhangi bir x-japan canlı kaydını izlemeniz yeterli.

enteresan biçimde grubun en bi lideri ve frontmani olan yoshiki'nin davul setinin arkasındaki gaz hali mesela, insanı oturduğu yerden zıplatıyor resmen. bu kadar "çılgın atarak" davul çalan adam azdır heralde. sonra, ilk başta pek beğenmesem de, japonca sözlerden dolayı sanırım, kocaman sahnede oradan oraya koşan toshi'nin şahane vokali mesela, ki kesinlikle hissederek söylüyor, size de geçiriyor o ruh halini. ve sahnede bir yanlız adam: hide. tip olarak ilk önce "kadın mı acaba bu?!" diye insanı şaşırtsa da, kendisinin aslında x-japan'ın en kilit adamı olduğunu anlamanız çok da zor olmuyor. özellikle gruptan kopuk-kendi halindeki hali, metal/rock klişelerinin tersi devamlı gülen tavırlarıyla sizin de kalbinizi çalıyor zaten. x-japan böyle bir grup işte, üyeleriyle sizi asıl olarak kendini sevdiriyor, hatta tipik japon tevazusunun temsilcileri diğer üyeler heath ve pata'yı bile seviyor insan.

onun dışında, ki gerçekten mükemmel sahne şovları haricinde, müzikal açıdan da kendine özgü bir tarzları var. bir bakıyorsunuz power metal giden şarkı glam rock'a dönüşüyor, ordan senfonik rock oluyor, ama bu geçişler hiç rahatsız etmiyor tam tersine grubun müziğine daha çok bağlıyor insanı. ama bir enteresan nokta, ki grubun japon yapısıyla alakalı sanırım, şarkıların çoğunda bir davul ve bas solosu bulunması da ilginçtir.

güzel grup güzel, külliyata tam olarak hakim olunca bakalım daha neler çıkacak.

not: youtube linkleri genelde hep geçici oluyor ama, uzun süre dayanması dileğiyle, hiç olmazsa şunu bir izleyin ondan sonra grupla ilgili kararınızı verin: http://www.youtube.com/watch?v=nngquygfh5m
    (x-japan - kurenai)

5 sene sonra gelen edit: hayatımda yazdığım en gerzek entry bu herhalde, bu ne lan? koskoca gruba nasıl ayıp etmişim belli değil.
  • zamanında yaptıkları müzikle dünya çapında çok ünlü olabilirdi bu abiler. ama vokal yüzünden japonya dışında pek tutulmadılar. ironi ye bakın ki vokal in ayrılması sonucu dağılmıştı grup. ayrıca ilk izlediğim konser kayıtları last live dır. hide yi taş gibi bi hatun sanmıştım. ta ki scars ı söylemeye başlayıncaya kadar.
    vokale alışınca direkt olarak kendine bağlayan bir gruptur ayrıca. o kadar ki yeryüzünde bulunan bütün sesli (misal lise kayıtları*), ve görüntülü (japonca tv şovları*) kayıtlarını toplatabilir size.

ayrıca (bkz: art of life)
hesabın var mı? giriş yap