• emulator falan değildir. windows için yazılan programların api call'larına cevap verir. emulatorlardaki performans sorunları wine'da yoktur o yüzden. teoride bu sayede programları aynı windows'un çalıştırdığı gibi çalıştırabilir yani.
  • türkçeye çevirisini üstlendiğim efsane yazılım. 4.0-rc7'de gelişim sonucu oluşan çeviri eksikleri giderilecek ve çeviri oranı tekrar %100'e ulaşacak.
    1.7.54'ten beridir yaptığım çalışmalarla türkçesi kendine geldi. fransızca, italyanca, ispanyolca, arapça gibi dünya dillerinden çok öndeyiz.

ancak wine, çok fazla teknik terim içeriyor. türkçe karşılık bulması oldukça zor. saçmasapan-hatalı çeviri veya chicken translation durumunda yeşillendiriniz.
  • 6.0-rc3'te türkçe çevirisi güncellenen uyumluluk tabanı. rc4'te bazı düzeltmeler eklenecek. hata gördüğünüz bir yer varsa mesaj atınız.
    ingilizce, almanca, japonca gibi dillerle aynı çeviri düzeyindeyiz.

demişken, nasıl çevirdiğimi de anlatayım. 2015 ağustos'ta çeviriye başladım, çeviri %85 düzeyinde kalmıştı, üstelik birçok çeviri de hatalıydı. en son güncelleme 2013'te yapılmıştı.
    iki ay uğraştım. çoğu terime türkçe karşılık buldum, bulamadıklarıma bir şeyler uydurdum. * çoğu chicken translation şeklindeki hataları da düzelttim. anlaşılır olmasına çalıştım. bazı modülleri sıfırdan çevirdim. ekim başında işim bitti.
    ancak şöyle bir şey var. git kullanmıyorum, dil dosyasını not defterinde düzenliyorum. (çeviriler her farklı dil için ayrı po dosyasında) haliyle wine geliştiricileri de boş durmayıp dil dosyası üzerinde değişiklik yapıyorlar. ben de projenin ünlü koordinatörü alexandre julliard'a mail attım, durumu anlattım.
    "dosyayı utf kodlamasıyla kaydet, eski bir wine sürümünde olmaz, son kodlarla güncel olmalı" dedi. çalışmaya başladığım tarihten o güne kadar yapılan değişiklikleri inceledim, not defterinde tek tek dizeleri yeniledim ve tekrar mail attım, "git kullanmıyorum, yama dosyası yapamıyorum, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim" dedim. bir gün sonra gelen yanıt: "gönderdiğin dosyada bazı söz dizimi hataları var. onları da düzeltip çalışmanı kabul ediyorum. teşekkürler!"

wine 1.7.54'te (sonra 1.8'de ve 2.0'da) gelen türkçe çeviriyi bu şekilde size ulaştırdım. julliard gerçekten büyük insan. ondan sonra her kararlı sürümde yaptığım çeviride de yardımcı oldu. umarım hepinize faydalı oluyordur. saygılar.
  • sitesi türkçeye kazandırılmış, emeği geçenlere teşekkürler.

http://www.winehq.org/
  • gün itibariyle 1.0 versiyonu ile resmen release olmuştur. tam bir azim hikayesidir wine ın hikayesi; 15 senelik bir geliştirme süreci: http://www.winehq.org/?announce=1.0
  • emulator olmayan şey. basitçe anlatmak gerekirse win32 api çağrılarını posix çağrılarına çevirmektedir. emulator olsa öyle duramazsın.
  • windowstan yazılmış .net programlarını linux dağıtımlarından veya mac os üzerinden çalıştırabilmenize yarayan emulator olmayandır. *
  • ks. wine is not an emulator

react os ile bayağı içli dışlı olan yazılım. adamlar nerdeyse baştan windows yazıyorlar, az bir iş değil yaptıkları. sikik mikisoft da laptoplardan lisans ücreti sokmaya devam etsin. yakında steam'deki tüm oyunlar da linux destekli olacak, ha gayret.

not: photoshop + kwin + wine üçgeninde sıçmaması için winecfg/grafik'den "sanal masaüstü"nü seçip diğer seçenekleri pasif yapabilirsiniz. (ayrıca 32bit prefix şeyetmekte fayda var.)
  • linux'de oldum olası hiçbir işime yarayamayan yazılım parçası. türlü türlü dert kardeşim yani yine iş ps muadili diye satılan gimp'e döndü. bunları yazınca kızıyor insanlar ama gerçek bunlar. şu linux tarafındaki bu yapıcı olacağız diye mala bağlanması canımı sıkıyor.

yıllar geçmiş düzgün bir şekidle office uygulamaları çalıştırabiliyor mu? hayır. adobe uygulamaları? hayır bir tane adobe versiyonu yok ki sorunsuz çalıştırabilesiniz. affinity uygulamaları? testlerde garbage diye geçiyor winedb'de. hayır güç bela bi uygulamayı çalışsa da kesin keyfinizi bozacak ciddi kırıklıklar oluyor.

eee o zaman napayım abi bunu? youtube'da orada burada "windows uygulamalarını linux'de çalıştırabilirsiniz!!!!" falan gibi sikko içerikler üretmeyin bari. hayır kardeşim çalıştıramıyor, sonra adam linux kurup bu hayale kapılıp hayal kırıklığına uğruyor, hater yaratıyorsunuz ortalıkta.
  • linux üzerinde .exe uzantılı uygulamaları çalıştırmaya yarayan bir programcıktır. yani bildiğimiz windows uygulamaları bu araç ile çalıştırılabilmektedir. vakti zamanında ubuntu üzerinde ms word için deneme yaptığımda gayet şükela bir şekilde fakat bol refresh yaparak açılabilmişti. büyük boyuttaki bir dosyada ne kadar düzgün çalışır o muamma fakat o zamanlar sene 2004 iken, oyun dahi açmıştı. (bkz: worms world party)
hesabın var mı? giriş yap