• öyle birisidir ki victor jara, güney amerika’da şarkılarını söylediğinizde, size el turko diyen yoldaşlarınız ağlamaya başlar. hem de öyle göz dolmasından filan bahsetmiyorum, hıçkırarak size sarılarak ağlamalarından, yüzlerindeki o dostça ve şaşkın gülümsemeyle birlikte görünen korkunç üzüntüden bahsediyorum. aynı şarkıyı orada bulunan herkesin kendi dilinde söylemesinden, yaşayanın bir daha asla milliyetçi olamayacağı, kapitalizmi, faşizmi, victor jara’nın katillerini bir daha ömrü boyunca bağışlayamayacağı bir anı yaşamaktan söz ediyorum. victor jara bir insandan çok bir histir aslında; dayanışmadır, özgürlüktür, yaşamdır, yoldaşlıktır, mücadeledir, cesarettir, sanattır, güzelliktir, aşktır, devrimdir.
  • şili li öğretmendi.
    aynı zamanda gitar çalıyordu.muhalif inti illimani 'nin sanat danışmanıydı.
    11 eylul 1973 sabahı üniversitede bir konsere giderken, elinde gitarıyla gözaltına alındı. askerler darbeyle yönetime el koymuştu.

victor jara da, silah zoruyla evlerinden alınıp santiago 'daki bir stadyuma toplananların arasına kondu.
    stadyumda beklerken, gitarını çıkarıp venseremos u (kazanacağız) çalmaya başladı.
    şili de sosyalistlerinin marşıydı bu...
    biraz sonra marş stadyuma doldurulan 5 bin kişilik tutuklular tarafından bağıra bağıra söylenmeye başlandı.

jara götürülüp dövüldü.
    dipçikle parmakları kırıldı. o da ıslıkla çalarak söylemeye devam etti, ancak dili ve bilekleri kesilerek susturulabildi.
    ardından da kurşuna dizildi.
  • ölümünün ardından tam 35 yıl sonra, ailesinin yeni kanıtlar sunarak cinayet dosyasının tekrar açılmasını talep etmesi üzerine, 2008 yılında mahkeme süreci yeniden başlamış, victor jara'nın mezarı açılarak cesedi üzerinde otopsi yapılmış ve otopsi sonucunda tam 44 kurşun yarası tespit edilmiştir.

26 mayıs 2009'da ise jose adolfo paredes marquez adlı eski bir asker, jara'nın ölümüne karışmaktan suçlu bulunmuştur. o zamanlar 18 yaşında olan bu kişi 16 eylül 1973 gecesi, şili stadyumunun* soyunma odasında, victor jara'yı rus ruleti oynayarak şakağına dayadıkları silahla tek kurşunla öldürdüklerini ve arkasından diğer askerlerle birlikte 43 kurşun daha sıktıklarını itiraf etmiştir.

*bu stadyumun adı 2003 yılında victor jara stadyumu olarak değiştirilmiştir.

- ispanyolca bilenler için ilave okuma kaynağı: "victor jara'nın son anları" http://ciperchile.cl/…nes-asesinaron-a-victor-jara/

-son derece iyi bir victor jara diskografisi için: http://www.nuevacancion.net/victor/discog.html
  • allende'den sadece birkaç gün sonra öldürülmüştür.

okur modunda sözlükte gezinirken, başlıklar içinde ismine rastladığım bir sanatçı olunca eğer sevdiğim biriyse dinleme gereksinimi duyuyorum. elbette victor jara için de bu geçerli. ama bu farklı, çok farklı. victor jara'nın büyülü yorumunu dinledikten ve hayatını öğrendiğim andan itibaren ne zaman dinlemeye başlasam içimi bir üzüntü kaplıyor. ama asıl önemlisi onun hatırasına yakışmayacak herhangi bir şeyi o an yapmamam gerektiğini de düşünmeme neden oluyor. tabii bu sadece victor jara için geçerli değil...

örneğin o an kulaklığı takmış dinliyorum ofiste victor jara'yı. ansızın yanımda biten patronun proje hakkında konuşmaya başlaması durumunda, ya victor jara ya da lanet iş! normalde kulağımdaki kulaklıklardan birini çıkarıp konuşmam yeterliyken bunu victor jara söz konusu olduğunda yapamıyorum. şu an bile içim sızlıyor, son dakikalarını düşünüyorum ve henüz başındayken yolun, yani bütün varlığıyla güzel günlerin geleceğine inanırken parıldıyan gözlerini ve devrim hayaliyle yaptığı şarkılarını, arkadaşları, ailesi ya da halkıyla bir barda, köyde, her nerdeyse bağıra bağıra coştuklarını. ve sonra hepimizin aşağı yukarı bildiği kafasında canlandırdığı insanlık dışı sonunu... insan bu gibi durumlarda nasıl düşüneceğini dahi bilemiyor. en sertinden, kavgacı, yılmaz bir sloganla faşistleri lanetlemek yetmiyor bazen. küfretmek manasız... bütün doğrular ve yanlışlar birbirine karışıyor, bulunduğun ortamdan uzaklaşıyorsun. ofistekilerin yüzüne bakıyorum ve onu tanımadıklarını hissediyorum. bu nedenle onlar mı şanslı yoksa biz mi? onlar mı acınacak durumda yoksa biz mi demekten kendini alamıyorsun. en iyisi çıkıp bir sigara içmek...

(bkz: manifiesto)
  • allende'nin devrilmesinden sonra pinochet tarafından tutuklanarak cezaevi olarak kullanılan stadyuma tıkılmış.gitar çalıp şarkı söylemeye devam ettiği için önce elleri kesilen ve sonra da işkence ile öldürülen şahane şili li şarkıcı. las casitas del barrio alto, muchachos chilenos, duerme duerme negrita gibi şarkıları vardır.
  • kendisine iskence yapan ve sonrasinda katleden üniformali alcaklardan ikisi silide tutuklanmis bulunuyorlar. katledildigi stadyuma bu arada "victor jara" ismi verilmis.
    bir halkin sarkilarini yapanlarin yasalarini yapanlardan daha uzun ömürlü olduklarini hatirlatan ölümsüzlerden.
  • şu anda 60'lı yaşlarını devirmiş olan eşi joan jara 'nın (bu beyaz saçlı hanımefendiyi görünce içiniz burkuluyor çünkü victor gencecik gitti, ölüler genç kalır mantığı yine üzüyor insanı) yazdığı yarım kalan şarkı kitabını bir solukta okudum. özellikle son 30 sayfayı hıçkırarak tamamladım. kitabı okuduktan sonra edindiğim his sanki yan dairemde oturan arkadaşlarımın ya da kardeşimin hayat hikayesine tanıklık etmek gibiydi. şarkılarının ve şilinin tarihini, victor'un dünyada eşi az bulunur bir insan olduğunu anlamak için okumanızı tavsiye ederim.

"gitarım zenginler için değil, yoksullar içindir" diyen güzel gülüşlü victor'un tüm dünya halklarının kalbinde yaşadığına inanıyorum..
  • elleri kesilmeden evvel kirilmi$tir. kirik elleriyle bile gitar çalmaya çali$mi$,bunun üzerine elleri kesilmi$tir. ardindan kur$una dizilip katledilmi$tir. $ili'de hala ya$ayan efsanedir victor agabey.
  • 16 eylül 1973'te katledilmiş yoldaş.

şili ve türkiye için eylül'ler hüzünlüdür.
  • şöyle bir şeyler var, belki alakalıdır:

"polis, grup yorum'un kemanist üyesinin parmaklarını kırdı!"
    http://haber.sol.org.tr/…klarini-kirdi-haberi-59738

"grup yorum üyesinin işkencede sağ kulak zarı patlatıldı!"
    http://haber.sol.org.tr/…ri-patlatildi-haberi-59679
hesabın var mı? giriş yap