• galatasaray kulübünün 'kendi kangrenli parmağımızı kendimiz kesemezsek, birileri gelir kolumuzu keser. biz yapamadık, onlar yaptı diyemeyiz.' sözlerine aldırış etmeyenlerin yol açtığı durum.

tabi bazı moronlar çıkıp galatasaray yüzünden oldu biz kendi aramızda çözeceğidik galatasaray uefa'ya şikayet edip ayıktırdı diye zırlayacaklardır muhtemelen.siktir edin efendim böyle denyoları.beter olsun pezevenkler.
  • bir fenerbahçeli olarak sevindiğim hadisedir. eğer benim takımım şike yapmışsa bunun cezası, gerekeni ne ise başkalarına bakmadan verilsin, başkalarına ders olsun. ben bir fenerbahçe taraftarı olarak güzel, iyi, kaliteli futbol izlemek isterim. futbol konuşmak isterim bu tür perde arkası oyunları değil. ezeli rakibimle sizi şöyle yendik, böyle yendik diye konuşabilmek isterim, biz yaptıysak siz de falanca maçta filanca sene şike yapmıştınız demek değil.

ben futbol'u çok seven bir fenerbahçe taraftarıyım. güzel maçlar izlemek istiyorum. bir maç güzel oynayıp farkı kazandığımızda veya başka bir maç farklı kaybettiğimizde "ulan acaba şike mi var bunda da?" diye sorular gelmesini istemiyorum aklıma. o sebeple bu olaya seviniyorum. bana göre bu olayı tarafsız bir kurumun adam kayırmadan, çıkar gözetmeksizin inceleyip sonuca götürmesi gelecek adına olumlu olacaktır. elbette uefa'nın el atması ile çizilen imaj türkiye futbolu adına çok talihsizdir ama bunca zaman yapılanlardan utanılmadı da şimdi dışarıdan müdahale olunca mı yüzler kızaracak? hangi yüzle kızaracak?

edit : imla
  • umarım gerçekleşir de objektif bir el olaya el koyup hem şike olayları hem de play-off saçmalığı ortadan kalkar.
  • ne fenerbahçelisinin ne de ligdeki diğer 17 takım taraftarının bu duruma karşı çıkacağını düşünmüyorum. fenerbahçeliler herkesin kabul ettiği bir otoritenin olaya bakmasıyla aklanmak isteyeceklerdir. uluslarlarası bir otorite devreye girmeden kimse tatmin olmayacaktı bunu herkes biliyor. ayrıca uefa'nın olaya müdahil olması galatasaray istediği için değil doğal süreç bunu getirdiğinden olmuştur.
  • uefa'nın futbol federasyonunun işi eline yüzüne bulaştırmasına daha fazla seyirci kalamaması neticesinde ortaya çıkan durum.
    söylenecek tek şey var:
    (bkz: çok iyi de oldu çok güzel iyi oldu tamam mı)
  • bu haber vesilesiyle milliyet, galatarasay'ı hedef göstermiştir bile. çok sinsice. sinsice de değil, alenen. "şu iddaa ediliyor, bu iddaa ediliyor" diye psikolojik savaş yürütüyor her zaman olduğu gibi galatasaray'a karşı.

haberin saatine bakıyorsun; sabaha karşı 2.30...kim iddaa etti peki anacım o saatte söyler misin?

ha bu adamların tff karar açıklamadan bir gün önce fb hisselerinin ok gibi fırladığından haberleri yok değil mi? popüler kültürün kallavi öğesi olarak insanları neden sikine göre yönlendiriyorsun? çıkarın ne?

neden bundan bahsetmiyorsun "iddaa ediliyor" diye?
  • ben fenerbahçeliyim ve bence bu durum çok iyi oldu. eğer gerçekten delil varsa çeksin takım cezasını ama eğer delil yoksa ve fenerbahçe bu olayda aklanırsa en azından "fenerbahçe federasyonu ayarladı" gibi bir durum olmaz ve gerçekten aklanır. yine de bazı kendini bilmezlerin çıkıp "fenerbahçe uefa'dan gelen adamları da satın almış" gibi lakırdılar etmeyeceğinin garantisi yok. olacaktır bu.
  • basının yine saçma sapan haberler yapmasına sebep olmuştur. neymiş efendim, uefa fenerbahçe'yi men edin diye federasyona söylemiş. onlarda böyle böyle diye fenerbahçe'ye söylemişler, fenerbahçe men edilmeyi kabul etmemiş.* böyle haberciliğin ben içine sıçayım. bir de manşetten 'şok' haber diye veriyorlar.
    yahu şu soruşturma basın daha fazla saçmalamadan kapansa da kurtulsak.
  • türkiye futbolunun sadece 26-45 doğu meridyenleri, 36-42 kuzey paralelleri arasında oynandığını ve takip edildiğini sananlar tarafından şok ile karşılanmış durumdur. italya ve yunanistan'da da benzeri durumlar yaşandı akabinde cezalar kesildi de ülkemizde aksi olacak mı sanıldı? ha gerçekten suçsuz ise içeride bulunanlar, bu sefer de gerek mahkemeleri gerekse federasyonu aihm'de süründürsünler inşallah.
  • uefa'nın bizdeki soruşturma için bir adam görevlendirmesi durumudur. öncelikle uefa içeride yürüyen ve daha sonu gelmemiş bir soruşturmaya el koymaz büyük ihtimal ile bu soruşturma paralelinde tff'nin neler yaptığını öğrenmek için bir adam yolluyordur. bu gelen kimse tff'nin kendisine sunacağı dökümanlara bakacak ve bir rapor yazarak durumu bağlı olduğu merciiye iletecektir. yani ne fener papazı bulmuştur ne de cim bom'u suçlu göstermek gerekir.

tff mecburen riyakar davranmaktadır çünkü gerek fener'i gerekse bir sürü takımı ligten düşürmek hatta bank asyadan da bir sürü takımı düşürmek tamamı galatasaray'lılardan oluşabilecek bir federasyonla bile kolayca mümkün değildir ama bir suç ihtimali varken tff'nin hiçbir karar almadan sürekli ertelemesi de diğer klüpler açısından kabul edilebilir bir durum değildir. bu gün galatasaray'ın sesinin gür çıkmasının sebebi beşiktaş veya trabzonspor gibi sindirilmemiş olmasındandır.

uefa raporu sonrası fenerbahçeyi masum görmesi mümkün değildir çünkü tff'de masum görmüş değildir. yani fenerbahçe tff'nin açıklaması sonrası aklanmış değildir. mahkeme sürecinde delillerin ortaya dökülmesi ile çarşının daha da karışacağı aşikardır yani uefa'da en fazla mahkeme sonuna kadar bekleme kararı alabilir. bu arada uefa sadece fenerbahçeyi değil diğer tüm klüpler hakkında genel bir incelemede bulunma ihtimali daha yüksektir. açıkcası beklenen en azından bir sene klüpleri turnuvalardan men etmesidir. bu arada sürece bakarak bu süreyi artırabilir.

tff'nin dediği her klüp kendi sorumluluğunu taşır lafı ise eyyamcılıktır zira turnuvaya gitmeyen klüp peşinen şike yaptığını kabul ve ihbar etmiş olur. hiçbir klüp bu yolu izlemez. bu bilindiğinden uefa gelip kendi kısa soruşturmasını yapacak ve kararını verecektir. bu karar bir aklama yada bir mahkumiyet değildir sadece bir tedbir olacaktır. alehte çıkacak karar ile ne fenerlilerin şike yapmışız diye üzülmesi ya da tersi bir karar da sevinmesi gerekir.

içinde bulunduğumuz durum olası mahkumiyetler ile karışık bir hal alabilir ve futbol içinden çıkılmaz bir kaosa girer. çünkü üç sene sonra çıkacak bir mahkumiyet oynanan üç seneyi yalan hale getirecektir. asıl sorun burdadır ve tff bu soruna bir çözüm bulmuş değildir, bilhassa yaranın kangren olmasına müsade etmiştir. uefa bu durumda eğer bir pislik hissederse takımları men edip kendi tedbirini alacaktır.
hesabın var mı? giriş yap