• -sinagog'dan ciktiginizda cevre ahalinin garip bakislarina maruz kalabilirsiniz, arkanizdan küfür edilebilir ve kulaklarınızı tıkayıp hızlıca yürümek zorunda kalabilirsiniz
    -babanıza iş yerinde "siz kazandığınız parayı israil'e mi gonderiyorsunuz" diye abuk sorular sorulur ve mümkünse bir daha iş yapmazlar.
    -birileri her israil-filistin krizinden sonra sürekli "türkiye size kucak açtı,böyle yapmamanız lazım" diyerek ogutlerde bulunur ve diyetini ister. ancak türk yahudisi israil temsilcisi değildir, kimse bunu anlamak istemez.
    -askerde yahudi oldugunuzu ogrenen herkes uzaylı muamelesi yapar. allah'a inanip inanmadiginiz bolca sorulur.
    -okulda yahudi oldugunuzu ogrenenler yaniniza oturmak istemeyebilir.
    -polis rutin kimlik kontrolu sirasinda kimliginizde "musevi" yazdigini okuduktan sonra tavırlarini degistirebilir.
    -sürekli korku halinde olmaktır, çünkü sırf yahudi olduğu için öldürülenler vardır bu ülkede. 6-7 eylül olaylari , trakya olaylari bir yana ortada hiç sebep yokken defalarca sinagoglari saldiriya ugramistir. buna ragmen ülkesine veya devletine asla küsmeyen insanlardır.
    -ülkesini ve bayrağını çok seven insanlardır. ancak bu ülkede yaşayan vatandaşların bir çoğu tarafından asla türk olarak nitelendirilmezler. yeri gelince türk yeri gelince azınlıktır, gayri müslümdür, gavurdur.

bu ülke koşulsuz hoşgörüyü terkedeli çok uzun bir zaman oldu, kimse kimseyi kandırmasın...
  • komşum yahudi emekli bir doktordur...
    onlardaki aile kavramı inanın pek çok türk ailesinde yok...
    onlardaki komşuya saygı, komşuluk hak ve hukukuna değer vermeleri takdir edilmeyecek gibi değildir...
    çevrelerine örnek insanlardır...
    her dini bayramda en güzel elbiselerini giyip bayram kutlamasına çıkarlar... kandil geceleri elleriyle yaptıkları kurabiyerler komşularını ziyaret ederler...
    mahallede hasta olan gece, gündüz demez kapılarını çalarlar... doktor kapısına gelen hastayı başından savmaz, takipçisi olur...

diğer yandan türk ve müslüman olan komşularının hiç biri onları yahudi olarak görmez...
    görmez ama arada çıkıntılık yapmayanları yok değildir...

bir gün, her tanrının günü içen emekli gurbetçi komşusu yahudi doktorun kapısını çalar...
    doktor' a, "yahu" der "sen yahudisin, ben müslüman... aramızdaki fark ne... kimin inancı doğru. hadi söyle bana.."
    doktor, "sen pazara hangi yoldan gidiyorsun.."
    gurbetçi, "buradan çevre yoluna çıkıp pazara iniyorum"
    doktor, "ben de alt yoldan gidiyorum.."
    gurbetçi, "sana sorduklarımla ne alakası var pazara gitmenin... ben üst yoldan gidiyorum, sen alt yoldan..."
    doktor, "sonuçta ikimiz de aynı pazara gidiyoruz değil mi"
    gurbetçi şaşırır, mahçup olur, "anladım der.. yani ikimizin yolu ayrı da olsa sonuçta aynı tanrıya varıyoruz..."
    gurbetçi bunu bana anlattıktan sonra, "yaf.." demişti. "doktorun karşısında nasıl utandım bilemezsin..."

gelelim eşine...
    kadınlar komşulardan birinin evine taziyeye gitmişler. aralarında yahudi doktorun yahudi eşi de vardır... kadınlardan biri doktorun eşinin yüzüne bakarak, "türkiye' ye yabancı uyruklular gelip bizim gelenek göreneklerimizi öğreniyorlar... bakın size, ne güzel adetlerimizi öğrenmişsiniz, taziyeye gelmişsiniz..."
    doktorun eşi kendinden emin bir şekilde, "bu söylediğinizin benimle ilgisi yok. çünkü annem, babam gibi ben de burada doğdum, burada büyüdüm... ben türküm.." der...

benim tanık olduklarım bunlar...
    doktora, " başka nelerle karşılaştınız.." diye soramadım.
    kim bilir kaç kere böyle densizliklerle karşılaşmışlardır...
  • genellikle babadan kalma isini, yine genellikle istanbulun gobeginde sabirla ve disiplinle surdurmeye calismaktir. ulu orta politika konusmamaktir. cocuklarina yahudilik ve turkluk degerlerini vererek yine genellikle akmerkez civarinda onlari buyutmeye calismaktir.
  • zordur;

kalbinizin bir yarısı burada,

diğer yarısı da baba memleketi israil'dedir.

türkiye'de yahudi olmak, bir anlamda gizlenmektir.
    david'ken davut,
    samuel'ken sami,
    sadok'ken sadık olmaktır.

bu ülkenin en aydın geçineni bile sizi şeytan gibi göstererek kurguladığı komplo teorilerinden ekmek yer.

bu ülkenin başına gelen her kötülükten sorumlu tutulmaktır.
    birilerinin hitler'i haklı gördüğü topraklarda nefes almaya çalışmaktır.

ama, her şeye rağmen bu ülkeyi sevmek, bu ülke için çalışmak, askere gitmek, çocuk yetiştirmek; israil'e taşınsa bile aklı ve kalbi hep bu ülkede kalmaktır.

kimsenin bakiyesi değil, ama türkiye'nin güzide ve kadim halklarından biri olmaktır.

ama, bunu bir sizler anlayamadınız.
  • görüldüğü üzere türkiyeli yahudilere şu sözlükte bile denyo denyo laflar edildiğine göre normalde başlarına neler geliyor düşünmek bile güç, zor bir şey olsa gerek.
  • hocam yahudi olmayı bırak turkiyede insan olmak zor. yolda yürümek zor ailenle kız arkadaşınla dostunla dışarda güzel bı gün geçirmen zor. sen ne kadar beladan kaçmaya caba gostersende belan sana doğru geliyor kaçışı yok. türkiyede bı sorun yok türk halkında bı sorun var.
  • bir de benim gibi anadolu'da büyümüş bir mensup zorluğu var. güya literature bakarsan herkes fikri hür ve serbest.

ramazanlar ayrı dert sonrası askerlik. yeminler ve söylemler tamamen farklı din mensuplarını düşünülmeden icat edilmiş.

kendinizi farklı hissetmediğimiz tek kıdım, vergi verirken. biz de herkes gibi pantolonu indirip bekliyoruz.
  • zannediyorum ki akp döneminde oldukça zor olandır.

osmanlı'yı sırtından bıçaklamış alçak, hain ve dönek bir avuç islamcı araba yaranacağız diye bizimle yüzlerce yıl boyunca uyum içerisinde yaşamış şu güzel insanlara reva görülen muamele bir türk olarak canımı yakıyor.

600 yıl önce yobaz ispanyolların zulmünden kaçan bu millet şimdilerde yobaz arapperestlerin zulmünden kaçmak durumunda kalıyor.
  • biraz tarih kitaplarına bakıyoruz ve karşımıza çıkan sonuç
    mısırdan biz sürmedik
    ispanyada biz asmadık
    almanyada biz yakmadık
    rusyada biz eziyet etmedik
    evet ülkemizde kötü muamele görmüşlerdir, fakat sanki bütün dünyada antisemitizm yokmuş gibi konuşmak yanlış bir yaklaşım.
  • yom kippur'da bu başlığın hortlaması biraz tuhaf gelse de türkiye'de yahudiler azınlık değildir, toplumun bir parçasıdır ve tamamen entegredir. vatansever, aydınlık ve atatürkçü bir şekilde hayatlarını sürdürmektedirler.
hesabın var mı? giriş yap