• (ara: vicdan)
  • israil'e karşı sivil duruştur.

ülkelerin yapamadığını yapan cesur harekettir.

bm'nin sus pus kaldığı insanlık ayıbına karşı başkaldırıdır.

abd'nin şımarık çocuğu israil'i herkese karşı koruyup yaptığı her şeyi meşruymuş gibi gösterdiği uluslararası tiyatroya itirazdır.

günümüz bozulmuş, kokmuş, beyinleri bulanmış "ama afrika ama bıdı bıdı ama açlık ama arap ama zenci ama şu grup ama bu grup ama ama ama ama" diyen atgözlüklü zavallıları gösteren duruştur.
  • birkaç konu merakımı celbediyor;
    * israil'in ihh haricinde de hiçbir yardım kuruluşunu bölgeye sokmadığı, gönderilen yardım malzemelerinin çok cüzi bir kısmını birçok elemeden sonra içeri aldığı apaçık bir gerçekken legal yollar varken illegal yollar var diyenler, ne derler? ne demek isterler?
    * kendini savunan insanlara terörist diyen bir devletin yakıştırmalarını düşünmeden kabul edenler ne konuşurlar, kime konuşurlar?
    * "ama orada da insan ölüyor onlara neden yardım etmiyorsunuz sizi gibi pislikler pis yobazlar akpciler fetocular" diyenlerin ne demek isterler? bu söylemler dünya üzerinde herhangi bir manaya tekabul eder mi? (ihh nın 100ün üzerinde ülkeye yardım götürdüğünü internet sitesine bakarak anlaşılabilir)
    * "bunlar hep çelişiyor zaten, bak bak burada da kendiyle çelişti, ah ulan siz müslümanlar bıdı bıdı bıdı" diyenler, bir an kendilerine bakmışlar mıdır ömürlerinin herhangi bir safhasında? ya da mühim olan çelişki midir her daim yoksa çelişkiyi fark etmiş bir insan ile çelişkileriyle mutlu insanlar aynı kategoride midir?
    * halis niyet nedir bileninz var mı?
    * bu organizasyona karşı olanların yetiştiği tarla neresidir?
    ...
  • niyet okuyan iftiracıları da ortaya çıkarmıştır.

olayı maddi yardıma indirgeyen dar kafalıların hiç anlayamayacağı bir harekettir.

salt para pul maddi yardımı oraya taşımak için binlerce insan o gemilere biniyor, gazze'ye gidiyor değil mi?

yapılan yardım insanlık yardımıdır, umut yardımıdır, hala yanlışa karşı durabilecek insanların olduğunu gösteren bir yardımdır.

maddi yardım bu olayın minik parçasıdır. senin üç beş kuruşunu da kimse istemez merak etme!
  • ya evet, ben de kıllanmıyor değilim hani islami yardım dernekleriyle karşılaştığımda. hatta, lafı dolandırmadan belirteyim, nefret ediyorum ikiyüzlü sadaka edebiyatlarından. ama şu lieberman* denen herifin de pişkin pişkin çıkıp "gazze'de kriz mriz yok!" diye anırmasını da kabullenemiyorum arkadaş! artık kim yapacaksa yapsın, yedirsinler şuna o lafları demek geliyor içimden.

yani buraya kadar her şey yine iyi güzel, lakin şu naçiz soruyu da sormadan geçemeyeceğim ne yazık ki: insaniyete vurgu yapan bu slogana kocaman bir türk bayrağının eşlik etmesinin sebebi tam olarak nedir a dostlar? yardım yapmaya mı gidiyorsun, ülkeni* pazarlamaya mı?

--
    e tabi ... buyrun, bir de şuna yüklenin, (bkz: ihh'nin samimiyetsizliği).
  • 1500 yıldır bu dünyada islamın rezil etmediği soykırımcılığının damgasını vurmadığı yer var mı...
    2000 yıldır bu dünyada hristiyanlığın rezil etmediği soykırımcılığının damga vurmadığı yer var mı ..
    3000 yıldır bu dünyada museviliğin rezil etmediği soykırımcılığının damga vurmadığı yer var mı ...

sokakta gördüğüm zaman iyi gözle bakmadığım insanların destek verdiği bir grubu neden destekleyeyim o zaman....
    sevmiyorum kardeşim zorla mı...

ama bana sorarsanız filistin halkını eğitelim... şeriat ve din baskısının olmadığı bir özerk bölgede deli gömleği daha çok yakışacak dindarların sömürmediği bir halk olsun sonuna kadar desteklerim...
    israil'de kurtulsun dini yönetiminden...

sonunda da devletsiz çözüm olsun

iki dinin de insanları delirtmediği güzel ortak iki toplumlu bir yaşam olsun... halkların kardeşliği olsun... dinlerin boyunduruğundan kurtarılmış.... iki dinin kutsal mekanlarının da .... tarihi eser olarak müzeye dönüştüğü
    eskiden dinler varmış ve bu dinler insanları sömürürmüş... garip garip ibadetleri aptal emir ve yasakları ve saçma ahlak anlayışları varmış desinler .... onun için...yani........

ahlak diye bağıranlardan oluştuğu için karşı çıktığım gruptur...
  • maddi yardımdan daha ziyade sembolik bir direniş olması yönünden önemlidir.
  • yardım kampanyası değil, yardımlar yerine ulaşamayacak diyenlerin, ihh nın filistine en son ne zaman yardım gönderdiğini hatırlamasını istediğim yardım kampanyası.
  • "filistin'e giden yardım gemileri ile ilgili birincil çekince, israil'in kara sularına girince, israil'in uluslararası hukuka göre bu gemileri alıkoyma ve eğer gemiler durmaz ise güç kullanma yetkisinin olmasıdır."

gemiler uluslararası kara sularından geçerek gazze'ye varacaktır, gazze kıyıları "terörist" israil'in değildir, yolculukta hukuğa aykırı bir şey yoktur,

kaldı ki israil yarım asırdan fazladır uluslararası hukuğun sadece ebesini değil bütün sülalesini defalarca bellemiştir. bütün dünya bilincini kaybetmiş

gibi gıkını dahi çıkaramamıştır.

"israil çocuk öldüren, acımasız katil bir devlettir."

bunu bütün vasıfsızlığımla ben söylüyor olsam neyse, yahu bunu beğen-beğenme "türkiye başbakanı" söylemiştir.

israil ve hak hukuk kelimelerini yanyana kullanmanın bile akla ve vicdana aykırı olduğundan haberiniz var mı ?

israil'in hayvanlar gibi kafese kapattığı "insan"lara yardım götürünce "hukuk" lafı etmek kadar gafil bir durum varmıdır.

bakın "yardım" değil, uluslararası vicdan bir araya gelip acilen "müdahale" de bulunmalıdır. yardım bu işin hava civa'sı. ama semboliktir, güzeldir,

hatırlatır, unutturmaz, bize bu başlık altında onlarca giriş yaptırır, faydalıdır.
  • farklı bir açıdan bakacağım olaya. gidenlerden allah razı olsun ama herkesin kafası karışık. bu insanların oraya esas gidiş amaçları (ana fikri) tüm dünya müslümanlarının birbirleri ile dayanışmasını ortaya koymak değil mi ? (gemide israil milletvekili de var demeyin bana, kadın filistin asıllı arap ve müslüman) bu amaca da şahsen itirazım yok ama şu sorum bakidir.

"yahu bir gemide şu (arap) dostlarımız kaldırsalar da kuzey kıbrıs'a uygulanan ablukayı delseler, hep bana hep bana rabena olur mu". evet suriye'den deniz otobüsü gelip gidiyor bizim tarafa onu da biliyorum ama böyle bir medya show yapmamalarının önündeki engel nedir ? kıbrıs rum kesimi deniz kuvvetleri mi ?"
hesabın var mı? giriş yap