• cocukken annesinin bluzuna doktugu murekkebi bilimsel bir calisma diye yutturma gayretindeki ahmet rorschach tarafindan o anda icat edilmistir.

- ahmet!! bu ne??
    - evet anne.. bu ne? iyi bak simdi ve dusunduklerini anlat bana..
    - (zvvssskk)
    - ah...
    (bkz: anne terligi)
  • yalnızca kriminal vakalarda teşhis koyma amacıyla kullanılan, yurdumuzda bazı dingillerin işe alımlarda da kullanılabileceğini düşündüğü test türü. seri katil işe alacaksanız kullanabilirsiniz tabii ki.
  • 1920'li yillarda hermann rorschach adinda isviçreli bir psikiyatristin gelistirmis olduğu karakter analizi testidir. projeksiyon yöntemine dayanir, yani bireylerin nötr mürekkep lekelerini açiklamak için söyleyecekleri her şeyin istemsizce de olsa aslinda kendileri hakkinda olacagi rasyoneline...
    simetrik mürekkep lekelerinden olusan 10 tane sekil gösterilir testi alana ve "ne görüyorsun" diye sorulur. sonra muhtelif kriterler kullanilarak degerlendirilir yanitlar, mesela kişi acaba insan mi gördü sekilde, yoksa hayvan mi; şeklin tamamina mi yogunlasiyor, yoksa belli bir yerine mi, hareket eden seyler mi görüyor gibi. uygulayabilmek için meşakkatli bir egitim sürecinden geçilir, bununla beraber çok da güvenilir değildir rorschach inkblot test.
    (teşekkürler rotting horse on the deadly ground)
  • çoğu kimse rorschach mürekkep testini duymuştur hatta birkaç inkblot resmi gördüğünü de sanmaktadır, aslında gerçek resimler öyle ortalıkta dolaşmaz. batmanin yarasa gördüğü resim bile - ki beşinci resmi andırır -gerçek bir rorschach resmi değildir. cevapların spontane olması açısından rorschach-sever psikologlar tarafından bu inkblotlar gizli tutulur. sadece profesyonellere el yakan fiyatlardan satılır. kirli çamaşırın kalmadığı internette bile bu resimlerin ancak kontürlerini gösteren ya da tek renk tonlamasız örnekleri bulunur.
    testi alan kişinin sadece resimler hakkında yaptığı yorumlar değil, kartları tutuşundan evirip çevirmesine, kartlara tepki verme süresine, kart başına yaptığı yorum adedine, test sırasında sorduğu alakasız sorulara kadar her şey not edilir, üstelik çalakalem de değil özel bir kodlama ile.
  • kahve fali gibi bi sey.
    p- burda ne goruyosunuz?
    h- hmmz murekkep lekesi
    p- yani size ne cagiristiriyo bu lekeler?
    h- murekkep lekesini cagiristiriyo
  • test hakkinda bilginiz olunca bir işe yaramayan test.

seneler önce bizzat yaşanmış bir olay...muayene esnasında

-peki ken smith bey, bir de şunu deneyelim, (hop kağıtları çıkar) burada ne görüyorsunuz
    + anaaa, rorschach testi
    - oheyyy
  • bir karikatür vardı, sanırım selçuk erdemindi... psikiyatrist, hastasına bu testi yapıyordu, dialog şöyleydi:

p:burada ne görüyorsunuz?
    h:mürekkep lekesi
    p:peki burada ne görüyorsunuz?
    p:tamam, burada ne görüyorsunuz?
    h:bunu bilemedim, geçelim...
    p:burada ne görüyorsunuz?
  • "ror$ek" diye okunuyor. bunu lisans hayatim boyunca nasil yaptigimi anlayamadigim bir bicimde aklimda "rosrogc" olarak tuttum. hadi bunu gecelim de, bu okunusu ogrendigim gunden beri, ve ne yazik ki ekseriyetle sinifta bahsederken "love shack, baby looove-shack" diye sarkiya giresim var. delirmek kaderimse boylesi sasali delirmek isterim.
  • orda burda, internette, filmlerde, rorşek karakterinin maskesinde, ivediğin filminde... binbir yerde gördüm. hepsi bildiğin kelebek. hepsi bildiğin a4 kağıdının ortasına mürekkep dök, ikiye katla yapıştır, ayır.. ortaya çıkan şey... hani bana yapsalar bu testi, "kelebek, kelebek, kelebek,kelebek, kelebek" cevaplarını vereceğim...

zannederdim. öyle değilmiş yahu. bir tane kelebek görmedim bir kere. yani hepsi kelebek gibi de. kelebek yok. genellikle cevaplarım;

"yaratık, yaratık, yaratık, iki kişi, eyfel kulesi karnaval falan, bir bebek bir yükün altında ezilmiş üzerinde de böcek var, böbrekler iç organlar falan, kanlı kırmızı gözler, iç organlar, yaratıklar, yaratık, böyle enteresan bi yaratık, yarasa kelebek arası da bi yaratık"

oldu. oğlum, çok korkuyorum. seri katil falan çıkıcam ben bence. yarın test sonuçlarını öğrencem. ama hiç öğle kelebek melebek değilmiş olay. resimler internettekiyle aynı belki genel olarak. ama birebir görünce, sanki beyninin bir yerine bi sinyal gönderiyor. her resim farklı bir yeri çimdikliyor sanki.

bir de, bir tanesine baktım baktım bir şey göremedim. çok bekledi kadın. "benzet, ney o? neye benziyor? ne ki o acaba?" dedi durdu. geçmedi. "yok. bir şey yok burda" dedim durdum inatla.

sanırım beynim gördüğü bir şeyleri görmezden geldi. geceleri farkında olmadan kurtadama falan mı dönüşüyorum lan? ne vardı ki o resimde? niye görmedim ki bir şey? çok korkuyorum, bildiğin tırsıyorum. "yaratık, yaratık, yaratık" ne be? "kelebek, kelebek, kelebek" olacaktı o hani?

bir de bir resme bakarken, konsantre olamadım. "resmi düşünemiyorum" dedim. "ne düşünüyorsun" dedi. "bu resmi sevgilime anlattığımı düşünüyorum" dedim.

çok pis çıkarımlar yapacak bu kadın. yemin ediyorum. eline çok kötü malzemeler verdim bence.
  • bahsi geçen resimler şöyledir:
    (bkz: http://upload.wikimedia.org/…rorschach_inkblots.jpg)
hesabın var mı? giriş yap