• --- spoiler ---

hala inatla, "hayatın sırrını mı vereceklerdi ki yeeaa, ne bekliyordunuz ki yeaaa, tüm sorulara cevap yeaaa" diye dizinin finalinden tatmin olmayanlara laf sokmaya çalışanlar var. sabaha kadar kötüleyin lütfen durmayın ama bu böyle, fiyasko bir final.

ha bir de entel muhabbeti yapıp olayı yapımcıların-senaristlerin başarısına, herşeyi para-reyting tadında yorumlayanlar var, ha bir siz akıllısınız diyorum onlara da, gerzek yorumları ile başbaşa bırakıyorum, sıkıcısınız, aptalsınız, iki satır yoruma bile değmezsiniz. neyse;

bunu lost'u dizi tarihinde eşi benzeri olmayan bir dizi olarak gören biri olarak söylüyorum. evet böylesi gelmeyecek, evet lost'un tadı, izlediğim sezonların heyecanı bambaşkaydı. lost'un benzeri zor bulunur kabul...

ama siz de kabul edin be kardeşim artık, final lost'a yakışmadı. tüm sorulara cevap beklemedim asla ve asla, naçizane dileğim bu mükemmel senaryonun aynı derece kaliteyle sona bağlanması idi. ne gördük peki, "ışık","adanın tıpası","araf" bu... lan bunlar 80 senelik klişeler, tıpayı saymassak ama o da banyolarda var zaten.

sonuç olarak bana şunu açıklayın, eline 6. sezonu alan biri, önceki sezonları izlemese dahi, haaa lost bu muymuş der geçer. aklında hiç bir soru olmaz, zaten önce bu sezonu izlese sonra geriye dönse, "lan bu bölümler ne alaka" der. bunda hem fikir miyiz, ee daha "hayatın anlamını mı verecekler", "ne bekliyordunuz ki" yorumlarını yapıyorsunuz.

"eşşeğin sikini" bekliyorduk. lost'a yakışanı bekliyorduk lan daha ötesi var mı. lost bir efsane, ama efsane ötesine geçmeyi bu sezon itibariyle geri tepti.

--- spoiler ---

adamlar 6x17'de ekrana bir klozet bir de sıçan adam çıkarsalardı, 1.5 saat ossura ossura sıçsa, kütükleri klozete bıraksa, sonra dann diye "lost" yazısı çıksa ve bitse. "ne bekliyordunuz ki, hayatın anlamı mı yeaaa" yorumları yaparsınız, yahu hakkımız değil mi beğenmemek, yetersiz bulmak. yaptığınız fanatizm mi, salaklık mı bilemiyorum.

bir de sevgi kelebekleri var. bize yaşattığı için çok teşekkür ediyorlar. lan yarram, ben lost nedir diye sorana, "böyle dizi yok be abi" derdim hep. ee şimdi versem tüm sezonları birine, bu finali bilmenin ağırlığı ile, tavsiye etmeye korkarım. aynı hayal kırıklığını yaşatmaya utanırım.

neymiş, her sorunun cevabı olmazmış. lan sikik her sorunun cevabı olmaz da, özellikle insanlarda merak uyandırıp bunca yıl sonra sikimsonik bir sonla bitirmek, en hafif tabirle yalancılıktır, yiyemiyeceğin bokun altına yatmaktır. ne demişler bir hikayenin en etkileyici yanı sonudur, sen sonunu bağlayamadıktan sonra, sokayım afedersin yaşattıklarına.

jack shephard reis'in hatırı da olmasa daha yazacaktım ama neyse. üşüyoruz jack reis.

(bkz: lost/#19142951)
    (bkz: lost/#19142017)

sorgulamayı sevenler için de kısaca;

(bkz: lost/#19141695)
  • --- spoiler ---

ulan jack baban yaşındaki adama el kaldırıyorsun .ayıp

--- spoiler ---
  • arkadaş ben şunu anladım 6 yıl sonunda.

--- spoiler ---

meğersem her şey kabir azabı denen şeymiş. jack'in babası da sevimli bir köpekmiş.

--- spoiler ---

valla ben bunu anladım lan.
  • 1 ada.
    6 sezon.
    115 bölüm.
    4800 dakika.
    100'lerce oyuncu.
    10'larca senarist - danışman - yapımcı.
    1000'lerce soru işareti.
    15,000 entry.
    milyonlarca hayran.

final bölümü sonrası kim ne derse desin; "tüm zamanların en büyük yapımı": lost.

emeği geçen herkese teşekkürler.
  • [bu entry spoiler içermemektedir.]

sabahtan beri işyerinde spoiler ibaresi olmayan entry'lere göz ucuyla bakıp akşam da minimum beklentiyle izlediğim, fakat herkesin fotokopiden çıkmış gibi yaptığı benzer yorumların fena halde acımasız olduğunu düşündüğüm dizidir efendim.

yorum yapmadan önce belirteyim, çoğu insanın aksine 2. sezonundan itibaren kerhen izledim ben bu diziyi. örnekleyelim mesela;

(bkz: lost ekranlara veda ettiğinde yapılacaklar/@bu konuda soylemek istediklerim bu kadar)

ya da,

"bu sene yapacağı finalle devri nihayet kapanacak olan dizi.", "senelerdir izledik diye final sezonunu da izleyeceğiz tabi de o eski heyecan heves kalmadı hiç, isterlerse son sezonu da vermesinler." gibisinden yorumlar içeren ve bu başlıkta hayvan ara şeklinde kolayca ulaşılabilecek bi sürü entry.

şimdi verdiğim örnekleri okumuş bir insanın bu diziye bakışımı anladığını düşünerek devam ediyorum.

lost'un finali yayınladığı son 4 sezonun tamamından kat be kat daha başarılı oldu bana göre. bu kadar saçmalamış, dizi uzasın diye saçma sapan bölümler yayınlamış bir ekibin bu kadar oturaklı ve tutarlı bir final yapabileceğine hiç inanmıyordum. öyle bir final yaptılar ki 6 sezonda yayınlanan bölümler kapsamında anlattıkları hiçbir şeyle çelişmediler. finali başarılı bulmamın en temel sebebi bu.

bu finali beğenmeyenler ne bekliyordu gerçekten merak ediyorum. "walt niye göründü?", "kutup ayısı ne ayak?" falan gibi sadece dizinin gizem duygusunu arttırsın diye gösterilmiş sahnelerin açıklamaları yapılmadı diye diye sövülüyorsa bu kadar, kusura bakmayın ama siz manyağı olduğunuz diziyi yapan ekibin amacını kavrayamamışsınız. adamlar 5-6 yıldır ne yaptılarsa aynısını yaparak bitirdiler diziyi. dediler ki alın siz bunu beğenmeyin, bize aylarca sövün, ama 10 yıl sonra bile "lost'un finalindeki sahne neydi sence?" diye tartışın. bence finali beğenmeyenler bi oturup soluklanınca bu finalin tam bir "lost finali" olduğunu daha rahat anlayacak. hani olur ya bazı sanatçıların şarkılarını ilk çıkışta beğenmezsiniz de ilerde güzel gelir, işte aynen o hesap.

sonuç olarak, burda finaline sövdükleri lost'u "tarihin en iyi dizisi" olarak tanımlayan binlerce insanın aksine ben, dexter'ın, house'un, hatta ve hatta 24'un ve battlestar galactica'nın bile bütünlerine bakıldığında lost'tan daha başarılı diziler olduğunu ve de lost'un harika başlayarak "tarihin en piyasa dizisi" olup sonradan saçmaladığını düşünen ben, hiç tereddütsüz bu finali alkışlıyorum.

lost ekibine de bunca yıldır kızarak izlediğim eserlerine verdiğim zamanı "boşa geçirilmiş" olarak görmemi engelleyip duruşlarını bozmadan başarılı bir final yaptıkları için, hatta acısıyla tatlısıyla bunca yıllık hukukumuz var, her şey için teşekkür ediyorum.

ve son kez;

*lost!
  • bugün yani lost dizisinin final bölümünün yayımlandığı gün lost (815) yazısını görmek isteyenlere geliyor:

http://i45.tinypic.com/5vdge9.jpg

bu arada gün lost (827) ile bitmiştir.
  • --- spoiler ---

lost = tıpa.

valla bravo.

--- spoiler ---

zamanın ötesinden gelen edit: bırakınız rica edicem! bu mudur yani? mib bize adanın herhangi bir yerinden o ışığa ulaşılacağını göstermedi mi? ne dandik bağlamadır o tıpa? oldu mu lost'un karizmasına uydu mu? (bkz: cık)
  • --- spoiler ---

it only ends once. the rest, is just progress demiş dizi vakti zamanında. biz seni progress in için sevdik be lost. varsın sonun boktan olsun.

--- spoiler ---
  • bütün gün sözlükte söyle kötüydü, böyle zıçmışlardı diye okuduktan sonra; akşam çok düşük beklentilerle izlenen final çok da fazla hayal kırıklığı yaratmamıştır bünyede.
    cevaplanmayan sorular var mıdır?
    evet vardır. ama bu kadar fazla dağılmış bir senaryoyu gene de iyi toparladıklarını düşünmekteyim.

en azından artık aman lostta nolacak, yeni sezon zaman, black smoke neymiş, kate sawyer mi jack mi karar versin artık diye düşünmeyeceğim..

--- spoiler ---

diğer yaşanan hayatın devamlı paralel evren oldugunu düşünmüştüm fena yana yattım.
    bu kadar duygusal bir final olacağını da hiç düşünmemiştim. daha mantık çerçevesinde, fizik kurallarına bağlı daha rasyonel, ağlak olmayan bir final bekliyordum..

ayrıca;
    ada neyin nesi bir açıklansa,
    dizi boyunca gözümüze sokulan hurley'nin piyango kazandıgında ugursuzluk getiren numarların alameti bir ortaya çıksa,
    walt'ın olayı neydi,cocuğun ne özelliği vardı bir bilsek,
    jacop o deniz fenerinde insanların evlerini nasıl gözetliyor bir ögrensek,
    ada da kalanlar nasıl yaşamaya devam ettiler bir bilsek,
    lapidus tarafından uçuralan son uçak özel bir rota olmadan gerçek dünyaya ulaştı mı bir anlasak
    ve şu an aklıma gelmeyen bir sürü soru açıklansa pek fena olmazdı hani..

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

salyalı öpüşme de gördüğümüz dizi
    http://img180.imageshack.us/…g180/5493/salya002.jpg

--- spoiler ---

yıllar sonra gelen edit: imageshack allah belanı versin.
hesabın var mı? giriş yap